Найкращі балетні вистави за участі Катерини Кухар

Згадуємо відомі постановки до дня народження артистки

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Надані театром

ОПУБЛІКОВАНО: 18 січня 2024

Свій день народження святкує 18 січня Катерина Кухар, прима-балерина Національної опери України і керівниця Київського державного хореографічного коледжу. Її творчість впливає на розвиток сучасного балету і мотивує молоде покоління артистів займатися високим мистецтвом та досягати власних вершин. 

Одна з найвідоміших українських балерин виступала на сценах Франції, Німеччині, Південній Кореї, Японії, Мексиці, Польщі та Латвії. За понад 20-річну кар'єру Катерина Кухар встигла втілити безліч знаменитих ролей — від Джульєтти та Жізель до Кармен і Раймонди. На честь 42-го дня народження прима розказала Harper's Bazaar про свої улюблені постановки та партії. 

«Жізель»

Я люблю драматичні ролі. «Жізель» — саме така партія. Це історія про кохання, яку не достатньо ідеально технічно станцювати. У цій ролі важливі найдрібніші деталі: дотик, посмішка, погляд і багато іншого. Головна героїня тут грає сцену божевілля, але зімітувати таке неможливо — це потрібно прожити та відчути. Потрібно показати й безвихідь, і розчарування, і сльози на очах, і втрату. Жізель втрачає розум від усвідомлення того, що її зрадила кохана людина. Думаю, цю історію може зрозуміти жінка, яка пережила зраду... У глядача від цієї сцени мають бути мурашки по шкірі.

Фото: Ксенія Орлова

За сюжетом головна героїня не витримує зради, помирає та перетворюється на мстивого й безжального духа вілісу. Разом з іншими вілісами, що так само зазнали горя у коханні, вона зводить рахунки з молодими юнаками, залучаючи їх у свій смертельний танець, допоки їхні серця не перестають битися. «Жізель» — це справжній балетний хіт, неймовірна естетика класичного балетного мистецтва. Вистава вражає глядачів уже майже 200 років.

Фото: Ксенія Орлова

«Лісова пісня»

Моя роль в балеті «Лісова пісня» за станом душі перегукується з Жізеллю. Наївну та чисту Мавку з твору Лесі Українки так само зраджує коханий. Взагалі, партія Мавки — мрія для багатьох балерин і водночас одна з найважчих у класичному репертуарі. Партія побудована на контрастах. У першому акті в образі втілено тендітний дух лісу, сором’язливість, чистоту душі та думок. У другому вона постає поривчасто-пристрасною, зовсім реальною дівчиною, демонструє правду людської буденності, переживає страждання та зраду коханого. Звісно, ці контрасти мають відображатись і у тонкій мімічній грі, й у рухах балерини, щоб передати всю драму та вічну суперечливість між земними пристрастями людей і казковою таємничістю природи.

Фото: Ксенія Орлова

Етапи розвитку відносин Мавки та Лукаша у виставі, як і у творі Лесі Українки, збігаються з певною порою року. Весна —  це знайомство і початок стосунків, літо — світанок їхньої любові, осінь — зрада героя: він одружується з іншою. Зимою Мавка і Лукаш помирають, і їхні душі зустрічаються в іншому світі. Це надзвичайно красива вистава. Дуже рекомендую всім подивитися. Вся глибина людських почуттів зосереджена в цьому творі. Візерунок балетних фігур на сцені заворожує глядачів, особливо в  третьому акті. Балет пронизаний українською культурою, адже в основі не тільки твір української поетеси — музика та хореографія створені українцями.

Фото: Ксенія Орлова

«Грек Зорба»

Після початку повномасштабного вторгнення я вийшла на сцену Національної опери в Києві саме в цій виставі. «Грек Зорба» — видовищна історія про вміння жити та любити, попри гіркі події, під знамените грецьке сиртакі. Це глибока, масштабна постановка: у ній одночасно задіяно приблизно 130 артистів. Протягом усієї вистави на сцені присутній хор із 60 людей, і це дає глядачеві краще зрозуміти емоційний стан героя, переживати разом з ним і кохання, і небезпеку, і смерть.

Це драма, де присутній любовний трикутник. За сюжетом англієць Джон закохується в гречанку Марину — це моя партія. Від нерозділеного кохання до жінки страждає і її співвітчизник Маноліос. Серед місцевого населення виникає ворожість до закоханих Джона і Марини, в результаті чого головна героїня гине.

Фото: Ксенія Орлова

Джон та його друг грек Зорба шукають у важкі часи розради в танці. Разом вони згуртовують людей, заряджаючи їх життєствердною енергією. Життя має тривати, і потрібно сподіватися на краще майбутнє: саме в цьому полягає зміст танцю Зорби, учителя і наставника Джона. Всі персонажі для мене — невичерпне натхнення. Вони спонукають підійматися і йти вперед, а грек Зорба — особливо. Вся трупа танцює цю виставу з неймовірним задоволенням, і глядачі відчувають нашу палку енергію.

Фото: Олександра Злуніцина


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ