Діаманти завжди вважалися символом розкоші, статусу і краси. Однак не всі діаманти однакові — їхня вартість може варіюватися залежно від багатьох факторів, серед яких одним із ключових є колір. Зазвичай найціннішими вважаються прозорі діаманти без будь-яких відтінків, але існують і кольорові, які своєю рідкісністю та унікальністю можуть значно перевищувати вартість безбарвних.
Сьогодні ми представляємо третій випуск колонки про діаманти сертифікованого гемолога Юлії Кушер — СЕО найбільшого в Європі заводу з вирощування лабораторних діамантів Alkor-D та засновниця першого ювелірного бренду з вирощених діамантів SOLO for Diamonds.
Юлія ділиться своїм досвідом діамантової індустрії та знайомить читачів і поціновувачів ювелірної справи з неочевидними цікавими фактами про діаманти та діамантові прикраси. У сьогоднішній колонці Юлія познайомить нас із кольоровими діамантами та розповість, які з них є найдорожчими у світі.
Коли ми говоримо про діаманти, зазвичай уявляємо безбарвні камені, які ми звикли бачити у вітринах ювелірних магазинів. Проте вони бувають різних кольорів, і кожен з них має свою унікальну історію та наукове пояснення. Колір діаманта — це ключовий параметр, який визначає його цінність і рідкісність.
Кольори діамантів можуть варіюватися від ніжно-рожевого до глибокого синього, від зеленого до червоного. Кольори утворюються завдяки різним домішкам або структурним дефектам у кристалічній решітці каменя. Дослідження показують, що високий вміст азоту може призвести до жовтого відтінку діаманта, тоді як присутність бору спричиняє блакитний колір. Різні елементи по-різному впливають на забарвлення каменя, який ми бачимо.
Тому в цій статті ми зануримося у світ кольорових діамантів, розглянемо, що надає їм їхній відтінок і чому деякі з них настільки рідкісні й дорогоцінні. А також дізнаємось, які діаманти мають таємне космічне походження.
Кольорові діаманти знаменитостей
Сучасний ювелірний ринок демонструє наростальний інтерес до кольорових діамантів. Особливо популярними стали рожеві та жовті діаманти, які використовуються у весільних прикрасах, що відбиває прагнення молодят до унікальності. Багато відомих особистостей обрали для себе саме ці кольори.
Блейк Лайвлі — Рожевий діамант
Одним з найбільш обговорюваних ювелірних виробів стала каблучка для заручин Блейк Лайвлі. Її чоловік, Раян Рейнольдс, подарував їй прикрасу з овальним рожевим діамантом вагою близько 12 каратів, створену відомим ювеліром Лоренцом Штерном.
Скарлетт Йоганссон — Коричневий діамант
Скарлетт Йоганссон також обрала незвичайний кольоровий діамант для своєї каблучки заручин. Її каблучка містить овальний світло-коричневий діамант вагою близько 11 каратів. Цей алмаз, також відомий як «шампанське», оточений платиновою оправою у стилі ар-деко, створюючи елегантний і вінтажний образ, який ідеально відображає стиль акторки.
Мерая Кері — Рожевий діамант
Мерая Кері отримала від Ніка Кеннона розкішну каблучку з рожевим діамантом вагою 17 каратів. Каблучка всипана діамантами у формі триліантів.
Дженніфер Лопес — Рожевий діамант
Каблучка Дженніфер Лопес у 6,1 карата, яку їй подарував Бен Аффлек, стала однією з найвідоміших каблучок для заручин у світі. Цікавий факт: після того, як Дженніфер Лопес отримала обручку з рожевим діамантом від Бена Аффлека, ціни на рожеві діаманти зросли.
Вікторія Бекхем — Жовтий діамант
Вікторія Бекхем відома своєю любов'ю до ювелірних прикрас і має кілька каблучок для заручин. Одна з них — це каблучка з великим жовтим діамантом вагою 15 каратів. Цю прикрасу Вікторії подарував Девід з нагоди 18-ї річниці весілля.
Як оцінюється колір діаманта?
Колір діаманта є одним із чотирьох основних параметрів (разом із каратністю, чистотою та огранюванням), які визначають його вартість. Існує система оцінки кольору діамантів, яка варіюється від D (абсолютно безбарвний) до Z (діаманти з помітним жовтим або коричневим відтінком).
Безбарвні діаманти (D-F): Найрідкісніші та найдорожчі камені, оскільки вони не мають жодних видимих відтінків.
Майже безбарвні (G-J): Мають легкий відтінок, який часто не помітний неозброєним оком.
Легкий відтінок (K-M): Помітний жовтуватий або коричневий колір, що може впливати на ціну.
Помітний колір (N-Z): Ці діаманти мають виражений відтінок, вони менш цінні в порівнянні з класичними дорогоцінними каменями, але іноді можуть бути цікавими через свій характерний вигляд.
Що визначає колір діамантів?
Діаманти набувають свого кольору, коли їхні кристали зазнають певних впливів під час формування. Іноді в кристал алмазу потрапляють мікроскопічні домішки. Ці домішки настільки маленькі, що їх неможливо побачити навіть під мікроскопом! Наприклад, якщо кристал алмазу поглинає азот, він може стати жовтим. А якщо він вбирає бор, то набуває синього кольору. Природне випромінювання може надати діаманту зеленуватого відтінку. Що стосується рожевих діамантів, вони виникають не через домішки, а через значні стреси, які змінюють структуру кристала, надаючи йому рожевого кольору.
Кольорові діаманти. Які кольори найрідкісніші?
Кольорові діаманти є значно рідкіснішими та більш цінними порівняно з традиційними безбарвними каменями.
Жовті діаманти є найбільш поширеними серед кольорових діамантів. Їхній яскравий жовтий колір зумовлений наявністю азоту.
Рожеві діаманти вважаються одними з найрідкісніших і найцінніших у світі. Їхній рожевий колір утворюється внаслідок невеликих деформацій у кристалічній структурі. Відомий приклад — діамант Pink Star, який був проданий на аукціоні в Женеві за 83 мільйони доларів.
Сині діаманти отримують свій колір завдяки наявності бору в кристалічній решітці. Найвідоміший синій діамант — це Hope Diamond, який важить 45,52 карата. Яскраво-синій колір і складна історія «народження» роблять його героєм легенд та об'єктом неабиякої уваги. Діамант Hope часто асоціюється з фільмом «Титанік», адже у головної героїні на шиї красується прикраса з синім алмазом. Саме Hope Diamond став джерелом натхнення для створення цієї прикраси у фільмі.
Зелені діаманти дуже рідкісні й набувають свій колір під впливом радіації, яка змінює кристалічну решітку.
Червоні діаманти є надзвичайно рідкісними та дуже цінуються колекціонерами. Вони набувають свій колір через специфічні деформації в кристалічній решітці.
Коричневі діаманти, відомі також як «шоколадні» діаманти, часто використовуються в ювелірних виробах завдяки своєму теплому відтінку та доступнішій порівняно з іншими кольоровими алмазами ціні.
Чорні діаманти мають свій унікальний колір завдяки великій кількості включень графіту і часто використовуються для створення незвичайних ювелірних виробів. Деякі науковці вважають, що чорні діаманти мають незвичне космічне походження та могли утворитися у результаті падіння метеоритів або являються частиною космічного пилу, який осідав на Землі протягом мільярдів років.
Фіолетові діаманти — їхній колір утворюється через включення водню в кристалічну решітку.
Вирощені в лабораторіях кольорові діаманти мають точно такий же мінеральний склад і зовнішній вигляд, як і природні кольорові діаманти. Наприклад, і природні, і лабораторні сині діаманти можуть бути як яскравими, так і більш сіруватими, і вони отримують свій колір завдяки наявності бору.
Читайте також:
Від алмазів до діамантів. Як діаманти стали найбажанішими коштовностями у світі
Вирощені та видобуті діаманти: у чому різниця і розвіяння міфів про них