Чому важливо стежити за рівнем кортизолу в організмі?

Гормон стресу

АВТОР: Максим Брут

ФОТО: Instagram: @haileybieber, @ellemacpherson, @claudiaschiffer

ОПУБЛІКОВАНО: 29 лютого 2024

Різкі зміни настрою, депресія, безсоння, локалізовані жирові відкладення, дискомфорт у спині… І це ще не весь список неприємних симптомів, зумовлених підвищеним або зниженим рівнем кортизолу в організмі. А в умовах життя у суцільному стресі, на жаль, стрибків кортизолу не уникнути.

«Кортизол — це гормон стресу. Його головна функція — регулювати реакцію організму на стрес. Саме він відповідає за реакцію "бий або біжи". Таким чином кортизол захищає нас у стресових ситуаціях і допомагає вижити», 

— розповідає фахівчиня з питань нутриціології та health-коуч Інна Дубровіна. 

На думку спеціалістки, якщо стресова ситуація була нетривалою, то людині достатньо гарно виспатись та пару днів відпочити, щоб організм відновився.

Проблеми починаються тоді, коли стрес хронічний або дуже сильний. Надниркові залози не справляються з постійним запитом організму синтезувати надмірну кількість кортизолу на стрес, і рівень гормон починає падати до мінімального, що теж не є нормою, адже кортизол потрібен для гомеостазу в організмі.

На стадії хронічного стресу людина відчуває постійну втому та виснаження. Їй важко прокидатися зранку. Фізіологічно пік синтезу кортизолу повинен відбуватися вранці, завдяки чому ми пробуджуємось. В ситуації хронічного стресу, коли наднирники вже втомились і не можуть синтезувати достатню кількість кортизолу, людині важко прокинутись навіть після 8-10 годин сну. 

відпочинок

«Через дисбаланс кортизолу з'являються проблеми з глибокою фазою сну (пробудження серед ночі), спостерігається брак енергії, погіршення концентрації та пам'яті. Нерідко у жінок з’являється порушення менструального циклу, знижується синтез статевих гормонів (як жіночих, так і чоловічих) та гормонів щитоподібної залози, сповільнюється обмін речовин та можливі розлади травної системи. В хронічному стресі організм вимикає всі системи: травну та репродуктивну, а ще роботу щитоподібної залози», — пояснює Інна. 

Для подолання проблем та покращення свого стану першочергово необхідно перевірити рівень кортизолу в організмі. Найдостовірніший аналіз — кортизол у слині. Процедуру потрібно зробити тричі протягом дня: зранку натщесерце, в обід і ввечері. 

У разі, якщо показники виявились невтішними, не слід впадати у відчай, потрібно діяти на благо свого здоров’я та приводити до ладу нервову систему. Найпріоритетніше завдання — налагодити повноцінний сон. Уві сні відбувається нейродетокс, емоції поступово вщухають, людина відновлюється, в неї з'являється енергія. Почніть з базових речей: уникайте користування гаджетами за 2 години до сну.

«У період стресу краще відмовитись від кави. Напій підвищує рівень кортизолу, тому й з'являється відчуття припливу енергії. Але якщо наднирники виснажені, каву краще обмежити або взагалі прибрати на деякий час»,

— наголошує Інна.

Нутриціологиня також вважає, що дуже важливо правильно вечеряти, обов'язково вживати складні вуглеводи у вигляді круп. Безвуглеводна дієта спричинить додатковий стрес для організму. Також потрібно їсти достатню кількість якісних корисних жирів. Кортизол — стероїдний гормон, як і статеві гормони, він синтезується з холестерину. При хронічному стресі нам потрібно дати організму корисні жири, щоб йому було з чого синтезувати гормони.

Проведіть хоча б одну годину перед сном у спокійній атмосфері. За необхідності можна випити фіточай або за призначенням лікаря приймати мелатонін у таблетках.

фіточай для сну

«Коли людина знаходиться в хронічному стресі, вкрай не корисно інтенсивно займатися спортом. Активні фізичні навантаження додатково будуть виснажувати наднирники. Прогулянки на свіжому повітрі, йога, пілатес — найкращий вибір»,

— зазначає спеціалістка.

антистрес

Інтенсивний спорт корисний для відновлення у випадку короткотривалого стресу. Коли людина разово перенервувала, варто піти на тренування, щоб утилізувати вивільнену у кров глюкозу.

Тривалі проблеми з кортизолом можуть призвести й до змін зовнішнього вигляду. У стресі жир відкладається саме навколо талії. Недарма вигадали термін «рятувальне коло». Причин цьому декілька. По-перше, підвищений кортизол сприяє підвищенню рівня інсуліну. Високий інсулін порушує вуглеводний обмін і спричиняє набряки. По-друге, у стресі людину часто тягне на солодке і жирне. 

А по-третє, у жінок багато жирових клітин саме в області талії. Так задумано природою, під час вагітності жир навколо талії захищає плід від ушкоджень. Отже, всі ці фактори разом і провокують появу кортизолового животика. Позбутись його можна, лише якщо приборкати стрес, — наголошує нутриціологиня. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ