У червні Мстислав Чернов — режисер, що здобув для України перший «Оскар» — показав у Києві свій новий документальний фільм «2000 метрів до Андріївки», сучасний художник Олексій Сай презентував на Софійській площі інсталяцію «Чорна хмара», що незабаром вирушить на фестиваль Burning Man, Мистецький Арсенал представив проєкт «Херсон. Степ тримає» про український Південь, а Музей Ханенків — виставку, присвячену українським митцям, що працювали в межах «Паризької школи». Докладніше про головні культурні події та книжкові новинки місяця читайте в нашому матеріалі.
Книга «Історії українських митців. Ніл Хасевич»
Серію видавництва Projector Publishing «Історії українських митців» продовжила книга про Ніла Хасевича — художника-графіка, який також був активним громадським та політичним діячем, і фактично створив візуальний образ УПА. Авторкою видання стала Марчела Можина, дослідниця та дизайнерка, що розробила на основі літерацій митця шрифт «Воля» (нині він є частиною нової айдентики ЗСУ).
Попри складні життєві вибори й трагічні виклики долі, Ніл Хасевич завжди залишався активним учасником мистецького процесу першої половини XX століття. Насамперед видавці хотіли розкрити його постать як талановитого художника, чия майстерність у поєднанні з активною позицією стала голосом українських національних ідей. Уривок із книги читайте в нашому матеріалі.
«Літопис українського дизайну», 4-й випуск
На початку червня дизайн-бюро Spiilka та видавництво ist publishing презентували в Києві четвертий випуск «Літопису українського дизайну» — видання, присвячене культурі в усіх її проявах: від театру й кіно до музики та артпросторів. Новий випуск прослідковує неочевидний зв’язок між опішнянською керамікою та українським авангардом, між театральною сценографією та сучасними шрифтами, між «Енеїдою» та «колірністю», й іншими феноменами в українському дизайні.
Зокрема, у фокусі авторів опинилися творчість живописця і театрального художника Анатоля Петрицького, шрифтова спадщина Василя Хоменка, завдяки якому в 1969 році з’явилася друкована «Енеїда» з ілюстраціями Анатолія Базилевича, а також айдентика Театру ім. Івана Франка, Національного художнього музею України (NAMU), фестивалів Brave та Docudays UA. Докладніше про четвертий випуск та процес його створення читайте в нашому матеріалі.
Фільм «2000 метрів до Андріївки»
7 червня Мстислав Чернов представив свою нову документальну стрічку «2000 метрів до Андріївки» в Києві, в рамках фестивалю документального кіно Docudays UA, де вона отримала одразу три нагороди. Режисер супроводжував українських військових, що мали пройти через укріплену та заміновану ділянку лісу і звільнити стратегічно важливе село від російської окупації. Знімання картини почалися у вересні 2023-го, а вся робота зайняла майже 1,5 року. Музику для фільму створив дворазовий лауреат премії «Ґреммі» — композитор і музичний продюсер Сем Слейтер («Чорнобиль», «Джокер»).
Стрічка отримала приз за найкращу режисерську роботу на американському фестивалі «Санденс» та нагороду Копенгагенського міжнародного фестивалю документального кіно CPH:DOX. У травні Мстислав Чернов особисто представив свій фільм на 78-му Каннському кінофестивалі, в рамках спеціальної програми показів, присвяченої Україні.
Інсталяція Олексія Сая «Чорна хмара»
У червні український сучасний художник Олексій Сай представив у Києві роботу «Чорна хмара», яку в серпні презентують на фестивалі незалежного мистецтва Burning Man у пустелі Блек-Рок. Інсталяція символізує руйнівну природу війни, навислу не тільки над Україною, а й над рештою світу загрозу з боку Росії. Також образ є втіленням хмар пилу та диму, що виникають під час обстрілів українських міст. Робота складається з 45 маленьких хмарин і періодично доповнюється спалахами блискавки та звуками грому. Про неї вже написали низка міжнародних видань. Нагадуємо, що Олексій Сай уже третій рік поспіль створює інсталяції для Burning Man.
Виставка «Херсон. Степ тримає», Мистецький Арсенал
Наприкінці червня Мистецький Арсенал презентував глядачам новий проєкт — виставку «Херсон. Степ тримає», в основу якої лягли фільми «Українські шерифи», «Редакція» та «Вулкан». В експозиції, присвяченій українському Півдню, представлені унікальні архіви, відео- та фотоматеріали, відзняті на теренах Херсонщини до повномасштабного вторгнення, зокрема ті, що раніше не демонструвалися й набули особливої ваги в контексті втрат і викликів, які постали перед регіоном і країною. Команда проєкту наголошує, що це простір стійкості, любові й бережливого ставлення до спогадів.
Виставка «Бентежні роки. Митці з України в École de Paris», Музей Ханенків
6 червня у Музеї Ханенків відкрилася виставка, присвячена «Паризькій школі» (École de Paris) — міжнародній спільноті митців, що діяла у французькій столиці в першій половині XX століття. Експозиція фокусується на художниках з України, які стали частиною цього формування. Пора розквіту об'єднання припадає на період між двома світовими війнами.
На виставці представлені твори 24 українських митців зі збірок 8 приватних колекціонерів, а також документальний короткометражний фільм «Монпарнас» 1929 року режисера Євгена Слабченка (Ежена Деслава), наданий паризькою студією Light Cone. В експозиції можна побачити роботи Олекси Грищенка, Миколи Глущенка, Василя Хмелюка, Соні Делоне, Самуеля Грановського, Жака Шапіро, Володимира Баранова-Россіне та інших.