Довженко-Центр анонсував масштабний проєкт дослідження та переосмислення українського поетичного кіно — мистецької течії, до якої відносять роботи Сергія Параджанова, Юрія Іллєнка, Леоніда Осики, Івана Миколайчука та інших відомих режисерів. Першим етапом стане ретроспектива, в рамках якої глядачам покажуть фільми, що стали предтечею руху 1960–1970-х.
Проєкт доповнять лекції та відкриті дискусії, присвячені особливостям напряму та його унікальним рисам. «Здувши з неї пил, поглянемо на головну хвилю українського кіно через сучасну оптику та європейський контекст», — зазначають у Довженко-Центрі. Кожну стрічку глядачам представлятимуть кінознавці.
Кадр із фільму «Земля», 1930
9 квітня ретроспективну програму відкриє стрічка Олександра Довженка «Звенигора», створена в 1928-му. Сюжет німої картини охоплює дві тисячі років і розповідає про різні етапи в історії України: від скіфів і гайдамаччини до Першої світової війни, більшовицького руху та вимушеної еміграції. Ці події об'єднані постаттю діда, що крізь віки прагне розшукати легендарний скарб скіфів, схований біля Звенигори. Фільм високо оцінили українські критики та інтелігенція за його символізм, новаторські прийоми монтажу і звернення до історії.
Також глядачам представлять «Землю» (1930) Олександра Довженка — авангардистську стрічку про містичний зв'язок українського народу зі своєю землею і перші роки радянської колективізації, яка призводить до розриву людини з природою. «Здатність мислити міфологічно, позачасово, обіймаючи цілі історичні епохи й асоціюючись із власним народом, робить Олександра Довженка постаттю цілком героїчною», — підкреслюють у Довженко-Центрі. У 2012 році фільм «Земля» відреставрували, а новий музичний супровід для нього створив український етнохаос-гурт «ДахаБраха».
Кадр із фільму «Дорогою ціною», 1957
Окрім того, у програмі драма Івана Кавалерідзе «Коліївщина» (1933), заснована на поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки», фільм Марка Донського «Дорогою ціною» (1957), що є екранізацією однойменної повісті Михайла Коцюбинського, стрічка Юлії Солнцевої «Зачарована Десна» (1964) за однойменним твором Олександра Довженка та дві картини Сергія Параджанова: казковий фільм «Андрієш» (1954), створений разом із Яковом Базеляном, та стрічка «Українська рапсодія» (1961).
Розклад показів дивіться на сайті Довженко-Центру.