Український театр продовжує підкорювати глядачів, збирати повні зали та провокувати живі дискусії, пропонувати переосмислення класичних творів, експериментувати з жанрами, візуальним та музичним оформленням і сучасними текстами, що віддзеркалюють актуальні соціальні, політичні та культурні питання.
Згадуємо 7 захопливих постановок — від мюзикла «Тигролови» до драми «Камінний господар» за п'єсою Лесі Українки й балету «Д.І.М.», присвяченого темі вимушеної міграції та пошуку власного шляху, — які можна подивитися онлайн на платформі DRAMOX, як і ще понад 100 вистав від колективів з різних куточків України.
«Тигролови», Київський національний академічний театр оперети
Мюзикл «Тигролови», створений за мотивами пригодницького роману Івана Багряного, — це динамічна постановка з насиченою сюжетною лінією, де присутні теми любові, свободи та жаги до життя. Робота над виставою тривала декілька років. Ще у 2018-му співавтори лібрето Кирило Бескоровайний і Антон Гуманюк захопилися романом письменника. Маючи велику любов до бродвейських постановок, вони вирішили адаптувати роман під мюзикл. Ні Кирило, ні Антон не є професійними музикантами, тож вони окреслили мелодику майбутньої постановки, а оркестрування й остаточне оформлення створив композитор Богдан Решетілов. Два роки роботи — це понад 500 сторінок та близько сотні залучених осіб.
«146 зірок, видимих неозброєним оком», Львівський академічний драматичний театр ім. Лесі Українки
Це постдокументальний мюзикл про страх бути собою. Сценарій вистави написаний на основі сімнадцяти інтерв’ю з львів’янами, які є представниками ЛГБТКІА+ спільноти. В цій інтерактивній та непередбачуваній постановці актори розмірковують над питанням страху любові, страху власного тіла, правди та прийняття себе. Чому ми так сильно хочемо бути частиною сакральної «норми», безжально позбавляючись фрагментів власної індивідуальності, які виходять за її рамки? Виставу все ще можна побачити у театрі, й кожна постановка — це унікальне поєднання оригінальної пʼєси та взаємодії з глядачами.
«VIÑO», Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
Фізичний театр — це художній простір, у якому мало слів. Актори розказують історії мовою тіла, за допомогою ритму, пластики та взаємодії одне з одним. Емоції тут перетворюються на жести. Саме рухи та образи у подібних постановках розкривають те, що зазвичай лишається поміж рядків. Сюжет вистави VIÑO нагадує сон — пʼянкий та знайомий. Як можна приглушити відчуття самотності? За допомогою келиха вина? Скільки потрібно келихів? Один, два, три… самотність не зникає, а ти вже не в змозі зупинитися. Вистава не один рік входить у репертуар театру, змінюючи лише акторський склад. У відеоверсії постановки, доступній на DRAMOX, серед акторів можна впізнати Анастасію Пустовіт, Оксану Жданову, Дмитра Соловйова та інших.
«Chornobyldorf», Opera Aperta
Українська археологічна постановка, створена Іллею Розуменком та Романом Григорівим, що у 2021 році ввійшла в шістку найкращих опер у світі за версією світового конкурсу Music Theater Now. Назва вистави пов’язує Чорнобиль та Цвентендорф — міста, обʼєднані розвитком атомної енергетики. В одному з них сталася страшна катастрофа, а в іншому станція так і не відкрилася через страх містян щодо подібної аварії. За словами авторів, Chornobyldorf — це цілий Всесвіт, глобальна та масштабна робота. Тут поєднано різні жанри: кіно, хореографію, перформанс, спів. У виставі йдеться про нащадків людства, що пережили серію техногенних, епідемічних та кліматичних катастроф, а тепер будують постапокаліптичне поселення на руїнах атомної станції. В опері використовуються нетипові та препаровані традиційні інструменти, що супроводжують дію, а часом і перебирають увагу на себе.
«Вій. Король землі», Центр сучасного мистецтва «Дах»
Постановка за пʼєсою режисера Влада Троїцького та драматурга KLIMа (Володимир Клименко), що була створена за мотивами повісті Миколи Гоголя «Вій». Вистава реалізована у співпраці зі швейцарським театром «Віді-Лозанн» із залученням іноземних акторів. П’єса авторів відрізняється від оригінального твору. Це, скоріше, сучасні алюзії на гоголівський сюжет. Дія відбувається в Карпатах у наш час. За сюжетом двоє швейцарців опиняються в українському селі. Один із них сподівається знайти бодай якісь сліди своїх родичів, зниклих під час великого голоду 1933-го, інший приїхав пізнати незвідану країну і зустріти справжніх відьом. Вистава наповнена гуцульською символікою, народними традиціями та посиланнями на культові українські фільми. Блискуча акторська гра швейцарських та українських акторів супроводжується живою музикою від етнохаос-гурту «ДахаБраха».
«Камінний господар», театр «360 градусів» і Київський драматичний театр на Подолі
Постановка була створена у період карантину. Над відеоверсією вистави працював Іван Уривський. В основі постановки — знаменита пʼєса Лесі Українки. Письменниця пропонує нам незвичний погляд на хрестоматійний сюжет. Вона уявляє Дон Жуана, що увійшов в історію як великий спокусник, жертвою егоїстичної Донни Анни — красивої жінки, яка свавільно з ним грається. Постановка реалізована у співпраці театру «360 градусів» і Київського драматичного театру на Подолі.
«Д.І.М.», Insha Dance Company
Сучасний балет на дві дії, що фокусується на темі дому, його фізичному та духовному значенні. Це історія про людей, які були вимушені покинути свою землю. Учасники проєкту особисто пережили евакуацію з рідних домівок у воєнний час і вирішили втілити власний досвід на сцені так, як вміють найкраще — через танець. Постановниками балету стали Ілля Мірошніченко та Катерина Кузнецова, а композитор і віолончеліст Віктор Рекало створив ексклюзивний музичний твір для струнного квінтету на межі академічності та урбанізму. Проєкт реалізовано за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Стабілізаційного фонду культури від Goethe-Institut.