Кіно з України, США та Європи: що дивитися на фестивалі «Київський тиждень критики»

Найкращі незалежні фільми

АВТОР:

ФОТО: Кадри з фільмів

ОПУБЛІКОВАНО: 10 жовтня 2024

Київський тиждень критики — один з найвідоміших фестивалів столиці, який щороку представляє гучні українські та закордонні прем'єри. Цього року подія традиційно пройде в кінотеатрі «Жовтень» з 17 по 23 жовтня. На глядачів очікують міжнародна програма, секція «Дивніше за рай», присвячена американському незалежному кіно 1970–1990-х, програма «Фокус: Україна — Нідерланди» та українська ретроспектива «Химерний час», що знайомить із напрямом поетичного кіно.  

Щоб ви не пропустили найцікавіше, видання Harper's Bazaar Ukraine та кінокомпанія «Артхаус Трафік» склали перелік фільмів, які варто побачити на 8-му Київському тижні критики.

«Жнива» 

Історична драма спільного виробництва Великої Британії, Німеччини, Греції, Франції та США. Фільм створила грецька режисерка Атена Рахель Цанґарі. Стрічка заснована на романі Джима Крейса, що був номінований на Букерівську премію, і розповідає про віддалене селище на шотландському високогір'ї. На очах глядачів розгортається сюрреалістична притча про зіткнення світу традицій з сучасністю, втрату землі та власної ідентичності. Фільм був представлений в офіційному конкурсі Венеційського міжнародного кінофестивалю та Міжнародного кінофестивалю в Лондоні. Показ стрічки відбудеться 20 жовтня.

«Емілія Перес» 

Музичний трилер французького режисера Жака Одіяра, автора стрічок «Іржа та кістка» і «Брати Сістерс». Картина, спродюсована компанією Saint Laurent Productions, розповідає історію адвоката, який отримав несподівану пропозицію — захистити лідера мексиканського картелю, що хоче змінити стать і назавжди залишити кримінальний світ. У фільмі зіграли Селена Гомес та Зої Салдана, найбільш відома за проєктами «Аватар» і «Вартові галактики». Костюми для стрічки створив Ентоні Вакарелло. Картину покажуть 17 жовтня.

«Сірі бджоли» 

Драма українського режисера Дмитра Мойсеєва, дії якої розгортаються в невеличкому селі без електрики у сірій зоні АТО. Тут лишилося тільки двоє мешканців — колишніх шахтарів, що з дитинства ворогують. Їхні погляди протилежні: в одного на схід, в іншого — на захід. У кожного життя з різних причин не склалося, і обоє мають що переосмислити. Кінокритик Боаз ван Льойк написав про фільм: «Слово "сірий" у назві фільму натякає на більше: двоє головних героїв — літні чоловіки, що живуть у сірій зоні на Донбасі. Війна водночас і далека, і близька: справжніх боїв немає, але їхні наслідки беззаперечні — дефіцит їжі, електрики та припасів, відчуття небезпеки та ізоляції». Показ картини відбудеться 18 жовтня.

«Редакція» 

Фільм Романа Бондарчука розповідає про науковця Юрія, що намагається врятувати від знищення рідкісних тварин і стає свідком підпалу лісу на Херсонщині. Він документує злочин і сподівається на допомогу місцевого медіа, однак стикається з корупцією і спробами чиновників запобігти поширенню інформації. Головну роль у стрічці виконав Дмитро Багненко — журналіст і військовий ЗСУ. Світова прем'єра картини відбулася на 74-му Берлінському кінофестивалі. Фільм покажуть 20 жовтня.

«Роби як треба» 

Стрічка з міжнародної ретроспективи «Дивніше за рай». Фільм був знятий володарем премії «Оскар» Спайком Лі в 1989 році та розповідає про піцерію, яку тримає американець італійського походження. Через дрібне непорозуміння в закладі розгортається скандал за участі Мукі, чорношкірого працівника піцерії, і раптом вона стає епіцентром расової напруги. Стрічка визнана однією з найкращих в історії кіно за версією журналів Empire, Variety, Entertainment Weekly та газет The New York Times й The Guardian. Показ фільму відбудеться 21 жовтня.

«Карантин»

Стрічка представлена в програмі української ретроспективи «Химерний час». Фільм був знятий у 1968 році режисером Суламіфом Цибульником. Картина розповідає про експеримент в інституті епідеміології, під час якого стається аварія. П'ятеро співробітників змушені піти на карантин, щоб запобігти поширенню смертельного вірусу. Екстремальна ситуація розкриває справжні характери учасників: хтось тікає, хтось робить важливі зізнання, інші звинувачують одне одного. «Це яскравий приклад ігрового науково-популярного кіно, яке в Радянському Союзі почало набирати обертів у 1960-х. Подібні фільми виводили на головні ролі науковців та вчених, показуючи їх справжніми героями свого часу. Певної реалістичності стрічці додає й той факт, що сценарій до неї написав Юрій Щербак — на той момент співробітник Київського науково-дослідного інституту епідеміології», — пише Довженко-Центр про цей фільм. Показ стрічки відбудеться 23 жовтня.

«Коли ми програли німцям»

Фільм представлений у програмі «Фокус: Україна — Нідерланди». Стрічка була створена у 2023 році режисером Ґвідо ван Дрілом і розповідає про літо 1974 року в Нідерландах, коли країна програла у фіналі чемпіонату світу з футболу. У тихому, спустошеному місті двоє 12-річних хлопців з різних соціальних верств несподівано проводять день разом. На тлі пошуків зниклої однокласниці вони стикаються з першими викликами дорослого життя. Кінокритик Сергій Ксаверов написав про фільм: «Це кіно дарує незвичний для стрічок про дорослішання досвід індивідуальної травми дитини, інтелектуалізований вже дорослою людиною. І ставить цей досвід у суспільний контекст сучасності й історичної пам’яті». Показ фільму відбудеться 19 жовтня.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ