На початку липня в Скарбниці Національного музею історії України відкрилася важлива експозиція «Скарби Криму. Повернення», що триватиме до остаточної деокупації півострова.
Глядачам представили 565 цінних предметів, відомих як «скіфське золото»: давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські та готські речі, знайдені впродовж XIX-XXI століть під час археологічних досліджень Криму. Повернення об'єктів з Нідерландів до України стало логічним завершенням судового процесу, який тривав майже 10 років. Нагадуємо, що у 2014 році кримську колекцію презентували в Амстердамі. У цей час в Україні відбулася Революція гідності, за якою сталася окупація Криму, тож доставити експонати на півострів вже було неможливо.
Виставка «Скарби Криму. Повернення», підготована за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики, благодійного фонду BGV та ГО «Інститут публічних комунікацій», стала свідченням дипломатичної перемоги України.
«Важливо, щоб наші діти розуміли й пишалися тим, що вони нащадки скіфів, а їхня спадщина зберігатиметься в Україні. До того ж я переконана, що такі культурні проєкти формують любов до мистецтва і краси, яку створили наші предки»,
— підкреслює Анна Буткевич, меценатка та співзасновниця благодійного фонду BGV.
У центрі експозиції глядачі можуть побачити найбільший та найдавніший обʼєкт колекції — двосторонню скульптуру богині, тіло якої доповнюється рослинними елементами. Розповідаємо про цінну роботу, що була створена в проміжку з 1-го ст. до н. е. до 1–2-го ст. н. е., детальніше.
Висота скульптури складає понад 1,2 метра. Дослідник Юрій Полідович вважає, що вона могла бути частиною храму або надмогильної споруди, присвяченої вшануванню героя. Можливо, перед нами богиня землі та родючості, мати всього живого, яку давні греки називали Геєю, а скіфи — Апі. Або ж це зображення богині Афродіти, яку скіфи знали як Аргімпаса.
Скульптура зображує жіночу фігуру, що поступово переходить в архітектурні елементи, схожі на паростки з квітками на кінцях. Для давнього міфологічного уявлення скіфів та їх нащадків поєднання людини і природи — звичне явище.
Крім того, що Афродіта — це богиня краси і любові, вона також повʼязана з війною. Всі ми чули міф про те, що на весіллі богів смертний, але прекрасний Паріс мав вирішити, хто з трьох богинь найвродливіша — Афродіта, Гера чи Афіна. За цей титул Афродіта запропонувала юнаку кохання незрівнянної Єлени, на що той згодився. Афіна і Гера вирішили помститись Парісу, знищивши його батьківщину, Трою. Це одна з версій того, як і чому почалась Троянська війна. Афродіту часто вважають причиною смерті тисяч вояків. Можливо, й ця скульптура з виставки «Скарби Криму. Повернення» позначала місце поховання воїна, який загинув у бою, місце скорботи та памʼяті.
Дослідники досі не виявили скульптур, ідентичних цій роботі з двобічним зображенням богині. Проте подібні фігури, наприклад, з піднятими догори руками, були знайдені у давньогрецьких гробницях.
Виставка «Скарби Криму. Повернення» — це 2,5 тонни експонатів із золота, бронзи, дорогоцінних каменів, дерева, скла та каменю. В експозиції представлені не тільки артефакти пізніх скіфів, а й готів, сарматів, аланів, пізніх греків та гунів. Це пам'ять про народи, які проживали на території Криму від V століття до н.е. по VII століття н.е.
«Кожен з 565 елементів колекції свідчить про те, що історія України бере свій початок задовго до заснування Київської Русі. Сучасну територію нашої держави у різні періоди населяли багато народів. Наша мета — віднайти та зберегти спадщину, що визначає нашу ідентичність»,
— зазначає т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв. Після деокупації півострова цінності повернуться до звільненого Криму.
Нагадуємо, що в липні Міністерство культури України та бренд Gunia представили благодійну прикрасу «Скіфське золото» — підвіси з фігурами олениці та грифа, натхнені культурними артефактами кочового народу. 100% прибутку від її продажів буде спрямовано на допомогу ЗСУ — всього планують зібрати 1 мільйон гривень.