9 виставок квітня, які варто побачити

Роботи талановитих українських художників

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Надані галереями

ОПУБЛІКОВАНО: 6 квітня 2024

У квітні глядачам представлять одразу декілька персональних проєктів талановитих українських художниць, зокрема впізнавані керамічні вироби та гобелени Kinder Album та роботи Лади Вербіної, що зображують українську землю й інші впізнавані національні символи, які опинилися під загрозою знищення після початку повномасштабного вторгнення. Галерея Avangarden презентувала колективну виставку сучасних митців, присвячену формуванню власної думки, а Dymchuk Gallery — ще одну виставку робіт Олександра Ройтбурда. Розказуємо про 7 мистецьких проєктів, які варто відвідати цього місяця.

Kinder Album «Магія всюди», The Naked Room

Персональна виставка сучасної художниці Kinder Album. До експозиції увійшли керамічні та деревʼяні обʼєкти, гобелени та нова графіка, які є символічною ретроспективою роботи мисткині з крафтовими техніками останніх років. У своїх творах авторка звертається до тем тілесності, жіночності та повʼязаних з нею стереотипів, до особистих фантазій і власного досвіду, що накладається на важливі соціальні та історичні події. Так художниця створює для глядача — і для себе самої — магічний простір для перезавантаження від щоденних трагедій. Побачити виставку мисткині в The Naked Room можна буде до 24 квітня.

Лада Вербіна «Пошти вже нема. Раз на тиждень приїжджає машина», The Stein Studio

Персональна виставка художниці Лади Вербіної присвячена темі приналежності до місця. До експозиції увійдуть живопис, аудіо та інсталяції, що розповідають історію органічного зникнення, яке відбувається паралельно з навмисним винищуванням української землі, історії та майбутнього російськими окупантами. Провідною темою практики Лади Вербіної є спогади та архівація минулого. Художниця працює з їжею, зокрема з образом хліба. Головними «героями» її виставки стають волоський горіх, здобні булки, земляний рельєф і навіть монети зі скарбнички-лебедя, які часто виступають центральними елементами локальних традицій і обрядів. Побачити експозицію у The Stein Studio можна буде з 5 до 28 квітня.

«Точка зору», Avangarden

Експозиція українських митців Євгена Клименка, Анни Придатко та Захара Шевчука присвячена різним поглядам на світ і формуванню власної точки зору. Євген Клименко — молодий живописець і графік, майстер експресивного живопису. Анна Придатко — мультидисциплінарна художниця, а Захар Шевчук здебільшого працює з маслом і аквареллю. Разом вони створили інтерактивну виставку про розуміння своєї ролі у часі та просторі. В експозиції представлено скульптуру, живопис, відеоарт та інсталяції. Також кожен бажаючий зможе взаємодіяти з артоб'єктами в Avangarden та конструювати власні композиції за допомогою скульптур на пересувних платформах. Відвідати виставку можна до 21 травня.

«Під одним небом», Київська картинна галерея

У лютому 7 українських митців: Ганна Криволап, Віктор Сидоренко, Олександр Животков, Олеся Джураєва, Ігор Гречаник, Матвій Вайсберг і Ольга Петрова — стали учасниками міжнародного конкурсу Art Beyond Boundaries та представили свої роботи в експозиції Національного центру мистецтв у Токіо. Проєкт став важливою ініціативою, що дозволила нагадати закордонним глядачам про багатство української культури, яка опинилася під загрозою знищення через російську агресію. Після демонстрації в Японії роботи митців виставили в Київській картинній галереї. Відвідати виставку можна буде до 7 квітня.

«Колекція. Олександр Ройтбурд», Dymchuk Gallery 

Виставка Dymchuk Gallery приурочена до 10-ї річниці галереї, історія якої починалася в Одесі, — зараз простір розташований в Києві та продовжує приймати відвідувачів попри війну. Проєкт, присвячений відомому українському художнику Олександру Ройтбурду, символічний, адже митець також працював в Одесі, боровся за існування Одеського художнього музею та розвиток сучасного мистецтва. Колекція Анатолія Димчука — одна з найбільших мистецьких збірок в Україні. Вона налічує більше ніж 3000 предметів мистецтва ХІХ – XXI століття. На виставці представлені живописні роботи Олександра Ройтбурда з різних серій, які демонструвалися в масштабних виставкових проєктах, зокрема «Одеська школа: традиції і актуальність» в Мистецькому Арсеналі. Побачити експозицію можна буде до 21 квітня.

«Куди ніч, туди і сон», Voloshyn Gallery

З 6 квітня по 12 травня у Voloshyn Gallery проходитиме персональна виставка українських художників Даніїла Ревковського та Андрія Рачинського. Дует сучасних митців працює з відео, фотографією, графікою та інсталяцією. До нової експозиції увійшли роботи, що розповідають історію Клавдії Червоник, яка працювала будівельницею на «Південному машинобудівному заводі» приблизно з 1945 по 1983 рік. Він виробляв ракети-носії для застосування ядерної зброї. У якийсь момент життя Клавдії перетворилося на параною,
адже вона почала бачити один і той самий сон — «город біля будинку, на який падають різні типи ракет». Проєкт розгглядає потенційні сценарії майбутнього та можливі причини самознищення людства.

Ілля Чічкан, Khaki is a new pink, галерея «Лавра»

10 квітня київська галерея «Лавра» представить нову виставку українського художника Іллі Чічкана. В роботах, створених у 2023-2024 роках, автор розглядає тенденцію глобального знебарвлення в життєвих принципах, емоціях і повсякденному житті. Якщо в палітрі недбало змішати всі кольори, виходить сіро-зелений. На думку художника, так і люди дивляться в майбутнє крізь окуляри кольору хакі, кольору технічного колапсу.

«Український щоденник 2022–2023», Український дім

Виставковий проєкт в Українському домі, що об'єднав 81 художника. В експозиції представлені понад 370 робіт, що були створені в період повномасштабного вторгнення за допомогою звичайної кулькової ручки. Всі малюнки є особистим поглядом митців на війну, оповіддю про їхній власний досвід і почуття, втрати та сподівання. Серед учасників проєкту — Тіберій Сільваші, Олексій Аполлонов, Ігор Гусєв, Олександр Бабак, Антон Логов та інші талановиті автори. Відвідати виставку можна буде до 28 квітня.

Софія Голубева «На відстані», Одеський музей західного і східного мистецтва

Персональний проєкт художниці Софії Голубевої, що є рефлексією на першу фазу повномасштабного вторгнення. Наразі авторка живе між двома країнами — Україною та Німеччиною. Роботи, що стали частиною експозиції, об'єднує зображення рідного міста художниці — Одеси. Мисткиня згадує дитинство і юність, коли вона з родиною та друзями відвідувала пляж Аркадія, демонструючи у живописних творах дистанцію між приємними спогадами та воєнним часом, який накладає відбиток на все живе і неживе. Художниця звертається до теми дому, близькості, ностальгії та вимушеної міграції. Відвідати виставку в Одеському музеї західного і східного мистецтва можна буде до 10 квітня.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ