Culture-знахідки: події та прем'єри квітня, які вас надихнуть

Фестивалі, виставки, фільми та серіали

АВТОР:

ФОТО: Кадри з фільмів, надані організаторами

ОПУБЛІКОВАНО: 29 квітня 2025

Culture-знахідки: події та прем'єри квітня, які вас надихнуть

У квітні в український прокат вийшла нова стрічка італійського режисера Луки Гуаданьїно «Квір», яку називають однією з найкращих робіт у кар'єрі Денієла Крейга, а також фантастична стрічка «Очі. Легенда Карпат», дія якої відбувається у карпатських горах, — головні ролі в фільмі виконали світові зірки Віллем Дефо, Емілі Вотсон та Фінн Вулфгард. 

Серед найцікавіших серіальних прем'єр місяця — шоу «Зірка» із Шарлоттою Генсбур, присвячене сучасному балету. Крім того, у квітні стартувала ретроспектива українського поетичного кіно від Довженко-Центру, Центр сучасного мистецтва M17 представив масштабну групову виставку «Вихід із тіні», а кінець місяця відзначений фестивалем Ukrainian Design Week. Докладніше про головні культурні події квітня читайте в нашому матеріалі.

Серіал «Зірка»

Серіал Amazon Prime Video «Зірка» розказує про дві балетні компанії, з Парижа та Нью-Йорка, що змушені обміняти своїх зірок в надії залучити нову аудиторію. Керівники колективів борються із втратою суспільного інтересу, низькою відвідуваністю вистав і критичними відгуками. Вони відчувають, що мають запропонувати глядачам щось радикальне: нові обличчя та взаємодію з іншою культурою. 

Одну з головних ролей у серіалі зіграла Шарлотта Генсбур — франко-британська акторка та співачка, донька Джейн Біркін і Сержа Генсбура, відзначена премією «Сезар» і нагородою Каннського кінофестивалю. Також у шоу знялися володар премії «Еммі» Люк Кірбі, Гідеон Глік, Девід Альварес, Девід Хейг, Саймон Каллоу, Янік Трусдейл, артисти нью-йоркського та бостонського балету. Шоу вийшло на екрани 24 квітня. 

Фільм «Очі. Легенда Карпат»

У квітні українським глядачам представили фантастичний фільм Ісаї Саксона, дія якого розгортається в карпатських горах. Стрічка розказує про дівчину на ім'я Юлія, що народилася у віддаленому селищі, жителі якого бояться міфічних істот і не виходять на вулицю з настанням темряви. Створінь, які ховаються в глибині лісу, називають «очі» та вважають найбільшою загрозою, однак Юлія готова довести, що це не так. Вона випадково натрапляє на загублене дитинча «очі», з яким швидко знаходить спільну мову. Головна героїня ризикує власним життям, щоб врятувати нового друга і повернути його додому. У картині зіграли Гелена Зенгель, номінант на премію «Оскар» Віллем Дефо, зірка серіалу «Дивні дива» Фінн Вулфгард та Емілі Вотсон, яку глядачі пам'ятають за драмою «Чорнобиль».

Докладніше про творчий шлях та найкращі ролі Емілі Вотсон читайте в нашому матеріалі.

Фільм «Квір»

У квітні в широкий прокат вийшов новий фільм Луки Гуаданьїно «Квір». Стрічка заснована на однойменному романі американського письменника Вільяма Берроуза, автора романів «Наркота» і «Голий ланч». Події фільму розгортаються у 1940-х. Військовослужбовець американського флоту Вільям Лі тікає з США до Мексики, переховуючись від наркоторговців. Тут він зустрічає молодого студента на ім’я Юджин Аллертон, що має залежність, і закохується в нього. Роль 40-річного Вільяма зіграв Денієл Крейг, зірка франшизи про Джеймса Бонда, а образ його екранного партнера втілив Дрю Старкі. Костюми для фільму створив ірландський дизайнер Джонатан Андерсон.

Про особливості режисерського стилю італійця Луки Гуаданьїно, найбільш відомого за стрічками «Назви мене своїм ім'ям», «Суспірія» та «Суперники», читайте в нашому матеріалі.

Виставка «Зібрати неможливо відмовитися», Avangarden

Проєкт галереї Avangarden «Зібрати неможливо відмовитися» досліджує феномен колекціонування в сучасному світі та пропонує поміркувати над питанням, що лежить в його основі: бажання зберегти красу, зафіксувати історію чи, можливо, створити нову реальність. 

В експозиції представлені твори визнаних українських митців та молодих талановитих авторів. У проєкті взяли участь Андрій Опришко, Антон Саєнко, Арсен Савадов, Артем Волокитін, Вася Дмитрик, Вероніка Чередниченко, Віталій Грех, Євген Клименко, Жанна Кадирова, Ілля Чичкан, Ірина Максимова, Костянтин Зоркін, Микола Кривенко, Мітя Фєнєчкін, Міша Тарасенко, Олександр Крижановський, Петро Гронський, Роман Михайлов, Сергій Грех, Сергій Майдуков, Тамара Турлюн, Юля Бєляєва, Юра Пікуль Юрій Болса, Юрій Соломко, Waone, Apl315 та колектив EtchingRoom1. Відвідати виставку можна до 11 травня.

Виставка «Вихід із тіні», Центр сучасного мистецтва M17

У новому проєкті Центру сучасного мистецтва M17 взяли участь 18 міжнародних та українських художників. Виставка зосереджується на дослідженні людського сприйняття простору, часу та реальності. Мистецтво тут виступає як портал у виміри, що виходять за межи звичного. «Вихід з тіні» — це спроба наблизитися до невидимого та відкрити нові горизонти буття.

До експозиції увійшли роботи Деніела Аршама, Назара Білика, Катерини Бучацької, Мирослава Вайди, Діани Демяненко, Олени Домбровської, Жанни Кадирової, Аніша Капура, Алісії Кваде, Вартана Маркарʼяна, Сергія Ніжинського, Сергія Попова, Беттіни Пустчі, Сергія Радкевича, Уго Рондіноне, Констянтина Рудешко, Юрія Сивирина та Vj Yarkus. 

Анонси 78-го Каннського кінофестивалю 

78-й Каннський кінофестиваль оголосив програму. Серед найочікуваніших прем'єр — нова стрічка Веса Андерсона «Фінікійська схема» із зірковим кастом, вестерн Арі Астера «Еддінгтон» із Гоакіном Феніксом, Педро Паскалем та Еммою Стоун, режисерські дебюти Скарлетт Йоганссон і Гарріса Дікінсона, проєкт Річарда Лінклейтера, присвячений французькій новій хвилі, романтична стрічка Олів'є Хермануса «Історія звуку» з Полом Мескалем і Джошем О'Коннором та картина «Альфа» Джулії Дюкорно, володарки «Золотої пальмової гілки». Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Кадр із фільму «Фінікійська схема»

У межах паралельної програми Каннського кінофестивалю «Двотижневик режисерів» покажуть український документальний фільм «Мілітантропос». Стрічку створило кінообʼєднання TABOR — режисери Єлизавета Сміт («Школа № 3»), Аліна Горлова («Цей Дощ Ніколи Не Скінчиться») та Семен Мозговий («Історія Зимового Саду»). Назва картини — це новий термін, який створила творча команда. Militantropos (лат. milit — «воїн»; гр. antropos — «людина») — сутність, якої набуває людина, вступаючи у стан війни. Цей граничний досвід вимагає постійної індивідуальної та колективної трансформації. Фільм є проєктом спільного виробництва України, Австрії та Франції.

Кадр із фільму «Мілітантропос»

Ретроспектива українського поетичного кіно, Довженко-Центр

Довженко-Центр анонсував масштабну ретроспективу українського поетичного кіно, що має на меті дослідити та переосмислити впливову мистецьку течію XX століття, зокрема передумови її виникнення. 9 квітня програму відкрила стрічка Олександра Довженка «Звенигора», сюжет якої охоплює дві тисячі років і розповідає про різні етапи в історії України: від скіфів і гайдамаччини до Першої світової війни, більшовицького руху та вимушеної еміграції.

Також глядачам представлять «Землю» — авангардистську стрічку режисера про містичний зв'язок українського народу зі своєю землею і перші роки радянської колективізації, яка призводить до розриву людини з природою. Крім того, гості зможуть побачити фільми «Коліївщина» Івана Кавалерідзе, «Дорогою ціною» Марка Донського, «Зачарована Десна» Юлії Солнцевої, а також картини «Андрієш» та «Українська рапсодія» Сергія Параджанова.

Ukrainian Design Week

28 квітня у Києві стартував четвертий сезон Ukrainian Design and Innovation Week — масштабної події, що об’єднує інновації, дизайн і мистецтво. Важливою частиною проєкту став DESIGN HALL у Мистецькому Арсеналі. Тут гостям представили сучасні інтер'єрні рішення, меблі, освітлення, декор та артоб'єкти. 

«З кожним сезоном ми зростаємо, відкриваємо нові сенси та вдосконалюємо підходи. Цього разу DESIGN HALL трансформується з традиційного маркету у велику експозицію, де дизайн та мистецтво створюють простір для натхнення. Це не просто виставка мистецьких об'єктів — це місце, де оживають сучасні тренди й звучать голоси тих, хто формує ринок», — зазначає команда проєкту. Подія завершиться 4 травня.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ