Шлях довжиною в 16 років: етапи трансформації бренду сучасного вишитого одягу Etnodim

Історія особливої марки у знакових проєктах

АВТОР:

ФОТО: Представлені брендом

ОПУБЛІКОВАНО: 3 квітня 2025

Вишивка як мова самовираження стала основою шляху бренду Etnodim, який почався ще в березні 2009 року. Андрій Черуха, студент Острозької академії, заснував марку, що прагнула відродити українську традицію вишивки та адаптувати її до сучасного контексту. Перші сорочки створювались майстринями з Заходу України за схемами, які передавались у їхніх родинах з покоління в покоління. Ці вишивки не були лише декоративними елементами, вони несли в собі глибокий культурний зміст, що згодом став основою бренду. Сьогодні, через 16 років, Etnodim перетворився на потужний бренд з власним виробництвом у Києві, двома шоурумами та командою зі 150 осіб.

Від початку свого існування Etnodim — це не просто бренд одягу: його речі — справжній діалог із мистецтвом, історією та світом. Бренд показує, як гармонійно можуть поєднуватися традиції з інноваціями та як вишивка стає не лише способом прикрасити одяг, а й важливою формою самовираження.

Ексклюзивно для Harper’s Bazaar бренд поділився історією свого розвитку та розповів про шлях, який вивів Etnodim на міжнародний рівень, і свою роль у формуванні нової культури української вишивки, а також знакові проєкти, що не лише змінили сприйняття національного одягу в Україні, а й допомогли українській культурі заявити про себе на світовій сцені.

Колекція «Асканія Нова»

Колекція «Асканія Нова»

Проєкт «Своя сорочка»

У проєкті «Своя сорочка» Etnodim насичував одяг відчуттям дому. Ідея народилася з бажання віднайти глибинні символи західних і східних регіонів України, приділяючи особливу увагу тимчасово окупованим територіям.

«Ми розробили такий одяг, щоб кожна жінка, яка сумує за домом, почувалася в ньому “у своїй сорочці”. Наші вироби ніби супроводжують додому в цей складний та небезпечний час»,

 —  діляться в Etnodim.

Лейтмотивом проєкту «Своя сорочка» стала культура Південного Сходу: оздоблення житла, сучасні архітектурні рішення, монументальне мистецтво — кожна дизайнерка проводила власну дослідницьку роботу. В результаті вдалося створити колекцію, яка звертається до минулого і водночас апелює до майбутнього — речі можна легко назвати сучасним спадком.

Колаборація з музеєм Івана Гончара

Звернення до минулого стало фундаментальним у колекції, що була створена у співпраці з Музеєм Івана Гончара. Нині його колекція налічує близько 700 зразків фрагментів вишивки, сорочок, рушників та окремих взірців технік. Почерпнувши силу та знання з експонатів, що зберігаються у музеї Гончара та не підлягають відновленню, команда Etnodim надала історії нове життя: у сукнях й сорочках втілені вишивані мотиви XVIII–XX століть. Також Etnodim посприяв появі зацифрованого архіву музею — зараз він налічує понад 1500 вишиваних зразків.

Колаборація Etnodim x Nadiia

Перша колаборація з іншим модним брендом відбулась у межах колекції «Хтось когось любить» — лінійка була створена разом з маркою виняткових речей Nadiia.

«Це чудова нагода подивитися на звичні процеси свіжим поглядом. У Надії Шаповал та її творчої команди неймовірно цікавий процес пошуку ідей та дослідження теми. Робота над маленькими дрібничками й ледь помітними нюансами в обробці викликає щире захоплення»,

— коментують свої враження в Etnodim.

Ця емоційність поєдналася з чуттєвими джерелами натхнення: листування Лесі Українки з Ольгою Кобилянською та епоха українського поетичного кіно другої половини XX століття. Результатом естетичних пошуків стали сукні та вишиті сорочки, що ладно пасують як для повсякденного вжитку, так і для урочистостей. До колекцій також увійшов давно забутий аксесуар — весільний восковий вінок, який команди відтворили завдяки локальним майстрам.

Проєкт Drabyna

Пошук людей-ентузіастів — знакова риса Etnodim. Він по-особливому розкрився у проєкті Drabyna, що полягає у реалізації ідей молодих дизайнерів. Це конкурс, переможці якого могли здійснити свій задум спільно з командою Etnodim, отримуючи практичний досвід, фінансову вигоду, якісне портфоліо та згадки на сторінках бренду. Одного разу переможницею ініціативи стала 12-річна Даша Коломієць: дівчинка створила фантазійну сукню, оздоблену ромашками й людьми, що охоплені щастям у танці.

Вишиванка Slovo

Перевинайдення символів і пошук нової метафоричної мови став ключовим і в Маніфесті Etnodim: бренд прагнув зробити орнаменти зрозумілими, апелюючи до актуальних для нас явищ. Кульмінацією задуму стала вишиванка Slovo, яка відсилає до легендарного харківського будинку «Слово», який в 1920-тих роках був основним прихистком відомих українських літераторів. Як відомо, це місце стало пасткою для багатьох з них: у 1933-му році зібрана в одному домі інтелігенція була жорстоко й системно репресована. Зображені на сорочці Slovo символи відсилають до творчості авторів періоду Розстріляного Відродження, віддаючи шану митцям, яких знищила радянська машина. 

Художня колекція Etnodim

До творців культурної картини України Etnodim звертається і в художній колекції: створені в межах лінійки сорочки та сукні прямо або опосередковано відсилають до Малевича, Екстер, Задорожного, Саєнка, Приходько, Гушула, Собачко-Шостак і Корчинського. Кожна річ виконана в стилістиці й палітрі, притаманній конкретному автору, — колекція є одою тим, хто дає поштовх і життя всьому українському.

Проєкт «Стіни музеїв»

Любов Etnodim до мистецтва знайшла свій вияв не лише в одязі: ініціатива «Стіни музеїв» виникла з бажання стати маленькою емоційною опорою.

 «Бо людина має памʼятати і берегти культуру, а культура натомість дає людині сили»,

— коментували ідею «Стіни музеїв» у бренді. Разом із вишиванкою покупці отримували квиток до одного з київських музеїв — щоб пам’ятати, що мистецтво живе, поки з ним взаємодіють.

Проєкт «Стіни музеїв»

Проєкт «Вишиванки, створені людьми»

Усі аспекти особливих рис бренду формує велика команда закоханих у свою справу професіоналів. Для Etnodim важливо акцентувати на рідності та давати зрозуміти: одяг Etnodim створюють люди для людей. Це змотивувало реалізувати проєкт «Вишиванки, створені людьми» — на сайті марки зʼявилася окрема сторінка, на якій бренд тепло, змістовно і з гумором розповів про всіх членів своєї команди. Також на сукнях і вишиванках прикріплювали бірку з іменами авторів: хто пошив, хто перевірив, викроїв, сконструював і розробив дизайн.

Проєкт «Вишиванки, створені людьми»

Колекція «Революція на граніті»

Повага та відновлення історичної цілісності — одна з ключових рис Etnodim. Вона по-особливому відчувається в колекції «Революція на граніті»:

«Ми хочемо бути вдячними студентам, що боролись за проголошення незалежної України у дев’яностих роках, ризикуючи власним життям та здоров’ям»,

— діляться у бренді.

Дослідивши світлини з широкомасштабних акцій, Etnodim помітили на головах протестувальників стрічки.

«Стрічка — елемент українського народного вбрання. Революційна стрічка — один із символів боротьби за незалежність нашої країни»,

— коментують в Etnodim.

Колекція «Асканія Нова»

Надихає Etnodim не лише історія, а й багатогранність природи: наприклад, колекція «Асканія Нова» створена на основі вражень від українського сафарі. Дизайнери Etnodim створили унікальний орнамент, що відсилає до нашого знакового заповідника. З кампейну колекції розробили photo-book Inspired by Askania Nova — ця книга є мистецьким нагадуванням про унікальну українську місцевість. 

Артпроєкт «Сновиди»

Взаємодія з фотомедіумом по-особливому відображена в артпроєкті «Сновиди» — фантазійна серія світлин просякнута метафорами, що взаємодіють з візуальними образами фотографа Жені Мальчика та вишиваними виробами Etnodim. Спільна мистецька робота схожа на жахливу казку про реальність, сумніви й страх: оповідь у світлинах відсилає до сучасного соціуму з притаманними чи навʼязаними йому обовʼязками, з яких — впевнена команда — варто вибиратися. 

Проєкт Art of Embroidery

Свій довгий та багатогранний шлях Etnodim згадує у плівковій відеороботі Art of Embroidery, яку створив з нагоди власного 16-річчя. Відеостейтмент, що розповідає про підходи, цінності та шлях до нового мистецтва вишивки через дослідження, співпрацю і постійний пошук, спродукували агенція Signal і продакшн Rafesthetic. Над історією працювали креативна директорка Дарія Андрющенко та режисер Павло Буряк. 

«Etnodim — це свобода бачити вишивку по-новому. Наш одяг дозволяє забути про особливі нагоди, адже сьогодні вишивка — це стиль, а не музейний експонат»,

— додають у команді бренду.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ