Найкращі фільми 2023 року — від «Астероїд-Сіті» до «Оппенгеймера»

Стрічки, які ми запам'ятаємо

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Кадр із фільму

ОПУБЛІКОВАНО: 28 грудня 2023

Однією з головних подій світу кіно у 2023-му стало протистояння абсолютно різних за меседжем фільмів — «Оппенгеймер» та «Барбі». Ми всі пам'ятаємо боротьбу модних образів у стилі барбікор зі стриманими луками в темних тонах, які глядачі обирали, щоб підтримати в прокаті трилер Крістофера Нолана.

Мартін Скорсезе представив драму «Вбивці квіткової повні», знову запросивши до співпраці улюбленого актора — Леонардо ді Капріо, а Вес Андерсон зняв комедійний фільм про прибульців у впізнаваній естетиці, за яку ми так любимо режисера. Розказуємо, що варто знати про 10 картин, які визначили цей рік.

«Бідолашні створіння»

Науково-фантастична комедія грецького режисера Йоргоса Лантімоса, відомого за фільмами «Лобстер» і «Убивство священного оленя», стала однією з найбільш оригінальних та неочікуваних стрічок року. Картина заснована на романі Аласдера Грея і розказує історію жінки на ім’я Белла, яку повернув до життя талановитий вчений в Англії XIX століття. Спочатку героїня мислить як дитина, однак поступово починає пізнавати себе і навколишній світ. Головну роль у фільмі виконала лауреатка премії «Оскар» Емма Стоун. Також у стрічці знялися Віллем Дефо, Марк Раффало, Рамі Юссеф та Марґарет Кволлі. Комедія одержала головну нагороду Венеційського кінофестивалю — «Золотого лева». 

«Вбивці квіткової повні»

Нова робота оскароносного режисера Мартіна Скорсезе, автора фільмів «Таксист» та «Відступники». Картина звертається до реального розслідування, яке співробітники ФБР проводили у 1920-х в індіанському поселенні Осадж. У регіоні було відкрито родовище нафти, що збагатило місцевих жителів, однак щастя героїв тривало недовго — один за одним вони починають гинути. Агенти під прикриттям мають розкрити підступні вбивства індіанців. Головні ролі у фільмі виконали Леонардо ді Капріо та Роберт де Ніро, що вже не раз співпрацювали з режисером. Також у стрічці знялися Лілі Гледстоун, Брендан Фрейзер та Джессі Племонс. 

«Оппенгеймер»

Епічний біографічний фільм Крістофера Нолана, автора картин «Початок» та «Інтерстеллар». Стрічка розповідає про життя розробника атомної бомби Роберта Оппенгеймера, його непрості стосунки з жінками, протистояння з американськими політиками та наукові експерименти, які перевершили очікування вченого і поставили перед ним ряд філософських й етичних запитань. Герой фільму називає себе «руйнівником світів», посилаючись на священний індуїстський текст Бгаґавад-ґіту, — саме так говорив про себе фізик у 1965 році. Головну роль у стрічці виконав ірландський актор Кілліан Мерфі, зірка серіалу «Гострі картузи». Також у картині знялися Метт Деймон, Емілі Блант, Роберт Дауні-молодший, Флоренс П'ю і Рамі Малек.

«Маестро»

Біографічна стрічка про визначного американського композитора і диригента Леонарда Бернстайна, який працював з провідними оркестрами світу і самостійно створював балети, симфонії та мюзикли. Картину зняв Бредлі Купер, який також зіграв у ній головну роль. Артист 9 разів номінувався на «Оскар» і найбільше відомий за фільмами «Народження зірки» та «Мій хлопець — псих». Заради однієї сцени актор шість років учився диригувати оркестром. Продюсерами стрічки стали Стівен Спілберг і Мартін Скорсезе. Фільм вперше показали глядачам у вересні на Венеційському фестивалі, а 20 грудня він вийшов на Netflix. 

«Астероїд-Сіті»

Новий фільм Веса Андерсона, автора картин «Готель "Ґранд Будапешт"» та «Королівство повного місяця», що змушують нас уважно роздивлятися кожну деталь і гарантовано дарують естетичне задоволення. Стрічка «Астероїд-Сіті» стилізована під театральну п'єсу, події якої розгортаються у 1955 році у вигаданому американському містечку, де випробовують атомні бомби. Герої фантастичної комедії випадково стають свідками візиту на Землю іншопланетян. На головні ролі режисер запросив зірок першої величини: Скарлетт Йоганссон, Тома Генкса, Тільду Свінтон, Едрієна Броуді, Едварда Нортона та Джейсона Шварцмана. 

«Анатомія падіння»

Французька режисерка Жюстін Тріє стала третьою в історії жінкою, яка одержала головну нагороду Каннського кінофестивалю — «Золоту пальмову гілку». Свій фільм вона присвятила стосункам подружньої пари, що знаходиться на межі розриву. Головну героїню, письменницю на ім'я Сандра, підозрюють у вбивстві власного чоловіка. Вона заперечує провину, однак навіть син починає сумніватися в її словах. У захопливій детективній історії режисерка порушує питання про творчу реалізацію, довіру та зраду, суперництво і боротьбу за життя. Сандру зіграла німецька акторка Сандра Гюллер, відома за фільмом «Реквієм». Українська прем'єра картини відбулася 14 грудня, тож її ще можна побачити в кінотеатрі. 

«Зла не існує»

Фільм японського режисера, номінанта на «Оскар» Рюске Хамаґучі, одержав «Срібного лева» у Венеції. Головні герої стрічки — чоловік на ім'я Такумі та його донька Хана — мешкають у маленькому селищі поблизу Токіо. Вони наслідують традиції предків: ведуть скромний спосіб життя і підпорядковуються законам природи. Забудовники планують розмістити біля дому Такумі сучасний глемпінг, де зможуть відпочивати жителі мегаполіса, однак це загрожує екології місцевості та розміреному існуванню героїв. Картину вперше представили в Україні в рамках кінофестивалю «Молодість».

«Травень, грудень»

Нова драма Тодда Гейнса, автора красивої історії про кохання «Керол». Картина розказує про акторку Елізабет, що вирушає до Джорджії, аби ближче пізнати суперечливу жінку, яку вона планує зіграти в кіно, — Грейсі. Героїня її фільму мала стосунки з неповнолітнім хлопцем, за якого пізніше вийшла заміж. Елізабет бере інтерв'ю у подружжя та слідкує за їхнім побутовим життям. З часом у жінки виникає все більше питань про стосунки пари, а зрозуміти, де правда, а де наклеп, стає все складніше. Головні ролі в картині виконали лауреатки премії «Оскар» Джуліанна Мур та Наталі Портман. 

«Барбі»

Найпомітнішу феміністичну картину року створила американська режисерка Ґрета Ґервіґ — авторка фільмів «Маленькі жінки» та «Леді-Птаха». Через історію про подорож знаменитої ляльки Mattel, що потрапляє з утопічного Барбіленду в реальний світ, де панує патріархат, вона порушує питання гендерної рівності. Барбі поступово осягає власної мети й перетворюється на справжню жінку. Головну роль у фільмі виконала австралійська акторка Марго Роббі, що також стала виконавчим продюсером проєкту і зробила рожевий total look глобальним світовим трендом. Стереотипного Кена зіграв Раян Гослінг. Окрім того, у картині знялися Вілл Фаррелл, Майкл Сера, Дуа Ліпа, Гелен Міррен та Шуті Гатва.

«Прісцилла»

Авторка картин «Труднощі перекладу» і «Марія-Антуанетта» Софія Коппола присвятила свій новий фільм дружині Елвіса Преслі — Прісциллі. Стрічка заснована на мемуарах жінки й розповідає про її юність, знайомство з «королем рок-н-ролу», розвиток романтичних стосунків і непростий шлюб з музикантом, що тривав шість років. Головну роль у картині зіграла Кейлі Спейні, яка отримала за свою роботу Кубок Вольпі на Венеційському кінофестивалі. Образ Елвіса втілив на екрані Джейкоб Елорді — зірка серіалу «Ейфорія». 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ