Березень запам'ятається нам завдяки масштабним виставкам сучасного мистецтва — експозиції номінантів на Премію PinchukArtCentre 2025, що зібрала роботи двадцяти молодих художників, та персональному проєкту Нікіти Кадана в NAMU «Сирена Серп Супутник».
Також справжньою сенсацією цього місяця став кримінальний серіал «Юнацтво», присвячений мізогінії та негативному впливу інцелів на молоде покоління. В український прокат нарешті вийшла документальна стрічка «Порцелянова війна», номінована на «Оскар», а видавництва анонсували ряд цікавих новинок.
Виставка номінантів на Премію PinchukArtCentre 2025
У PinchukArtCentre триває виставка номінантів національної премії. «Цьогоріч учасники представили нові роботи або нещодавні проєкти, які поєднують персональні історії, колективну пам’ять та роздуми про ідентичність. Виставка стала відображенням досвіду українського суспільства — трагедії й втрати, переплетені з життєстійкістю та вірою у майбутнє», — зазначає команда артцентру. Нагадуємо, що загальнонаціональна Премія PinchukArtCentre присуджується що два роки, починаючи з 2009-го, українським художницям та художникам до 35 років.
Нікіта Кадан, «Сирена Серп Супутник», NAMU
У Національному художньому музеї України (NAMU) відкрилася персональна виставка Нікіти Кадана «Сирена Серп Супутник». Експозиція об’єднала близько п’ятнадцяти нових творів, що були створені художником після 2022 року: графічні роботи, інсталяції з фокусом на звук та застосуванням VR-анімації. Виставка фокусується на темі історичної оптики мистецтва, тому, як ми його сприймаємо його залежно від контексту та особливостей часу. Нікіта Кадан працює як із візуальними образами минулого, так і з масивом історичних знань, що формуються дослідницькими інституціями, зокрема музеями.
Документальний фільм «Порцелянова війна»
У березні документальна стрічка «Порцелянова війна» вийшла в український прокат, а також тепер доступна до перегляду онлайн. Картина, створена в копродукції України, США та Австралії, була номінована на «Оскар». Фільм розказує про художників-керамістів Славу, Аню та Андрія, які з початком повномасштабного вторгнення вирішують залишитися у рідному Харкові, попри постійні обстріли. Стрічка показує контраст між жахіттями війни й тендітною красою природи та мистецьких практик. Порцелянові вироби Ані та Слави оживають у витонченій анімації, яка знайомить глядачів з історією їхніх творців і труднощами, які вони долають.
Серіал «Юнацтво»
Серіальним хітом березня стала кримінальна драма «Юнацтво», що спровокувала багато реакцій та обговорень у мережі. Проєкт, головні ролі в якому зіграли Овен Купер та Стівен Ґрем, розказує про 13-річного британця Джеймі Міллера. Його заарештовують за підозрою у вбивстві однокласниці та після допиту відправляють до дитячої психіатричної установи. В процесі розслідування виявляється, що на стан Джеймі вплинули ненависницькі публікації в соціальних мережах, пов'язані з субкультурою інцелів. До неї зараховують себе ті, хто не може знайти романтичного або сексуального партнера. Для цієї субкультури характерні мізогінія, мізантропія, расизм та агресія.
Серіал здобув високі оцінки не тільки через напружений сюжет та переконливу акторську гру. Він привернув увагу до існуючої в суспільстві проблеми та нагадав якою вразливою може бути психіка дітей і підлітків, підштовхнувши глядачів до глибшого осмислення теми.
Книжкові новини
Українські видавництва анонсували одразу декілька цікавих новинок, які сподобаються всім, хто цікавиться дизайном, архітектурою та фотографією. Arthuss готує видання, присвячене знаменитій школі Баугауз, яка була створена в Німеччині у 1919 році. Це визначення використовують не тільки для навчального закладу, заснованого Вальтером Ґропіусом, а й для опису творчого руху та архітектурного стилю, що поєднує естетику з функціональністю. Для Баугаузу характерна лаконічність форм, мінімальне декорування, чітка і повторювана симетрія, а також максимально раціональне використання простору. Цей стиль став основоположним для XX століття і залишається впливовим до сьогодні.
Український фотограф Дмитро Соловйов об'єднався з британським видавництвом FUEL і представить свою першу фотокнигу Ukrainian Modernism, на яку наразі діє передзамовлення. Автор відомий завдяки однойменному проєкту та сторінці в Instagram, на якій Дмитро ділиться новими та архівними знімками архітектури в стилі модернізму, а також надає історичні довідки. До книги Ukrainian Modernism увійшли фотографії 120 будівель з різних куточків України. Знімки автора фіксують не тільки фасади та інтер’єри, а й монументальне мистецтво: мозаїки, вітражі та скульптури, створені українськими художниками у XX столітті.
Видавництво Snowdrop представило роман Симони де Бовуар «Глянцеві картинки» українською мовою. Французька письменниця відома завдяки своїм працям, присвяченим філософії екзистенціалізму, а також знаменитій книзі «Друга стать», що розкриває тему гендерної нерівності. Книга «Глянцеві картинки» — це сповідальна історія жінки, яка шукає справжнє в собі, у світі, у близькому оточенні. Її життя перетворилося на зображення з реклами, а в душі — порожнеча. Чому сталося так, що вона забула, як відчувати себе живою? Чого їй бракує, аби бути щасливою? Над цими питаннями розмірковує авторка.