У травні на глядачів чекає одразу декілька важливих театральних прем'єр — постановка за творами Михайла Коцюбинського Intermezzo від Театру ім. Івана Франка, драма «Зілля» за повістю Ольги Кобилянської в Молодому театрі та сучасна опера GAIA-24. Opera del Mondo, присвчена темі війни, мистецтва і природи.
Також серед головних культурних подій місяця фестиваль американського кіно «Незалежність», в рамках якого на великому екрані знову покажуть фільми братів Коенів та сучасне американське кіно, музичний фестиваль Kyiv Spring Sound та лекція про знаменитих художників Михайла Бойчука і Казимира Малевича від NAMU. Детальніше читайте в нашому матеріалі.
Фото нової вистави Молодого театру «Зілля», 2024
Фестиваль американського кіно «Незалежність»
З 9 по 15 травня в Києві проведуть фестиваль американського кіно «Незалежність». В рамках події глядачам представлять ретроспективу фільмів братів Коенів, а також художні і документальні стрічки, присвячені актуальним соціальним та культурним темам. Зокрема у програмі фестивалю картини дуету «Великий Лебовскі», «Виховання Аризони» і «Старим тут не місце». Також на великому екрані покажуть романтичну стрічку «Минулі життя», номіновану на «Оскар», та фільм «Порцелянова війна», створений в копродукції США і України. З повною програмою можна ознайомитися на сайті проєкту.
Опера GAIA-24. Opera del Mondo
Сучасна опера Романа Григоріва та Іллі Разумейка, світова прем'єра якої відбудеться 10 травня у Міжнародному центрі культури і мистецтв (МЦКМ) у Києві. Назва проєкту відсилає до богині землі і матері всесвіту Гайї, що в свою чергу породила Мнемосіну — богиню памʼяті. Мнемосіна народила девʼять муз, які надихають митців. Опера досліджує тему війни та знищення світу природи. «Коли земля дарує щедрий урожай — треба чекати на велику війну. Коли висихають моря, річки змінюють свої річища, а ліси стають непридатними до життя через радіацію — імперія скоро впаде. Коли наступає кінець світу — земля та небо зливаються в єдине ціле. Так Гайя, Гея, Терра, Мага, Мати Гайя промовляє до нас», — так описують прем'єру автори проєкту.
У березні опера режисерів «Чорнобильдорф» удостоїлася престижної відзнаки Королівського філармонічного товариства Великої Британії.
Лекція про Михайла Бойчука і Казимира Малевича, NAMU
Національний художній музей України продовжує цикл лекцій про мистецтво. 17 травня слухачам розкажуть про діяльність Київського художнього інституту, що постав одночасно з українською державністю у 1917 році, а також про творчість двох його видатних викладачів — засновника супрематизму Казимира Малевича та зачинателя самобутнього українського руху бойчукізм Михайла Бойчука. «Обидва були надзвичайно яскравими постатями, а їхня творчість мала діаметрально протилежні естетичні платформи. Чи створювало це стилістичну поліфонію, чи гостру конкуренцію в межах одного навчального закладу, дізнаємося на лекції Олени Кашуби-Вольвач 17 травня о 17:00», — зазначають на сторінці музею.
Відкриття музею Ади Рибачук і Володимира Мельниченка
У Києві відновив роботу музей відомих українських художників-монументалістів Ади Рибачук і Володимира Мельниченка, що розташований на вулиці Малопідвальній, 10–Б. Тему першої експозиції визначили як NON-FINITO — до неї увійшли незавершені роботи митців, які дозволяють зануритися в унікальний творчий процес. Дует працював над скульптурами, картинами та масштабними горельєфами. Художники найбільш відомі завдяки проєкту київського крематорію — одного з ключових модерністських об'єктів Києва. Важливим елементом комплексу мала стати Стіна пам'яті, що складається з 24 композицій, які у 1982 році були закриті шаром бетону за наказом радянської влади та досі чекають відновлення.
Відкриття творчого простору і хабу Repair Together
10 травня некомерційна організація Repair Together, що займається відновленням будинків, зруйнованих окупантами, відкрила в Києві ком'юніті-хаб, де будуть проводити виставки, виступи та зустрічі волонтерів. Першим проєктом стала експозиція «Там де спілка, там і силка», в рамках якої представили роботи трьох фотографів-документалістів: Микити Абрамова, Паші Яуза та Андрія Якименко. Знімки документують процес відбудови в Україні, що триває незважаючи на продовження війни. «Роботи авторів є яскравою ілюстрацією того, що життя завжди перемагає смерть і лише гуртом ми стаємо дійсно сильними», — зазначають організатори.
Фестиваль електронної музики Strichka
18-19 травня у Києві відбудеться фестиваль сучасної електронної музики Strichka. Тему цьогорічної події визначили як «Уламки», апелюючи до теми внутрішніх трансформацій і життя у новій реальності. Івент проведуть на території Стрічкоткацької фабрики, об'єднавши сім окремих сценічних майданчиків. Музичну програму доповнять інсталяціями сучасних українських художників Олексія Сая, Саші Долгого, Влада Плисецького та Максима Побережського (BLCK BOX). У фестивалі візьмуть участь близько 50 артистів, зокрема Ben Frost, Vân Anh, Eversines, Marie K, Rouge Mecanique, Charlotte Benediks, Enrica Falqui, André Baum та інші.
Музичний фестиваль Kyiv Spring Sound
19 травня в Національній філармонії України проведуть міжнародний музичний фестиваль Kyiv Spring Sound. В рамках події відбудуться концерти запрошених митців з різних куточків світу. Зокрема гості фестивалю зможуть почути кларнетиста Мішеля Маранга з Нідерландів, що виконає Пʼяту камерну симфонію Євгена Станковича «Потаємні поклики». Доповнить програму музика іншого українського майстра — Валентина Сильвестрова, а саме його пізні твори «Вісник–1996» для фортепіано та струнного оркестру та «Тиха музика». На завершення прозвучить промениста і чиста Симфонія №5 віденського романтика Франца Шуберта.
Концерт «Київської камерати», диригентка — Кері-Лінн Вілсон
Після свого виступу у Карнеґі-голі ансамбль солістів «Київська камерата» 30 травня повторить ту ж програму для київських слухачів. У ній представлені яскраві та самобутні твори відомих українських композиторів останніх десятиліть: Володимира Зубицького, Мирослава Скорика, Олександра Козаренка, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Вікторії Полевої, а також щемкий твір Золтана Алмаші, присвячений подіям у Маріуполі — «Місто Марії». Диригенткою концерту стане канадійка українського походження Кері-Лінн Вілсон.
Вистава Intermezzo, Театр ім. Івана Франко
28 травня Театр ім. Івана Франко представить нову виставу Вероніки Літкевич Intermezzo, засновану на творах відомого українського письменника Михайла Коцюбинського. В основі постановки чотири чуттєві новели автора: «Що записано в книгу життя», «Сон», «Цвіт яблуні» та «Інтермецо». «Головний герой ніби підглядає за нашим життям, за його справжніми пристрастями. Він щосили намагається тримати на відстані чужі переживання і болі, щоб в якийсь момент в них не розчинитись, але це йому не вдається. Врешті він робить собі інтермецо — бере паузу, щоб перезавантажитись», — так виставу описують на сайті театру.
Вистава «Зілля», Молодий театр
У травні Молодий театр представить нову виставу Олександри Меркулової «Зілля», заснованої на творі знаменитої української письменниці Ольги Кобилянської «В неділю рано зілля копала». Повість була створена за мотивами відомої народної пісні-балади «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». У виставі театру переплітаються мотиви кохання і зради, містичного і реального. Гонорова і красива Тетяна покохала Гриця — спраглого до свободи парубка, що вже має наречену, та не може зробити вибір. За свої сумніви і невірність герою доведеться дорого заплатити. Відвідати виставу можна буде 9 і 22 травня, а також 11 і 12 червня.