Від алмазів до діамантів. Як діаманти стали найбажанішими коштовностями у світі

Колонка сертифікованого гемолога Юлії Кушер⁠

АВТОР:

ФОТО: Надані брендом

ОПУБЛІКОВАНО: 17 червня 2024

У світі дорогоцінних каменів діаманти займають особливе місце. Їхній блиск і краса викликають захоплення та захват, а історія їх перетворення з грубого алмазу у вишуканий діамант заворожує своєю складністю та майстерністю. Діаманти стали символом розкоші, любові та статусу, але шлях до цієї слави був довгим і захопливим. З того часу, як їх було виявлено, до сучасних методів огранування діаманти пройшли дивовижну еволюцію, перетворившись на найбажаніші коштовності у світі. 

Сьогодні ми запускаємо колонку сертифікованого гемолога Юлії Кушер⁠ — СЕО найбільшого в Європі заводу з вирощування лабораторних діамантів Alkor-D та засновниці першого бренду ювелірних виробів із вирощених діамантів ⁠SOLO for Diamonds⁠.

Юлія буде ділитися своїм досвідом роботи в діамантовій індустрії та знайомити наших читачів і поціновувачів ювелірних прикрас із неочевидними цікавими фактами про діаманти та вироби з них. 

У сьогоднішній колонці Юлія знайомить з алмазами та діамантами, розповідає, чим вони відрізняються та як їх видобувають.

Чим алмаз відрізняється від діаманта?

Коли ми чуємо слово «діаманти», то уявляємо собі розкішні прикраси, що переливаються на світлі та символізують вишуканість. Але чи знали ви, що діаманти починають свій шлях як звичайні алмази? Заглибмось у цю тему і розкриймо кілька цікавих фактів про ці коштовні камені. 

Алмази — природні мінерали, що утворюються під впливом високої температури й тиску глибоко під землею, тоді як діаманти — це вже оброблені алмази, які пройшли процес огранювання, перетворившись на дорогоцінне каміння, готове до використання в ювелірній справі. Тобто діамант від алмаза відрізняє саме процес оброблення й огранювання.

А ось деякі цікаві факти про алмази та діаманти:

— Алмаз є найтвердішим природним мінералом, тому він може подряпати інші мінерали, але сам не піддається пошкодженню. 

— Більшість діамантів, які ми бачимо сьогодні, мають вік від одного до трьох мільярдів років. Вони є справжніми свідками історії нашої планети.

— Хоча більшість діамантів прозорі, існують також кольорові діаманти, наприклад рожеві, блакитні та жовті. Вони рідкісні й тому ще більш цінні.

— Близько 80% алмазів у світі не підходять для виготовлення ювелірних виробів і використовуються для промислових цілей. 

Чим алмаз відрізняється від діаматна?

Видобуток та вирощування алмазів

Видобуток та вирощування алмазів

Сьогодні алмази можна отримати двома шляхами: видобути з-під землі або виростити в лабораторії (що більш етично).

Видобуті білі алмази мають різне походження: їх знаходять у річках, видобувають у шахтах, викопують з-під землі та дістають із морського дна. Вони утворюються на глибині понад 140 кілометрів під високим тиском і температурою.

Блакитні алмази формуються на значно більшій, ніж білі, глибині — до 660 кілометрів, тому їх видобуток є складнішим і дорожчим процесом. 

Чорні алмази мають космічне походження. Деякі науковці вважають, що чорні діаманти могли утворитися в результаті падіння метеоритів або являються частиною космічного пилу, який осідав на Землі протягом мільярдів років.

Вирощені (вони ж лабораторні) діаманти — абсолютно ідентичні видобутим, проте не руйнують екосистеми. Вони утворюються шляхом відтворення природних умов, але не глибоко під землею, а під пресом в лабораторіях чи на заводах.

Вирощені в лабораторіях та видобуті алмази мають ідентичну структуру і фізичні властивості, тобто вони нічим не відрізняються, окрім походження.

Видобуток та вирощування алмазів

Видобуток та вирощування алмазів

Як обирати діаманти?

Оцінка діамантів базується на чотирьох ключових параметрах, відомих як 4C: каратність (Carat), чистота (Clarity), колір (Color) і огранювання (Cut). Саме вони впливають на якість і вартість діаманта. 

1 C — COLOR / КОЛІР

Колір алмазів визначається кількістю домішок. Залежно від наявності певних елементів діаманти можуть бути жовтими, блакитними, чорними й навіть зеленими. 

Як обирати діаманти?

Діаманти класифікуються за шкалою від D (безбарвні) до Z (світло-жовті або коричневі). Найціннішими є безбарвні діаманти. 

2 C — CLARITY / ЧИСТОТА

За десятикратного збільшення під мікроскопом у будь-якому діаманті можна побачити вкраплення — сліди природних процесів, які його сформували. Ці дефекти визначають чистоту діаманта. Чим чистіший діамант, тим вища його вартість.

3 C — CARAT / ВАГА В КАРАТАХ

Маса алмазів і діамантів вимірюється в каратах (ct), де один карат дорівнює 0,2 грама. Сама назва «карат» походить від насіння ріжкового дерева (Carob Tree), яке використовувалося в давнину як міра ваги для дорогоцінного каміння. Насіння ріжкового дерева мали дуже стабільну вагу, що зробило їх зручним природним еталоном.

Дрібними вважаються діаманти до 0,29 карата, середніми — від 0,3 до 0,99 карата, а великими — 1 карат і більше. Великі діаманти зустрічаються значно рідше і, отже, більш цінні.

Українські діаманти встановили два рекорди, що занесені до Книги рекордів Гіннесса: найбільший у світі вирощений в лабораторії діамант — 109,81 карата у 2020 році та 150,42 карата у 2022 році.

4 C – CUT / ОГРАНЮВАННЯ

Якість огранювання залежить від майстерності огранувальника та здатності надати каменю максимальний блиск. Правильне огранювання може значно підвищити цінність каменя. Про форми огранювання більш детально дізнаєтесь у наступній колонці.

Як обирати діаманти?

Видобуток та вирощування алмазів

Що робить діамант таким привабливим і бажаним?

Відповідь криється в трьох ключових характеристиках: вогонь, блиск і сцинтиляція.

Діамантовий вогонь (fire) — це кольоровий блиск, який утворюється, коли світло проходить через камінь і розсіюється на веселкову гру кольорів. На відміну від блиску, який є безбарвним світлом алмазу, вогонь є кольоровим. 

Коли світло потрапляє на алмаз, воно відбивається від його граней, створюючи яскраве сяйво, яке видно навіть за слабкого освітлення. Це біле світло називають блиском (brilliance). Високий блиск є показником досконалого огранювання, яке дозволяє світлу максимально ефективно відбиватися від внутрішніх граней. 

Сцинтиляція (scintillation) — це миготіння світла, яке виникає, коли ви рухаєте діамант. Сцинтиляція залежить від форми, кількості граней, прозорості та чистоти алмаза.

Видобуток та вирощування алмазів

Видобуток та вирощування алмазів

Як світло впливає на вогонь і блиск діамантів?

Ви коли-небудь помічали, що в ювелірних магазинах освітлення розташоване таким чином, що вогонь і блиск діамантів посилюються та підкреслюються? Це тому, що тип світла, якому піддається каміння, є ще одним важливим фактором, який впливає на те, скільки вогню, блиску та сцинтиляції ви побачите в камені.

Видобуток та вирощування алмазів

Видобуток та вирощування алмазів

Видобуток та вирощування алмазів


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ