7 місць в Україні, які вже не будуть такими, як раніше

Зруйновані дива природи

АВТОР: Аліса Єрмоленко

ФОТО: Instagram: @vlad.vasylkevych

ОПУБЛІКОВАНО: 10 січня 2024

Природа України унікальна й багатогранна: від цілющих рожевих вод Лемурійського озера та улюбленого місця прихильників скелелазіння і сплавів на байдарках — Буцького каньйону до «Морського ока» українських Карпат — озера Синевир і водоспаду «Білі Камені», що на Дніпровщині. Ці та десятки інших місць увійшли до travel-листа чи не кожного українця.

Однак, як виявилося, жоден охоронний статус не здатен захистити дива України. Із сумом і нестерпним болем за рідну землю ми підготували перелік природних об’єктів нашої країни, що були домівкою для сотень рідкісних тварин і рослин, які вже не будуть такими, як раніше.

Острів Джарилгач

Розташований на Херсонщині, найбільший в Україні та всьому Чорному морі острів, який у своїх творах описував ще Геродот. На його території розкинувся національний природний парк: унікальні пляжі, озера, рідкісні рослини та тварини. Однак на долю цього прекрасного краю випали жахливі події: острів перебуває під окупацією з перших днів повномасштабного вторгнення. Загарбники засипали перешийок між Джарилгачем і материковою частиною Херсонщини, облаштували там полігон, а також відстрілювали представників фауни.

У серпні 2023 року на острові спалахнула пожежа, внаслідок якої вигоріла майже вся заповідна зона. Саме там концентрувалася основна частина всіх цінних видів. Про це повідомляла Ірина Сабашенко, директорка Джарилгацького національного природного парку.

У листопаді надійшла чергова невтішна звістка: найціннішу степову ділянку Джарилгацького національного природного парку повністю знищено.

Острів Джарилгач

Instagram: @vlad.vasylkevych

Острів Джарилгач

Instagram: @vlad.vasylkevych

«Асканія-Нова»

З 24 лютого під окупацією перебуває й одне з семи чудес України, інший унікальний природний комплекс Херсонщини — біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна. А наприкінці серпня його територію охопило полумʼя. Як наслідок, було знищено близько 300 гектарів заповідного степу.

Окрім цього, напередодні міністр захисту довкілля та природних ресурсів України повідомив, що окупаційна адміністрація незаконно вивезла занесених до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи тварин. Серед них по декілька особин зебри Чапмана, бізона американського, коней Пржевальського та оленя Давида. Міністр додав, що натомість до заповідника «Асканія-Нова» були завезені антилопи канна, яки свійські, верблюди двогорбі та один гуанако.

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна

Instagram: @derkach_travel

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна

Instagram: @derkach_travel

Кінбурнська коса

Складно повірити, що ще 2 роки тому цей ландшафтний парк, розташований на півдні Миколаївщини, мав унікальну екосистему: рідкісні види флори, найбільше у Європі поле орхідей, понад 100 видів червонокнижних тварин… Однак Кінбурнська коса перетворилася на місце ведення бойових дій: постійні пересування важкої техніки спричиняють ерозію ґрунтів, а обстріли та підриви — пожежі, що вразили понад 5 тисяч гектарів парку.

«Кінбурн — це взагалі величезний опік регіону. Техніка пересувається там, орки залазять в глибину, коли там спалахнула понежа, вони дійсно не давали її загасити. Паливо збирали всім Півднем», 

— зазначає енолог Павло Білецький.

Кінбурнська коса

Instagram: @sergiystepanenko

Кінбурнська коса

Instagram: @andrevas_lv

Національний природний парк «Нижньодніпровський»

Херсонщина багата на унікальні природні території, і винятком не є національний природний парк «Нижньодніпровський», що розкинувся у дельті Дніпра та на прилеглих територіях. Там мешкали рідкісні тварини й рослини з переліку Червоної книги.

З лютого 2022 року до березня 2023-го на території парку сталися понад 25 масштабних пожеж, що загалом охопили понад 5 тисяч гектарів.

6 червня 2023 року стало чорним днем для України: внаслідок руйнування Каховської ГЕС під водою опинилися сотні кілометрів території нашої країни, постраждали тисячі людей і тварин. Води Каховського водосховища затопили весь Нижньодніпровський природний парк. Різні джерела повідомляють про рівень підняття води від 3,5 до 6 метрів.

Наразі по території національного природного парку «Нижньодніпровський» пролягає лінія зіткнення. Тож точно визначити пошкодження та відновити екосистему неможливо.

Національний природний парк «Нижньодніпровський»

Фото: Природно-заповідний фонд України

«Архіпелаг Великі та Малі Кучугури»

Біда прийшла не лише на територію Херсонщини, а й на Запоріжжя — водно-болотне угіддя «Архіпелаг Великі та Малі Кучугури» повністю обміліло.

«Архіпелаг Великі та Малі Кучугури» — це 13 островів, що мають природоохоронний статус із 1974 року і належать до переліку Рамсарських угідь міжнародного значення.

Окрім нього, така сама доля спіткала й водно-болотне угіддя «Заплава Сім Маяків».

«Архіпелаг Великі та Малі Кучугури»

Фото: Природно-заповідний фонд України

«Камʼянська Січ»

Визнаний обʼєктом Смарагдової мережі, національний природний парк «Камʼянська Січ» є домівкою для багатьох видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України. На його території також розташовані близько 150 курганів, залишки скіфського поселення, місця поховання козацьких отаманів, а у XVIII сторіччі тут знаходився центр Війська Запорізького Низового. Однак внаслідок підриву Каховської ГЕС цей унікальний національний парк опинився під загрозою перетворення на пустелю — площа суші може збільшитися на 5,5 тисячі гектарів. Завдані «Камʼянській Січі» збитки оцінюються у понад 73 мільярди гривень.

«Нещодавно квітучі території та родючі ґрунти можуть перетворитися на пустелю, а це призведе до підвищення температур і поглибить кліматичну кризу. Збільшить ризик посух та екстремальних погодних явищ», 

— коментує трагедію міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Національний природний парк «Камʼянська Січ»

Фото: Природно-заповідний фонд України

Національний природний парк «Камʼянська Січ»

Фото: Природно-заповідний фонд України

«Святі гори»

На Донеччині, поблизу міста Святогірськ, розташоване унікальне природне диво України — крейдяні гори з їхньою рідкісною флорою та фауною. Внаслідок бойових дій національний парк «Святі гори» був знищений на 80%.

«Замість лісів подекуди спалена чорна земля. Великих збитків зазнала інфраструктура парку — знищені або розкрадені транспортні засоби, комп’ютерна техніка, інше обладнання», 

— розповідають у міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.

Територія була звільнена від окупантів у вересні 2022 року, однак лишається щільно замінованою.

Національний парк «Святі гори»

Фото: Природно-заповідний фонд України


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ