11 виставок квітня, які варто побачити

Роботи талановитих українських художників та фотографів

АВТОР:

ФОТО: Надані галереями

ОПУБЛІКОВАНО: 27 квітня 2024

У квітні нам представили одразу декілька персональних проєктів талановитих українських художниць: масштабну ретроспективу шістдесятниці Алли Горської, впізнавані керамічні вироби Kinder Album та роботи Лади Вербіної, що зображують український хліб й інші національні символи.

Галерея Avangarden презентувала колективну виставку сучасних митців, присвячену формуванню власної думки, Dymchuk Gallery — експозицію робіт Олександра Ройтбурда, а відомий фотограф Саша Маслов покаже портретний проєкт «Святі», героями якого стали захисники України. Розказуємо про 10 художніх виставок, які варто відвідати цього місяця.

Kinder Album «Магія всюди», The Naked Room

Персональна виставка сучасної художниці Kinder Album. До експозиції увійшли керамічні та деревʼяні обʼєкти, гобелени та нова графіка, які є символічною ретроспективою роботи мисткині з крафтовими техніками останніх років. У своїх творах авторка звертається до тем тілесності, жіночності та повʼязаних з нею стереотипів, до особистих фантазій і власного досвіду, що накладається на важливі соціальні та історичні події. Так художниця створює для глядача — і для себе самої — магічний простір для перезавантаження від щоденних трагедій. Побачити виставку мисткині в The Naked Room можна буде до 24 квітня.

Павло Мазай «Земля Мирона»

16 квітня в офісі Групи «Ковальська» за підтримки українського бренду Kachorovska відкрилася персональна виставка фотографа Павла Мазая «Земля Мирона». Свою нову серію світлин автор присвятив півню Мирону. Фото ілюструють життя птаха в селі на Чернігівщині, яке час від часу відвідує Павло, щоб змінити мистецьку працю на фізичну — більш заземлену. Кураторкою експозиції стала креативна директорка бренду Kachorovska Аліна Очеретяна (Качоровська). «Виставка Павла — це спроба пізнати себе через автентичність мазаївських героїв. У Мироні стільки життя, що він закохав у свою вільність, погляд, поставу з першого кадру», — підкреслює Аліна. Побачити виставку можна буде до 9 травня.

Лада Вербіна «Пошти вже нема. Раз на тиждень приїжджає машина», The Stein Studio

Персональна виставка художниці Лади Вербіної присвячена темі приналежності до місця. До експозиції увійдуть живопис, аудіо та інсталяції, що розповідають історію органічного зникнення, яке відбувається паралельно з навмисним винищуванням української землі, історії та майбутнього російськими окупантами. Провідною темою практики Лади Вербіної є спогади та архівація минулого. Художниця працює з їжею, зокрема з образом хліба. Головними «героями» її виставки стають волоський горіх, здобні булки, земляний рельєф і навіть монети зі скарбнички-лебедя, які часто виступають центральними елементами локальних традицій і обрядів. Побачити експозицію у The Stein Studio можна буде з 5 до 28 квітня.

Анатолій Криволап, «Першообрази», ЦСМ М17

11 квітня у Центрі сучасного мистецтва M17 відкрилася виставка відомого українського митця Анатолія Криволапа «Першообрази». До експозиції увійшли абстрактні роботи 1990-х — початку 2000-х років, а також ікони, створені художником впродовж минулого року. Проєкт досліджує, як митець виражає свої почуття та ідеї за допомогою «чистого кольору». Анатолій Криволап вважається найдорожчим сучасним митцем України — його картини неодноразово встановлювали рекорди продажів на міжнародному артринку. Так, у 2013-му роботу художника «Кінь. Вечір» придбали на аукціоні Phillips у Лондоні за $186 тисяч. 

«Точка зору», Avangarden

Експозиція українських митців Євгена Клименка, Анни Придатко та Захара Шевчука присвячена різним поглядам на світ і формуванню власної точки зору. Євген Клименко — молодий живописець і графік, майстер експресивного живопису. Анна Придатко — мультидисциплінарна художниця, а Захар Шевчук здебільшого працює з маслом і аквареллю. Разом вони створили інтерактивну виставку про розуміння своєї ролі у часі та просторі. В експозиції представлено скульптуру, живопис, відеоарт та інсталяції. Також кожен бажаючий зможе взаємодіяти з артоб'єктами в Avangarden та конструювати власні композиції за допомогою скульптур на пересувних платформах. Відвідати виставку можна до 21 травня.

Саша Маслов, «Святі», The Naked Room

Персональна виставка відомого українського фотографа Саші Маслова, що співпрацював з The New York Times, Esquire, The Wall Street Journal та Forbes, є частиною його однойменної книги «Святі» — видання присвячене тим, хто боровся і бореться за свободу України. «Це портретний проєкт. Він не покаже біль і жорстокість війни. Ця серія — тиха данина українцям. Від висвітлення цього вторгнення мені хочеться кричати. Тож «Святі» — мій крик, який став гімном. Щоб вшанувати втрачені та відзначити врятовані життя. Щоб висловити подяку. Святим, що рятують Україну», — підкреслює Саша Маслов. Відвідати виставку можна буде з 26 квітня до 29 травня.

«Колекція. Олександр Ройтбурд», Dymchuk Gallery 

Виставка Dymchuk Gallery приурочена до 10-ї річниці галереї, історія якої починалася в Одесі, — зараз простір розташований в Києві та продовжує приймати відвідувачів попри війну. Проєкт, присвячений відомому українському художнику Олександру Ройтбурду, символічний, адже митець також працював в Одесі, боровся за існування Одеського художнього музею та розвиток сучасного мистецтва. Колекція Анатолія Димчука — одна з найбільших мистецьких збірок в Україні. Вона налічує більше ніж 3000 предметів мистецтва ХІХ – XXI століття. На виставці представлені живописні роботи Олександра Ройтбурда з різних серій, які демонструвалися в масштабних виставкових проєктах, зокрема «Одеська школа: традиції і актуальність» в Мистецькому Арсеналі. Побачити експозицію можна буде до 21 квітня.

«Куди ніч, туди і сон», Voloshyn Gallery

З 6 квітня по 12 травня у Voloshyn Gallery проходитиме персональна виставка українських художників Даніїла Ревковського та Андрія Рачинського. Дует сучасних митців працює з відео, фотографією, графікою та інсталяцією. До нової експозиції увійшли роботи, що розповідають історію Клавдії Червоник, яка працювала будівельницею на «Південному машинобудівному заводі» приблизно з 1945 по 1983 рік. Він виробляв ракети-носії для застосування ядерної зброї. У якийсь момент життя Клавдії перетворилося на параною, адже вона почала бачити один і той самий сон: «город біля будинку, на який падають різні типи ракет». Проєкт розглядає потенційні сценарії майбутнього та можливі причини самознищення людства.

«Японія. Очима та серцем», Музей історії Києва

Проєкт, присвячений унікальній природі та культурі Японії. В рамках експозиції представлять традиційну японську графіку школи Нанга з колекції музею та понад 100 світлин української фотографині Вєри Бланш, що знайшла прихисток у Японії та досліджує її особливості. Це країна, яка зачаровує нас шанобливим ставленням до традицій попри глобалізацію світу. Існує безліч стійких асоціацій з Японією: квітучі сади, поезія, самураї, кімоно. Або ж передові технології, національна кухня, мода чи аніме. Проєкт досліджує, як у Японії співіснують традиції та сучасність. Виставку в Музеї історії Києва можна буде відвідати з 24 квітня до 30 червня. 

Instagram: @vera_blansh

Алла Горська «Боривітер», Український дім

Перша ретроспективна виставка української художниці Алли Горської, в рамках якої глядачам представили понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці. Експозиція знайомить з найвідомішими мозаїчними панно художниці, її сценографічними рішеннями до вистав та портретами визначних українських діячів, які вона створила, зокрема зображеннями Василя Стуса, Івана Драча, Василя Симоненка, Ліни Костенко та інших. Назва проєкту нагадує про панно авторки «Боривітер» у Маріуполі, що було пошкоджено ворожими обстрілами. Відвідати виставку можна до 28 квітня.

«Український щоденник 2022–2023», Український дім

Виставковий проєкт в Українському домі, що об'єднав 81 художника. В експозиції представлені понад 370 робіт, що були створені в період повномасштабного вторгнення за допомогою звичайної кулькової ручки. Всі малюнки є особистим поглядом митців на війну, оповіддю про їхній власний досвід і почуття, втрати та сподівання. Серед учасників проєкту — Тіберій Сільваші, Олексій Аполлонов, Ігор Гусєв, Олександр Бабак, Антон Логов та інші талановиті автори. Відвідати виставку можна буде до 28 квітня.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ