20 книг українських письменників про війну і надію

Поезія і проза, присвячені Україні, боротьбі та любові

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Надані видавництвами

ОПУБЛІКОВАНО: 24 лютого 2024

Життя українців змінилося назавжди 24 лютого 2022 року і вже ніколи не буде таким, як раніше. Поети та письменники присвячують цьому переломному моменту історії вірші, оповідання та болісні романи, осмислюючи тему дому та незворотні втрати, нагадуючи, що навіть у найтемніші часи ми знаходимо місце для хвилин радості та надії, а боротьба триває.

Розказуємо про 20 знакових видань українських авторів, які вийшли за час повномасштабного вторгнення та описують досвід, що єднає всіх українців. 

Світлана Поваляєва, «Мінлива хмарність з проясненнями»

Поетична збірка Світлани Поваляєвої, в якій поєднуються етюди із життя в тилу і на фронті. Війна, кохання, постійне очікування, надія та втрати. Степи й окопи, затишок дому і свист ракет над головою, захисники та вороги. Це вірші про час, який ми не обирали, і землю, за яку готові триматися. «Мінлива хмарність з проясненнями» присвячена молодшому синові Світлани — Романові Ратушному. Він брав участь у боях за Київ, визволяв Тростянець і воював на Сумщині. Загинув у бою під Ізюмом 8 червня 2022 року.

Олександр Михед, «Позивний для Йова»

Олександр Михед почав писати книгу «Позивний для Йова» в перший день повномасштабного вторгнення і працював над нею протягом тринадцяти місяців. Автор розказує про те, що пережив разом із дружиною, про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під окупацією. Про те, як ми змінюємося, а колись звичні речі стають ​болючими тригерами. Через власну історію письменник передає думки та почуття, близькі всім українцям, що пережили досвід війни та, як колись і старозавітний Йов, зіткнулися з жахливими втратами.

Владислав Івченко, «Після 24-го»

Книга Владислава Івченко «Після 24-го» — це добірка оповідань про війну, фіксація того, що українці пережили та переживають зараз. Це видання про кохання, болючі втрати та сміх, що тримає при здоровому глузді. Про тих, хто на фронті та в тилу. Стоячи в черзі до військкомату, письменник усвідомив, що тепер у нього є власна історія про початок війни: «У моєї бабусі була така, у моїх батьків не було, і я був певен, що не буде і в мене».

Збірка «Війна 2022: щоденники, есеї, поезія»

До антології «Війна 2022» увійшли фрагменти щоденників, есеї та вірші сучасних українських письменників. Зокрема, твори Вікторії Амеліної, Катерини Бабкіної, Сергія Жадана, Любки Дереша, Євгенії Білорусець, Артема Чеха, Ірини Цілик, Артема Чапая, Марʼяни Савки, Олександра Михеда, Володимира Рафєєнко, Катерини Калитко, Павла Коробчука та Олександра Ірванця. Воєнна реальність породила феномен нової літератури, що є не тільки рефлексією на ті чи інші події, а й реалістичним змалюванням боротьби українців за свій дім і незалежність.

 

Ірина Славінська, «Повітряна й тривожна книжка»

Збірка оповідань Ірини Славінської про те, як змінилося життя українців з початком повномасштабного вторгнення. Авторка розмірковує над пристосуванням до нових реалій, пошуками рятівної рутини і свого місця безпеки. Вона пише про знайомі речі та дитячі спогади, про блекаути й життя тилових міст, та аналізує жіночий досвід в умовах війни. У 2023 році видання увійшло до шортліста премії «Книга року BBC. Есеїстика».

Павло Коробчук, «Навій»

Поетична збірка Павла Коробчука, до якої увійшли твори, написані автором за останні 5 років. У ній поєднуються війна та мирне життя, літо і лютий, фронт і тил, пам’ять та передчуття. Навій — це вал у ткацькому верстаті, на якому тримається основа полотна. Того самого поетичного полотна, яке за допомогою слів творить поет. Кожен текст — нова нитка. І лише відступивши на кілька кроків, можна зрозуміти, яку картину вони складають разом.

Артбук «Блекаут»

У жовтні 2022 року відбувся перший масований обстріл енергетичної інфраструктури України, і з того моменту в нашому словнику з'явилося слово «блекаут». Місяці життя під атаками російських ракет призвели до виникнення нових звичок та опанування нових приладів. Візуальна книга «Блекаут» нагадує про тотальну темряву, неможливість нормально працювати, холод і втрату зв'язку. Але також про подолання викликів, адаптацію і незламність українців. 

Збірка «Ода до України»

У збірці «Ода до України», упорядником якої став француз Еммануель Рубен, 14 сучасних українських авторів діляться власним баченням дому, спогадами й відчуттями, радощами та тривогами. Вони розказують про міста і села, краєвиди та людей. До книги увійшли прозові оповідання, есеї та вірші, що були створені після початку повномасштабної війни. Дія творів розгортається в 11 областях України. Твори нагадують про її унікальний досвід, що в той самий час перетинається з європейським. 
 

Збірка «Поміж сирен»

Поетична антологія «Поміж сирен» є свідченням великої війни, що мала знищити українську культуру, але не змогла. До збірки увійшли твори 59 сучасних авторів, зокрема Сергія Жадана, Катерини Калитко, Любові Якимчук, Ярини Чорногуз, Богдани Матіяш та Ірини Цілик. Книга представляє різні голоси та досвіди, об'єднані однією болючою темою. Це вірші про випробування і вразливість, боротьбу та надію. 

Артур Дронь, «Тут були ми»

Поетична збірка Артура Дроня, до якої увійшли вірші, написані на фронті. Вони не про війну, а про людей, що люблять більше, ніж бояться. Про біль та надію, близькість і прощання. Книжка «Тут були ми» проілюстрована роботами Катерини Сад і уривками листів, які військові отримали від дітей. Автор нагадує про людяність і єдність у найскладніші часи. Увесь прибуток від продажу видання буде перераховано у благодійний фонд «Голоси дітей».

Анатолій Дністровий, «Дні тривог»

Поетична збірка Анатолія Дністрового, до якої увійшли вірші, написані після 24 лютого, а також ранні твори автора, що суголосні з тривогами воєнної доби. Перші квіти холодної весни. Діти, які малюють бомби й червоні валізи. Густий чорний дим. Вкрадене сонце країни. Сирени, сірі від втоми обличчя, ворог. «Чи є на тому світі артилерія? Чи присниться мені день без війни?» — питає себе автор, що наразі служить у ЗСУ.

Ірина Феофанова, «Чужа, своя, рідна»

Збірка новел Ірини Феофанової присвячена українським жінкам, життя яких перевернулося догори дриґом із початком повномасштабного вторгнення. Ірпінь, Буча, Ізюм, Херсон, Маріуполь — це міста, звідки героїні самі, з малими дітьми, або й цілими родинами тікають у пошуках притулку й спокою. Авторка розказує про їхні переживання щиро і співчутливо, часом з нотками легкого гумору й суму. Книга «Чужа, своя, рідна» сповнена реалістичних описів і життєвих діалогів. 

Збірка «Незламні»

«Незламні» книга про силу і стійкість жінок, що в умовах війни вимушені мобілізуватись і захищати країну чи покинути домівку, щоб врятувати сім’ю. До збірки увійшли 30 історій жінок-військових, парамедикинь, волонтерок, активісток, які прагнуть, щоб голос України почули всюди. Видання нагадує про внесок і роль жінок в обороні країни, медичній, гуманітарній та дипломатичній сферах.

«Стартапи добра»

​Книга «Стартапи добра» вийшла за ініціативи Української освітньої платформи — благодійної організації, що підтримує соціальні програми та заохочує людей до опанування нових умінь і знань. До видання увійшло сімнадцять історій про тих, хто підтримує та гуртує українців попри великі суспільні виклики та кризи. Це історії про розуміння своєї ідентичності та подолання перешкод, успіхи та труднощі, нові ідеї та натхнення. 

Володимир Станчишин, «Емоційні гойдалки війни»

Книга психотерапевта Володимира Станчишина, який з 2019 року очолює Центр психічного здоров’я «Лабораторія змін». Автор аналізує трансформації не тільки в повсякденному житті, а й в емоціях та реакціях українців після початку повномасштабного вторгнення, і пояснює, як їх можна контролювати. Це книга про досвід цивільних людей, що залишилися в Україні чи були змушені полишити домівку, тих, хто волонтерить, донатить, чекає рідних з фронту та прокидається від сповіщень про повітряну тривогу.

Олена Захарченко, «Тільки не гавкай»

Свою збірку оповідань Олена Захарченко присвятила тваринам, які також страждають від повномасштабного вторгнення і шукають порятунку. Серед її героїв опиняються лісова лань, рибки з акваріума, безпритульні собаки, домашні коти та страуси, яких зненацька застала безжальна війна. У кожній історії тварини допомагають оприявнити людські якості та продемонструвати співчуття і підтримку у важкі часи.

Павло Белянський, «Бабуся вмирати не любила»

Книжка Павла Белянського розказує про три покоління однієї сім'ї. Про людей, які мешкають у невеликому шахтарському селищі та намагаються виживати в період війни. За основу автор взяв історію власної родини і показав Донбас, який добре знає. За своє життя письменник, для якого притаманний гострий та іронічний стиль, встиг попрацювати охоронцем, вантажником, експедитором, журналістом, створити понад 100 оповідань та декілька романів і вступити до лав ЗСУ.

Дмитро Кулеба, «Війна за реальність»

Науково-популярне видання дипломата Дмитра Кулеби розказує про те, як працює маніпуляція і пропаганда та які існують методи захисту від фейків і дезінформації. Книга задумувалася не тільки як посібник для медійників та комунікаторів, а і як корисне видання для всіх, хто прагне глибше розібратися в темі, отримує новини з мережі та хоче подбати про свою інформаційну гігієну. Орієнтуючись на приклади з України та інших держав, Дмитро Кулеба проаналізував, як відбувається війна за реальність, та виокремив п’ять правил, що допоможуть у ній перемогти. 

Максим Кривцов, «Вірші з бійниці»

Поетична збірка Максима Кривцова, українського письменника, громадського діяча та військового, що загинув в січні 2024 року, захищаючи країну від ворога. Чесні та глибокі вірші автора розказують про досвід перебування на передовій і те, як це змінює свідомість. Краса природи, відверте спілкування і звичні речі поєднуються у них з жахами війни, яка перетворюється на щоденну роботу і поглинає реальність. Видання було визнано однією з найкращих українських книжок 2023 року за версією організації ПЕН. Кошти з продажу збірки перераховуються родині Максима та ГО «Реформація» на просвітницькі книжкові проєкти для військових.

Збірка «Love 2.0. Любов і війна»

Антологія української поезії, до якої увійшли твори 52 авторів, класиків і сучасників. Збірка зображує кохання в контексті війни, показуючи болючі досвіди та перешкоди, з якими стикаються людські почуття. Також вона дає надію на те, що любов здатна знести будь-які випробування, додати сил під час боротьби та зцілити рани під час відновлення. До видання увійшли вірші Олени Теліги, Лесі Українки, Тараса Шевченка, Юрія Іздрика, Антона Полуніна, Ірини Цілик, Катерини Калитко, Павла Коробчука та інших відомих українців.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ