«Ковальська» та Саша Кутовий: інтервʼю з митцем про серію робіт Minddiary, спільний художній проєкт і творчість

А також ексклюзивні роботи спеціально для Harper`s Bazaar

АВТОР: Катерина Попова

ФОТО: Надані «Ковальська», із власного архіву героя

ОПУБЛІКОВАНО: 20 грудня 2023

У листопаді Група «Ковальська» представила художній проєкт — виставку картин Саші Кутового, що містить 69 робіт із серії Minddiary на теми любові й трансформації. Простором для експозиції став головний офіс компанії — твори митця зайняли 7 поверхів.   

Виставка стала першою взаємодією, яка підтримує ідею органічного співіснування мистецтва та простору. Загалом, цей сенс був закладений в архітектурній концепції. Коли архітектор Еміль Дервіш та виконавча директорка компанії Ольга Пилипенко працювали над офісом «Ковальської», вони прагнули зробити його таким, щоб це був простір і для мистецьких та культурних проєктів.  

«Ковальська» та Саша Кутовий

Художня виставка Саші Кутового стала новим форматом, який неочевидний для промислово-будівельної компанії, але транслює індивідуальний підхід власників. Ольга, для якої «Ковальська» є сімейним бізнесом, рішуче втілює творчі проєкти, що резонують з її баченням іміджу компанії. Вона швидко приймає рішення, якщо ідея виявляється близькою. Так сталося і з виставкою, коли Анастасія Данилюк, яка втілює креативні проєкти в «Ковальській», запропонувала залучити офіс для робіт Саші, чию творчість вона добре знала.  

Роботи Кутового пов`язані з простором не лише естетично, але й сенсово-змістовно. Вони торкаються доволі особистих тем і внутрішніх переживань, тому ідея показати їх у робочому середовищі компанії підкреслює цю приватність. Через художню практику Саша розмірковує, які уроки проходять люди протягом життя, як вони впливають і чого навчають. Художник транслює тему виходу за рамки обмеженого розуму та його установок, зцілення й повернення до справжнього.  

«Ковальська» та Саша Кутовий

Також Ольга хотіла зробити вікна першого поверху площиною для художньої інтервенції. На час виставки їх прикрасили червоними тюльпанами — це фрагменти робіт Кутового з серії 2022 року «Квіти, що левітують». Серед іншого на склі є повторюваний надпис «Правда не завжди комфортна» — посилання на роботу Джона Бальдессарі «Я ніколи більше не створюватиму нудне мистецтво», яка позначила перехід до експериментального етапу творчості американського художника. Такий референс використано навмисне, адже «Ковальська» теж проживає час трансформацій та змін. 

Шеф-редакторка сайту Harper’s Bazaar Катерина Попова поспілкувалася із Сашею про серію робіт Minddiary, спільний художній проєкт, творчість та натхнення. Митець ексклюзивно для видання зробив серію малюнків, які торкають сердце та душу і спонукають замислитися та порефлексувати. 

Сашо, знаю тебе вже дуже багато років. Ти завжди був творчою особистістю і проявляв свій талант у зніманнях — зокрема, коли працював продюсером Harper`s Bazaar. Розкажи, коли ти почав малювати? 

Я почав активно малювати, коли почалася пандемія коронавірусу: у мене було багато думок, якими я хотів поділитися. Це була механічна тяга до малювання. Згодом почав розуміти, що це свого роду терапія для мене, тому що, коли ти сидиш у замкнутому просторі, тобі потрібно щось робити та знімати цей ментальний тиск, а також виплескувати ту творчу енергію, яку не міг вкласти у знімання.

Що для тебе мистецтво?

Мистецтво — це щось надзвичайно важливе для мене, що наповнює вітальністю та великим спектром позитивних емоцій. Також воно допомагає мені на шляху до зцілення, і це круто, коли творчість може допомогти зцілитись комусь іншому.

«Ковальська» та Саша Кутовий

Як ти можеш схарактеризувати свою творчість? Про що вона? І в чому, на твою думку, твоя місія як художника?

Довготривала серія моїх робіт називається Minddiary, тому що це щоденник, записи свідомого та підсвідомого, які поєднуються у цілісні твори, що ти переносиш на папір. Це роздуми про індивідуальність, повернення до себе справжнього, любов і трансформацію. 

В яких техніках ти зазвичай працюєш і чому? 

Протягом останнього року це в основному мікс різних технік (діджитал-малюнок, фото, колаж, аплікація, а також малюнок), а починав із фарб та олівців. Але раз на раз не випадає. Інколи, коли немає фарб під руками, малюю варенням чи вуглем. 

«Ковальська» та Саша Кутовий

Розкажи про твою персональну виставку в офісі «Ковальської» і вашу співпрацю: як все почалося та чому саме «Ковальська»?

Почалося все з нашої розмови з Настею Данилюк, моєю гарною подругою та куратором. Ми вже давно хотіли представити свої роботи разом і розмірковували над виставкою досить тривалий час, але все не було слушної нагоди зробити це як хотілось. І от все склалось так, що Настя показала картини Ользі Пилипенко (CEO Групи «Ковальська»), роботи сподобались, і за два тижні сталась виставка. Вибірка з 69 робіт зібралась дуже швидко та органічно, коли я почув слоган виставки: «Правда не завжди комфортна». І частково моя творчість відповідає цим словам, тому що бути собою справжнім і проживати себе — це завжди про дискомфорт, особливо на початкових етапах чесності з собою.

«Ковальська» та Саша Кутовий

Розкажи про серію робіт Minddiary — скільки в ній робіт, за який період, чим вони обʼєднані, що тебе надихало? 

У серії близько 400 творів, стартом послужив 2020 рік, коли почалася пандемія, а згодом війна, які йшли разом з особистою трансформацією. 

Хто твої улюблені художники?

Egon Schiele, Cy Twombly, Jean Michel Basquiat.

Кого з українських митців ти можеш виділити?

Тарас Шевченко. 

«Ковальська» та Саша Кутовий

Як ти гадаєш, що будуть говорити про мистецтво 2022–2023 через 50 років? 

Що це був переломний момент переходу людства з однієї ери до іншої.

Довідка про компанію:

Промислово-будівельна група «Ковальська» — відомий столичний девелопер житлової та комерційної нерухомості. Будинки «Ковальської» помітно вирізняються серед інших будівель: різні за масштабами й функціями, за змістом і характером, але завжди з продуманою архітектурою та повноцінним середовищем для комфортного життя чи успішного бізнесу. Створені для людей, які цінують комфорт і хочуть жити та працювати в оточенні справжньої естетики. Серед останніх реалізованих проєктів — «Будинок 31», Crystal Park Tower, DOCK 32, Unit City B04 та інші. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ