10 відомих картин українських художників

Роботи Казимира Малевича, Марії Примаченко та інших знаменитих митців

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Wikimedia

ОПУБЛІКОВАНО: 28 квітня 2024

За останні два роки відчутно зріс інтерес не тільки до сучасних українських художників, що рефлексують на теми війни, дому і  боротьби за свободу, а й до історії українського мистецтва та впливових авторів XIX-XX століття, що заклали основи знайомої нам візуальної культури.

Вони експериментували з авангардними стилями, незважаючи на радянські заборони, як-от Олександр Богомазов і Олександра Екстер, оспівували красу українських традицій (Микола Пимоненко) чи створювали власний фантастичний світ (Марія Примаченко). Окремо варто згадати про повернення митців, яких довгий час у світі називали російськими, хоча самі вони ідентифікували себе українцями, — найбільш показовим є приклад переосмислення постаті Казимира Малевича. 

Розказуємо про 10 картин видатних українських художників, які варто знати кожному.

«Катерина», Тарас Шевченко  

Тарас Шевченко відомий не лише як видатний поет і прозаїк, а і як живописець та гравер. У 1842 році митець створив картину «Катерина» до своєї однойменної поеми, присвяченої зневаженій любові. Героїня твору закохується в московського офіцера, чужинця з іншою ментальністю та мораллю. Він кидає Катерину, скориставшись її молодістю та щирими почуттями, після чого дівчина вирішує піти з життя. На полотні художник зобразив Катерину з розбитим серцем, дідуся з її рідного села, який сумно дивиться на дівчину, та офіцера, що їде, щоб ніколи не повернутися. 

«Різдвяні ворожіння», Микола Пимоненко

Микола Пимоненко відомий як талановитий портретист та художник, що яскраво зображував сцени з життя українців, зокрема звичаї, побут, працю і святкові традиції. Полотно 1888 року митець присвятив обряду ворожіння напередодні Різдва. Героїні картини розтоплюють віск, який потім охолоджують у воді. Застиглий віск приймав незвичні форми — їх молоді дівчата підсвічували вогнем, намагаючись зрозуміти, на що схожі тіні та що вони пророкують.

«Благовіщення», Олександр Мурашко   

Олександр Мурашко — видатний український художник, що доповнив реалістичний живопис елементами імпресіонізму та ар-нуво. Серед найвідоміших творів митця — картини «Дівчина в червонім капелюшку», «Квіткарки», «Мак», «Парижанки. Біля кав'ярні» та «Жінка з квітами». Полотно «Благовіщення» 1909 року — єдина робота художника на релігійну тематику. Для сповненої світла та надії картини митець обрав відомий євангельський сюжет, зобразивши Діву Марію та архангела Гавриїла, який приходить, щоб сповістити жінку про вагітність. 

«Три жіночі постаті», Олександра Екстер   

«Три жіночі постаті» — автопортрет відомої української художниці Олександри Екстер, що працювала в стилях кубізм і футуризм. Картина була створена в 1910 році й зображує мисткиню в яскраво-червоній сукні. Поруч з нею стоять її подруги Євгенія Прибільська і Наталя Давидова, разом з якими художниця відроджувала народні промисли в селах Київської та Полтавської області. Авторка робить акцент на яскравих геометричних формах, залишаючи обличчя умовними та розмитими.

«Українка», Михайло Бойчук  

Михайло Бойчук відомий не лише як талановитий художник-монументаліст, а і як засновник власної школи українського мистецтва «бойчукізм», що активно діяла з 1910-х по 1930-ті роки. Для течії був характерним унікальний візуальний стиль: мікс українського фольклорного мистецтва, церковного мистецтва Візантії та живопису доби раннього Відродження. Яскравим прикладом твору в стилі «бойчукістів» є картина «Українка», створена на початку 1910-х років. На ній зображена жінка у вишитій сорочці та червоній хустці, образ якої нагадує іконописні зображення. 

«Чорний квадрат», Казимир Малевич  

Казимир Малевич — всесвітньовідомий український художник польського походження, провідний представник авангарду і засновник супрематизму. Десятиліттями він позначався у світових музеях як «російський» митець через вплив пропаганди РФ, хоча сам художник народився в Києві та вважав себе українцем. Зараз історична справедливість поступово відновлюється — одним з перших визнав Малевича українським митцем Музей Стадейлік в Амстердамі у 2023 році. Найвідомішою роботою художника, що змінила історію світового мистецтва, стала картина «Чорний квадрат», створена в 1915 році. Сам Малевич вважав її вершиною своєї творчості, адже полотно нічого не наслідує і не зображує об'єктів з реального життя, лише узагальнену форму та колір в образі чорного квадрата. 

«Правка пилок», Олександр Богомазов  

Олександр Богомазов — відомий живописець і графік, що був представником українського і світового авангарду. Митець продовжував розвивати власний стиль, попри обмеження і заборони радянської влади. В 1927 році він почав роботу над циклом «Пилярі», в який увійшли дві картини: полотно «Пилярі», завершене за рік до смерті художника в 1929-му, і яскрава контрастна робота «Правка пилок», що зображує українських робітників, які працюють з деревиною. До повномасштабного вторгнення картина була представлена в постійній експозиції Національного художнього музею України (NAMU).

«Ранок», Тетяна Яблонська    

Тетяна Яблонська — відома українська художниця, що спеціалізувалася на пейзажах і жанрових сценах. Полотно «Ранок» 1954 року зображує старшу доньку мисткині, 13-річну Олену, що робить гімнастику в київській квартирі родини. Репродукцію полотна, яке демонструє світлий сонячний ранок і затишний простір дому, неодноразово друкували на листівках, а також розмістили в підручнику з української мови.

«Квіти виросли коло четвертого блока», Марія Примаченко

Марія Примаченковідома українська художниця, що працювала в жанрі «наївного» мистецтва і написала за життя понад 800 картин. Мисткиня зображувала фантастичних звірів і рослини, що увібрали в себе національні традиції та водночас були унікальним витвором її уяви. Полотно «Квіти виросли коло четвертого блока» 1990 року є реакцією художниці на Чорнобильську катастрофу. На картині зображені рослини, що піддалися мутації під впливом радіації. У 2022 році роботу продали на аукціоні за $500 тисяч — усі гроші передали на потреби української армії. 

«Кінь. Вечір», Анатолій Криволап

Анатолій Криволап — найдорожчий сучасний український художник, майстер нефігуративного живопису та пейзажу. У 2013 році картину митця «Кінь. Вечір», на якій зображено силует коня, що наче розчиняється на червоному тлі, продали на аукціоні Phillips у Лондоні за $186 200. За словами художника, найскладніше було підібрати правильні відтінки, щоб кінь не надто виділявся на загальному фоні та водночас не зливався з ним. До продажу на аукціоні картина зберігалася в приватній колекції в Європі, а також виставлялася в межах форуму Art Kyiv Contemporary в Мистецькому Арсеналі у 2012 році. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ