12 виставок, які варто побачити в травні

Головні мистецькі проєкти місяця

АВТОР:

ФОТО: Надані галереями, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 10 травня 2024

У травні на нас чекають одразу три виставки, що пропонують зануритися в історію українського мистецтва XX століття та більше дізнатися про маловивчені явища — діяльність митців, евакуйованих під час Другої світової війни в Самарканд, роботу художників «Української групи» в Парижі та діяльність об'єднань «Живописний заповідник» і «Паризька комуна» 1980-х-1990-х років. Також у списку must-visit експозиція Арсена Савадова, що об'єднала архівні фотографії з циклів «Донбас-Шоколад» та «Ангели».

У Музеї Ханенка покажуть важливий фотопроєкт, присвячений зруйнованим культурним пам'яткам, львівський Jam Factory Art Center представить експозицію про пам'ять, а художниця Ольга Штейн презентує персональний проєкт-лабораторію в Одеському національному художньому музеї. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

«Самаркандська епопея українських художників (1941–1944)», Київська картинна галерея

Масштабна виставка у Київській картинній галереї, що об'єднала живописні та графічні роботи українських художників, створені в узбецькому місті Самарканд у 1941–1944 роках. Також до експозиції увійшли твори сучасних митців, написані протягом останніх двох років. На початку Другої світової війни десятки викладачів і студентів Київського та Харківського художніх інститутів були евакуйовані в Самарканд, де вони створили величезний пласт робіт, сьогодні майже невідомих. Автори проєкту запрошують відкрити для себе незнану сторінку українського мистецтва середини XX століття. Виставка була створена завдяки дітям та онукам митців і колекціонерам, що надали картини для експонування. Відвідати експозицію можна до 19 травня.

«За об'єктивом: культура у вирі війни», Музей Ханенко

3 травня, у Всесвітній день свободи преси, організація ЮНЕСКО представила в Музеї Ханенко виставку фотографій, присвячену впливу війни на українську культуру, а також відданості та мужності кореспондентів. На знімках можна побачити понівечені фасади церков, розбиті вікна будинків культури, зруйновані стелі театрів і попіл бібліотек. Водночас вони фіксують стійкість митців і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни. Музей Ханенко також постраждав від ракетного удару 2022 року. Як і деякі інші будівлі, зображені на фотографіях, він отримав екстрену підтримку від ЮНЕСКО. Відвідати виставку можна до 18 травня.

Анастасія Подерв'янська, «Шиття», NAMU

18 травня в Національному художньому музеї відкриється персональна виставка української художниці Анастасії Подерв'янської «Шиття». З 2015 року авторка працює з текстилем, прагне розкрити його мистецький потенціал та надати йому сучасних сенсів. У своїх творах художниця звертається до традицій бароко і народного мистецтва, а також образів масової культури. Таке поєднання дає Анастасії змогу переосмислити класичні сюжети й надати їм мультикультурного звучання. На виставці будуть представлені три серії робіт художниці: «Натюрморт», «Явища земні й небесні» та «Inner world» — а також вишиті пальта. Відвідати експозицію можна буде до 29 червня щочетверга, щопʼятниці та щосуботи з 12:00 до 18:00.

«Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна», Український дім

16 травня в Українському домі представлять масштабну виставку, присвячену провідним творчим об’єднанням кінця 1980-х — початку 1990-х років: «Живописний заповідник» і «Паризька комуна». До експозиції увійшли 300 робіт від 50 авторів, які були створені на зламі епох. Більшість творів ніколи не експонувалися. Представники обох колективів ламали радянські догми, відстоюючи індивідуальність і творчу свободу. Хоча об'єднання відрізнялися, на виставці показано не їх протистояння, а співіснування і розвиток в останні десятиліття XX століття. Побачити експозицію можна до 30 червня.

Арсен Савадов, «Колекція», Dymchuk Gallery

Виставка робіт відомого українського митця Арсена Савадова з циклів «Донбас-Шоколад» та «Ангели». Серія «Донбас-Шоколад» включає близько 100 фотографій, що були відзняті у співавторстві з Олександром Харченком у 1997-му в місті Горлівка, яке останні 10 років перебуває під окупацією. Образи шахтарів у балетних пачках, що символізують радянський устрій, стали частиною нової міфології автора, який зіштовхує різні історичні й мистецькі явища. Проєкт «Ангели» включає знімки, що були створені в 1997–1998 роках на узбережжі Чорного моря в Криму. В його основі — історія про ангелів, скинутих з небес на світанку. Відвідати виставку можна до 31 травня.

Ольга Штейн, «Ти годуєш їх, вони годують тебе. Нічого спільного», Одеський національний художній музей

Сучасна українська художниця Ольга Штейн 12 травня представить першу персональну виставку в Одеському національному художньому музеї. В експериментальному проєкті «Ти годуєш їх, вони годують тебе. Нічого спільного» вона досліджує явище ферментації та її зв’язок з процесами всередині суспільства. 5 листопада 2023-го поруч з музеєм влучила російська ракета, утворивши вирву. Вразливість самої будівлі та мистецтва у ній оприявнило для художниці образ музею як тіла культури, мистецтва, спільноти. Ольга Штейн працює зі стінами й отворами простору наче з органами та шкірою, наголошуючи на тому, що, як і тіло, музей в часи війни потребує захисту. Спеціально для виставки виростили близько 140 кілограмів грибів, що формують один з основних експозиційних обʼєктів. Побачити проєкт можна буде до 12 червня.

Виставка вишиванок, Національний музей декоративного мистецтва

У Національному музеї декоративного мистецтва України представили виставку, присвячену унікальним вишивкам з музейної колекції. Проєкт приурочили до Всесвітнього дня вишиванки, який цьогоріч випадає на 16 травня. Центральною частиною експозиції стали жіночі сорочки XIX — початку XX століть з різних регіонів України: Сумської, Полтавської, Івано-Франківської, Харківської, Вінницької, Київської областей, а також комплект чоловічого одягу з Тернопільської області. Вони демонструють майстерність українських майстрів і традиції вбрання різних регіонів. Доповнюють проєкт вишивані рушники кінця XVIII — початку XX століть з Київської, Полтавської та Черкаської областей. Відвідати виставку можна до кінця травня. 

«Українці на Монмартрі», Музей української діаспори

На виставці представлені твори українських художників-емігрантів XX століття — представників Паризької школи (École de Paris), які жили й творили у французькій столиці. У 1920–1930-х роках Париж був центром європейського мистецтва, у цей час тут формується «Українська група», і, хоча вона проіснувала недовго, її учасники залишили яскравий творчий спадок. До експозиції увійшли твори Михайла Андрієнка, Миколи Глущенка, Олекси Грищенка, Миколи Кричевського, Софії Левицької, Василя Перебийноса та Василя Хмелюка, створені в першій половині XX століття. Відвідати виставку в Музеї української діаспори можна до 19 травня.

«Червона кобила», Ya Gallery Київ

Виставка робіт українських художників Богдана Сокура та Ольги Трегубової. Назва проєкту відсилає до уявлення про чотирьох вершників апокаліпсиса, один з яких мчить верхи на червоній кобилі, несучи війну. У своїх роботах Ольга Трегубова передає відчуття очікування і тривоги, а Богдан Сокур зображує руйнування й наслідки боротьби. Передчуття в їхніх полотнах переплітаються зі спогадами, уявленнями та досвідом проживання війни. Відвідати виставку в просторі Ya Gallery в Києві можна до 2 червня.

Фото: Ya Gallery

«Пам'яті тої, що пам'ятає», Jam Factory Art Center, Львів

Міжнародна виставка у львівському центрі сучасного мистецтва Jam Factory Art Center, підготована кураторками Лізаветою Герман та Марією Ланько. Проєкт обʼєднає роботи митців з України, країн Східної Європи та Центральної Азії, створені в проміжку з 1950-х по 2024 рік. В рамках експозиції покажуть відео Анни Даучікової та Джети Братеску, керамічні скульптури Ади Рибачук та Володимира Мельниченка, живопис Катерини Білокур і графіку Павла Макова, а також рисунки, обʼєкти з текстилю та скла. Прологом до виставки стало життя і творчість української художниці Аліни Ламах, авторки гобеленів та упорядниці «Книги схем» відомого шістдесятника Валерія Ламаха. Відвідати виставку можна буде з 11 травня до 8 вересня. 

Meeting Point, галерея Imagine Point

Виставка робіт українських художників Андрія Блудова та Олексія Сая, назва якої символізує «точку зустрічі» двох митців. До експозиції увійшли картини з циклу Андрія Блудова «Урбаністика», в якому художник зображує уявне Місто, складене з прямих ліній та кутів, простір, що людина збудувала, відокремившись від світу природи. Доповнюють полотна металеві скульптури Олексія Сая з серії «Дими» — це ламані металеві форми, над яким автор працює вже 10 років, з часів Революції гідності. Роботи символізують дими від світло-шумових гранат. Художники ставлять собі питання, що відчуває людина у пастці заплутаних лабіринтів споруд під час вибухів та яким бачить для себе вихід? Відвідати виставку можна до 25 травня.

Instagram: @imaginepoint

Анатолій Криволап, «Першообрази», ЦСМ17

Виставка відомого українського художника Анатолія Криволапа, у якій вперше об'єднали впізнавані абстрактні роботи та ікони, створені автором минулого року. Колір є основою візуальної мови митця, що зчитується в усіх його картинах. Також у 2007 році він звернувся до світла як першообразу, створивши програмну композицію «Структури». Наразі Анатолій Криволап є найдорожчим сучасним художником України — у 2013-му його роботу «Кінь. Вечір» придбали на аукціоні Phillips у Лондоні за $186 тисяч. Відвідати виставку «Першообрази» у Центрі сучасного мистецтва M17 можна до 9 червня. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ