Усі складові стилю après-ski: історія та поради, як зібрати модний «гірський» гардероб

Вивчаємо вічний модний тренд будь-якого зимового сезону

АВТОР: Катерина Попова

ФОТО: Imaxtree, сайти брендів, net-a-porter, Getty Images

ОПУБЛІКОВАНО: 4 січня 2024

Катерина Попова

Гірськолижний сезон офіційно стартував, і багато хто з нас вирушив підкорювати снігові схили в Буковелі. Ви схвильовані так само, як і ми? Очевидно. Розгублені? Можливо. Адже підібрати гардероб для холодної погоди в горах може бути так само складно, як і зорієнтуватися на чорній трасі. Сьогодні гірськолижний одяг вражає своєю гламурною естетикою, але важливо розуміти, що це не лише питання зовнішнього вигляду: перш за все ваш гірськолижний одяг має бути функціональним. Але почнімо спочатку. 

Що означає стиль après-ski і як все почалось

До речі, назва стилю après-ski з французької буквально перекладається як «після лиж». А цей стиль, своєю чергою, — вічний зимовий тренд. Отже, з чого ми це взяли, як скласти свій зимовий «гірський» гардероб, про що взагалі йде мова та до чого тут лижі? Розбираймось. 

Відповіді на всі ці запитання — у самій концепції стилю. Пропонуємо пофантазувати чи згадати Леді Гагу у фільмі «Дім Ґуччі». Уявіть собі людину, що тільки-но зійшла з гірського схилу і хоче випити чаю чи глінтвейну в затишному шале. Те, як вона буде вдягнена, і є après-ski. Мова йде про тепле й стильне спорядження для катання: непродувні куртки, обтислі дуті комбінезони та штани, взуття для хайкінгу та чоботи-«дутики», хутряну шапку, балаклаву чи модний капор, а також шолом і сонцезахисні окуляри-маски, «лижні» светри з високим коміром на блискавці та в’язані речі зі скандинавськими візерунками — це основні елементи цього стилю. І так, вони успішно тримаються у тренді вже понад сто років. 

Леді Ґаґа у фільмі «Дім Ґуччі»

Адам Драйвер і Леді Гага у фільмі «Дім Ґуччі» (2021)

Мало хто знає, але популярний сьогодні гірськолижний спорт почав зароджуватися в Скандинавії, а саме — в Норвегії та Швеції. Все тому, що саме в Скандинавії фахівці виявили одні із найдавніших наскельних малюнків із зображенням чогось подібного до сучасних лиж. В інших країнах Західної Європи лижний спорт став культивуватися значно пізніше. Кліматичні умови сприяли тут розвитку в першу чергу гірських видів спорту. В Австрії, Швейцарії, Італії, Франції та інших країнах лижні клуби були створені в кінці XIX століття.

Принцеса Діана на лижах

Принцеса Діана на відпочинку у Швейцарії, 1986

Перші зимові Олімпійські ігри (ЗОІ) були проведені у 1924 р. в Шамоні (Франція), де паралельно відбувся і перший чемпіонат світу (ЧС) із лижного спорту. Саме з цього моменту цей вид спорту став миттєво модним серед аристократії, кінозірок та інших відомих персон. І звісно ж, на рубежі 1930-х років світ моди на чолі з дизайнерами відразу включився до гри, а серед перших, як завжди, була Габріель Шанель, яка почала створювати одяг спеціально для гірських курортів. Всі ми памʼятаємо, що видатна Мадемуазель всією душею любила спорт, перетворивши його на модний стиль життя.

Hermès, Madeleine Vionnet, Patou та Schiaparelli також закохалися в альпійський шик і почали пропонувати своїм багатим клієнтам гардероб для вишуканих курортів. У 1947 році Еміліо Пуччі придумав ідею лижного костюма, а роком пізніше новаторське вбрання вже було на обкладинці Harper's Bazaar. Оскільки мода продовжувала розвиватися, почали з'являтися бренди зимового одягу, такі як Moncler (заснований у 1952 році), Canada Goose (1957), Sorel (1962) та Kanuk (1970), і урбаністичні тенденції проклали собі шлях у гори.

Harper's Bazaar, грудень 1948. © Toni Frissel. Архів Еміліо Пуччі, Флоренція.

Harper's Bazaar, грудень 1948 року
 Фото: Toni Frissel. Архів Еміліо Пуччі, Флоренція

Звісно, мода врахувала вплив складного і травмонебезпечного лижного спорту, який може бути не всім до вподоби на гірськолижному курорті. Так зʼявився прошарок людей, які не поспішали ставати на лижі, а віддавали перевагу затишному відпочинку в гірських шале. 

Незалежно від того, яким є ваш спосіб розслабитися після декількох годин на свіжому повітрі — чашка гарячого чаю чи келих шампанського, — такі матеріали, як кашемір, овчина і пух, перетворюють звичайний відпочинок на своєрідну розкіш. Вони створюють атмосферу комфорту та затишку. Знаходитись у такому місці в повному екіпіруванні, навіть якщо ви не катаєтеся на лижах, — це вже ні в кого не викликає питань. Таким чином, одяг для лижників став популярним не лише серед прихильників активного способу життя, а й серед усіх модниць обох берегів Атлантики. Саме так і зʼявився стиль après-ski, який неодноразово знаходив відображення у кіно, літературі та колекціях дизайнерів.

Одрі Хепберн у фільмі «Шарада», 1963

Одрі Хепберн у фільмі «Шарада», 1963

Як одягнутися в стилі après-ski

Найзнаменитішими любительками лижного спорту свого часу були принцеса Діана, Бріжит Бардо, Жаклін Кеннеді, Грейс Келлі та Брук Шилдс. Справедливості заради треба сказати, що стиль après-ski вже дуже давно вийшов за межі ресторанів на гірськолижних курортах і носити светри зі скандинавськими візерунками, штани з нейлону, капори й пухові куртки на поясі нині можна незалежно від того, вмієш ти кататися на лижах чи ні. Тому, навіть якщо цього сезону ви не будете з'їжджати зі схилів, все ж таки не варто відмовлятися від такого задоволення — одягнутися в après-ski. А щоб не прогадати з вибором речей, пропонуємо вам скористатися нашою добіркою айтемів, без яких не обійтися цієї зими в горах. 

Обов'язкове спорядження

Верхній одяг

Лижні костюми та штани

Светри

Взуття


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ