Art-генії України: видатна «наївна» художниця Марія Примаченко

Розказуємо про унікальний стиль української мисткині

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Фонд Марії Примаченко

ОПУБЛІКОВАНО: 10 квітня 2024

Відома українська художниця Марія Примаченко все життя провела в селі Болотня Київської області та жодного разу не виїздила за кордон, однак її роботи здобули світову славу та продовжують підкорювати глядачів своїм неповторним «наївним» стилем — 5 квітня масштабну виставку мисткині представили у Варшавському музеї сучасного мистецтва. 

Марія Примаченко написала понад 800 картин, зображуючи фантастичних звірів і рослини, що увібрали в себе національні традиції та водночас були унікальним витвором художниці, її реакцією на історичні події та власні переживання, зізнанням у любові своєму дому і саду. Втративши чоловіка у Другій світовій війні, вона самостійно виховала сина, передала йому пристрасть до мистецтва і ніколи не відмовлялася від малювання. Згадуємо цікаві факти з життя видатної українки, якою захоплювалися, серед інших, Сергій Параджанов і Пабло Пікассо. 

Марія Примаченко

Художниця була шульгою і вчилася малювати сама 

«Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату...», — так мисткиня описувала початок свого творчого шляху. 

Матір художниці, Параска Примаченко, була талановитою вишивальницею і передала свої здібності Марії: в юному віці вона вишивала сорочки та розписувала хати, а потім знайшла свою справжню пристрасть — малювання.

У дитинстві мисткиня захворіла на поліомієліт — це загострило її сприйняття і зробило уважнішою, однак вона все життя боролася з болем і ходила, спираючись на милиці. Більшість картин Марії Примаченко написані лівою рукою, адже вона була шульгою, хоча іноді працювала і правою рукою. 

Відзнака в Парижі та захват Пікассо

У 1936 році художниця неочікувано для себе здобула славу. Її запросили до художніх майстерень при Київському музеї українського мистецтва, де збирали народні таланти. Наступного року її картини показали на всесвітній виставці в Парижі, де Марію Примаченко нагородили золотою медаллю. Художниця її так і не отримала: приз надіслали на адресу Івана Гончара, що також брав участь в експозиції, але по дорозі медаль загубилася. 

У Парижі яскраві та самобутні роботи мисткині вперше побачив Пабло Пікассо, що був вражений її талантом та унікальним баченням. Також картини художниці справили сильне враження на Марка Шагала. Серед українських авторів, що надихалися творчістю мисткині Ада Рибачук, Володимир Мельниченко й Арсен Савадов. За рішенням міжнародної організації ЮНЕСКО 2009-й офіційно проголосили роком Марії Примаченко. 

Найдорожча українська художниця 

Картини Марії Примаченко продавали на аукціонах за рекордні суми. У травні 2022 року її роботу «Квіти виросли коло четвертого блока» придбали за $500 тисяч — усі гроші передали на потреби української армії. Фонд Сергія Притули й аукціонний дім «Дукат» обрали саме цю картину через її символічну назву, адже при спробі наступу на Київ окупанти зайшли в Чорнобильську зону і почали рити окопи в рудому лісі, який досі вважається радіоактивним.

У квітні того ж року ще одну роботу художниці — «Моя хата, моя правда» продали у Венеції за €110 тисяч в рамках аукціону Benefit for Ukraineʼs People & Culture.

Родина митців

Пристрасть до малювання успадкували від художниці її син Федір Примаченко та онук Іван. Кожен з них працював над розвитком власного стилю, зображуючи своїх фантастичних звірів. Федора мисткиня називала близьким другом і своїм найкращим учнем, що в усьому її перевершив. Іван також ще з дитячих років дивував Марію Примаченко своєю уявою. І хоча художник зіштовхнувся з постійними порівняннями зі знаменитою бабусею, нерозумінням та критикою, він не здався і прокладав власний шлях. 

Марія Примаченко з сином Федором і онуком Іваном

Дружба з Сергієм Параджановим 

Марія Примаченко і Сергій Параджанов, автор знаменитих стрічок «Тіні забутих предків» і «Колір гранату», були близькими друзями. Вони могли до пізньої ночі спілкуватися про мистецтво, обмінювалися досвідом та своїми роботами, зокрема режисер дарував художниці свої сюрреалістичні колажі. Сергій Параджанов часто навідував художницю та її родину.

Також бажаними гостями у домі мисткині були відомі українські поети Павло Тичина і Микола Бажан.

Сергій Параджанов, Марія, Федір, Катерина, Іван і Петро Примаченко

Вишивка та кераміка 

Марія Примаченко, як і її мати, чудово вишивала: під час навчання в експериментальних художніх майстернях у Києві вона створювала рушники та навіть картини. Для них характерна точність, лаконічність і симетричність візерунка, що відрізняється від підходів, які художниця використовувала в малюванні.

У Києві мисткиня також почала працювати з керамікою. Окрасою робіт стали впізнавані образи Марії Примаченко — окрім популярних тоді квітів, художниця додавала на свої вироби яскравих мавп, птахів і крокодилів.

Картини про Чорнобиль і атомну бомбу 

Художницю найбільше знають завдяки зображенням фантастичних тварин, які бувають добрими та злими й мають свій неповторний характер. Однак серед її доробку також є твори, що застерігають глядачів, є рефлексією мисткині на катастрофічні історичні події та політичні рішення.

Так Марія Примаченко присвятила серію робіт Чорнобильській катастрофі. Вона звертає увагу не тільки на трагічність теми, а й виражає у картинах вдячність усім, хто боровся з наслідками руйнівної аварії. Зокрема втіленням цієї теми стали картини «Квіти виросли коло четвертого блока» та «Отаким снився четвертий блок, по ньому будуть рости квіточки, а будуть нести діточки квіточки. Як пам’ятник буде навік коло нього, будуть прилітати голубчики наші герої, спасли нас пішли від нас». 

Також художниця створила роботи «Атомна війна, будь проклята вона» і «Господін Рейган, на цю картину подивися і удумайся, яка ця Атом важка і тяжола і нерозумна...”, розмірковуючи про загрози ядерної війни.

Майбутній музей Марії Примаченко 

Більшість робіт художниці зберігається у Національному музеї декоративного мистецтва України, однак Фонд Марії Примаченко планує побудувати новий музейний комплекс, присвячений мисткині, у її рідному селі Болотня. Поки що він знаходиться на етапі розробки — концепцію проєкту створила архітекторка та дизайнерка Вікторія Якуша.

Простір нагадує гриву дикої тварини, кожен із її завитків планується як окремий зал, що розповідатиме про певний період життя художниці. Будівля має назву «Шлях Марії» — від дитинства до останніх днів.

Також частина робіт Марії Примаченко зберігалася в Іванківському історико-краєзнавчому музеї, що був спалений окупантами наприкінці лютого 2022 року — 14 картин художниці врятували місцеві жителі. 

Підкорення сучасного світу мистецтва 

Картини художниці виставлялися в Парижі, Берліні, Лісабоні, Відні, Копенгагені, Варшаві, Будапешті, Тбілісі, Ризі, Монреалі та багатьох інших містах світу.

У 2023-му в Нью-Йорку представили масштабну експозицію «Марія Примаченко: слава Україні», де показали понад 100 картин мисткині. Того ж року твори художниці вперше презентували в Лондоні — у галереї Saatchi Gallery. У березні ще одну виставку робіт Марії Примаченко планують провести у варшавському Музеї на Віслі.

Слідкувати за анонсами нових проєктів, а також колекціями, які українські бренди присвячують знаменитій художниці, можна на сторінці Фонду Марії Примаченко

Марія Примаченко пішла з життя 18 серпня 1997 року у своєму домі в Болотні, де створила більшість картин, за які ми її знаємо і любимо. Ще за життя вона стала символом українського мистецтва, а у 2022 році її офіційно нагородили відзнакою «Національна легенда України». 

«За мною не плачте, я не пропаду на тому світі... У мене там теж буде робота, тільки треба взяти з собою гарні фарби та папір — я все пам’ятаю. Я вас ніколи не забуду і всім людям навіки заповідаю любов», — казала художниця. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ