Culture-знахідки: події та прем'єри червня, які вас надихнуть

Від виставки «Протагоністи» до кіно французької нової хвилі

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Надані організаторами, YORGOS LANTHIMOS

ОПУБЛІКОВАНО: 1 липня 2024

Безперечно, до головних подій червня належить масштабна експозиція в Українському домі, присвячена об’єднанням «Живописний заповідник» і «Паризька комуна»  художникам, які, попри радянські обмеження, експериментували та відкривали для себе нову візуальну мову.

Також цього місяця глядачам представили захопливу історичну драму «Гамбіт королеви» з Джудом Лоу, режисер Йоргос Лантімос випустив колекційну фотокнигу, а дизайнер Симон Порт Жакмюс нагадав нам про красу кіно французької нової хвилі. Детальніше про відкриття і прем'єри червня читайте в нашому матеріалі.

Виставка «Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна»

30 червня завершилася важлива виставка в Українському домі. Проєкт досліджує діяльність творчих об’єднань «Живописний заповідник» та «Паризька комуна» кінця 1980-х — початку 1990-х років, демонструючи їх спільні риси та відмінності, а також відкриття, що поєднують українське мистецтво XX століття з європейською традицією і вплинули на майбутні покоління митців. До експозиції увійшли 300 робіт від 50 авторів, які були створені на зламі епох, при цьому більшість картин ніколи не експонувалися.

Глядачам представили полотна Тібері Сільваші, Анатолія Криволапа, Валерії Трубіної, Олега Голосія, Іллі Чічкана, Олександра Гнилицького, Іллі Ісупова та інших митців, про яких варто знати більше. Щоб краще розібратися у діяльності «Паризької комуни», радимо переглянути книжку PinchukArtCentre, а особливості об'єднання «Живописний заповідник» описані в однойменному виданні Валерія Сахарука.

Виставка та артбук Каті Лесів I love you

У червні в київській галереї The Stein Studio показали проєкт Каті Лесів I love you, який початково був представлений у форматі мистецького видання. Це серія чорно-білих фотографій, що фіксують життєвий цикл двох білих півоній. На їх прикладі авторка досліджує теми кохання, зрілості та циклічності. До зображень вона додає уявний діалог про почуття, що буквально складається з фраз «Я тебе люблю», «Я тебе теж» і промовистого мовчання у вигляді трьох крапок.

Це чуттєва та ніжна серія, одночасно інтимна та універсальна. З часом зовнішній вигляд квітів змінюється: у той час, як одна залишається пишною і красивою, інша в'яне. Серія нагадує про важливість прийняття та невідворотність змін. Книгу I love you можна придбати на сайті українського незалежного видавництва Ist Piblishing.

Фільм «Гамбіт королеви»

Однією з головних кінопрем'єр місяця стала історична драма «Гамбіт королеви» з Джудом Лоу та Алісією Вікандер. Картина, що була номінована на «Золоту пальмову гілку» Каннського кінофестивалю, розказує про короля Англії Генріха VIII, його стосунки з жінками та політичні інтриги. Кетрін Паар стала шостою дружиною монарха, попередніх обраниць якого спіткала смерть. З роками тіло Генріха VIII слабшає, а він сам стає все більш підозрілим і деспотичним, побоюючись державного перевороту. В цих умовах Кетрін доводиться зберігати хиткий баланс, щоб врятувати власне життя і зберегти стабільність в королівстві.

«Усвідомлюючи значущість ролі, я хотів пролити світло на цю культову особистість. Ідея про те, що цей, здавалося б, ідеальний молодий принц, красивий, енергійний, романтичний, сильний, перетворюється на таку хворобливу, жалюгідну і гнилу стару людину, коли переступає поріг 50-річчя, шокує», — розповів Джуд Лоу про свою роботу у фільмі. 

Показ Jacquemus та кіно Жана-Люка Годара

У червні Симон Порт Жакмюс представив нову колекцію на сонячному острові Капрі, на терасі маєтку Casa Malaparte, де проходили зйомки фільму «Зневага» (Le Mépris) Жана-Люка Годара. Це не випадковість, адже відома картина 1963 року з Бріджит Бардо надихнула дизайнера на дослідження краси жіночого тіла, архітектурних форм та морських пейзажів. Фешн-шоу Jacquemus — чудовий привід переглянути цю та іншу стрічки Годара і його талановитих колег, що належать до французької нової хвилі: Франсуа Трюффо, Алена Рене та інших режисерів. Детальніше про сюжет картини «Зневага» та її культурний вплив читайте в нашому матеріалі.

Фотокнига Йоргоса Лантімоса 

Грецький режисер Йоргос Лантімос, якого ми любимо не тільки за незвичні сюжети фільмів, а й за впізнаваний візуальний стиль, випустив фотокнигу на честь стрічки «Бідолашні створіння». Видання отримало символічну назву «Боже, Парфенон досі зруйнований» (Dear God, the Parthenon is still broken), що нагадує про фразу з листа, який писала головна героїня картини Белла.

Знімки фіксують акторів, що зіграли у фільмі — Емму Стоун, Марка Раффало, Віллема Дефо та Джеррода Кармайкла. Також на кольорових та чорно-білих плівкових фотографіях можна побачити видовищні декорації —фрагменти фантастичних Лісабону, Лондона та Парижа. Передмовою до видання став вірш Патті Сміт. Придбати естетичний артбук можна на сайті видавництва Void.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ