Інтуїтивне харчування: що це та для кого

Як слухати себе, складаючи раціон

АВТОР:

ФОТО: Instagram: @kitchen.palette, @matildadjerf

ОПУБЛІКОВАНО: 8 листопада 2024

Якщо розглядати епоху сьогодення крізь призму харчування та звичок, що пов’язані зі споживанням їжі, можна побачити, що жорсткі дієти та обмеження відійшли на другий план через більшу обізнаність людей у сфері здоров’я. Тепер ми точно знаємо, що кава на сніданок, жувальна гумка на обід і броколі на вечерю — нездорова історія, так само як і постійні зриви, переїдання та ігри з власним шлунком.

Сьогодні на арену виходить новий гравець — інтуїтивне харчування. Це не дієта, а спосіб життя, який радять перейняти нутриціологи та лікарі, якщо ви бажаєте гармонізувати власні стосунки з їжею. Розповідаємо детально про цей тип харчування та його переваги.

Instagram: @matildadjerf

Що таке інтуїтивне харчування?

Інтуїтивне харчування — це підхід, який фокусується на внутрішньому відчутті голоду і ситості людини. Увага приділяється тому, як людина їсть, а не тому, що вона їсть. Не існує плану харчування, підрахунку калорій чи списку продуктів — ви обираєте те, що бажаєте саме в цей момент. 

Важливим є те, що інтуїтивне харчування не ототожнюється зі схудненням. Коли ми харчуємося відповідно до потреб нашого тіла, його маса може збільшитися, зменшитись або залишитися незмінною. Частиною практики інтуїтивного харчування є прийняття реальності різноманітності тіл — факту, що всі виглядають і функціонують по-різному та не стають від цього менш вродливими чи цінними.

Instagram: @matildadjerf

Як це працює?

Навчитися підлаштовуватися під власні сигнали голоду й ситості може бути непросто, особливо для тих, хто роками сидів на обмежувальних, регламентованих дієтах. Організм і харчові потреби кожної людини функціонують по-різному, але є кілька інтуїтивно зрозумілих рекомендацій щодо харчування. Одна з найважливіших — їсти через рівні проміжки часу. Наприклад, три основні прийоми їжі та один чи два перекуси залежно від ступеня голоду. Така послідовність важлива, тому що вона привчає ваш організм до того, що їжа буде доступна постійно, зменшуючи ймовірність переїдання і дозволяючи відчувати легкість між прийманнями їжі без стресу.

Щоб навчитися підлаштовуватися під потреби свого організму, можна також оцінювати рівень голоду за шкалою від 1 до 10, де одиниця свідчить, що ви ситі, а десятка — максимально голодні. Також варто прислухатися до себе під час їди: ви повинні закінчувати трапезу, коли задоволені, а не коли відчуваєте дискомфорт або важкість у шлунку.

Instagram: @matildadjerf

Як не переїдати, харчуючись інтуїтивно?

Якщо ви переїли, надзвичайно важливо проявити до себе милосердя. Кожному відомо, як це — надмірно перебирати улюбленими продуктами, особливо легкими вуглеводами. Варто афірмативно довіряти собі, не пов’язувати рівень щастя з їжею та повністю зняти всі обмеження.

Ви не забороняєте собі їсти певні страви та продукти, а обираєте більш поживні варіанти, зважаючи на їхній нутритивний рівень. І так, ви можете насолодитись піцою чи вершковою пастою, наприклад, але для більш цілісного прийому їжі поєднайте їх з овочами — так ви дослухаєтесь власних бажань та збалансуєте рівень інсуліну, що відповідає, зокрема, і за голод.

Instagram: @kitchen.palette

Чи є люди, яким не варто практикувати інтуїтивне харчування?

Такий підхід до харчування, як правило, не рекомендується тим, хто має активні розлади харчової поведінки. На ранніх стадіях одужання деяким людям може бути корисний спеціальний план харчування, призначений професійним фахівцем, оскільки страх і тривога перед їжею можуть бути занадто великими. 

 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ