Міф чи факт: чи дійсно працює питний колаген?

Міф чи факт: чи дійсно працює питний колаген?

Та як він впливає на вигляд шкіри

АВТОР:

ФОТО: Spotlight/Launchmetrics

ОПУБЛІКОВАНО: 11 квітня 2025

Аналізуючи сучасну гонитву за красою і «вічною молодістю», ми часто пригадуємо фільм «Субстанція». Гіперболізований та моторошний, він демонструє ставлення суспільства до методів боротьби з віком. З іншого боку, поміж усіх таких методів є дійсно корисні та дієві способи пролонгувати свіжий вигляд і призупинити «дорослішання» шкіри.

Один із таких — питний колаген. Але чи дійсно він працює? І який саме обрати, аби шкіра довше залишалась пружною та гладенькою? Про це та інше розповідаємо далі.

Що таке колаген?

Перш за все розберімось, що ж таке колаген. Це особливий білок, що містить багато важливих амінокислот, які зберігають тканини й кістки цілісними. Існує багато різних типів колагену, які зустрічаються в усьому тілі — від кісток і м’язів до волосся та шкіри. Дослідження показують, що певні форми відповідають за структуру та еластичність нашої шкіри, але після 25 років ми, як правило, втрачаємо приблизно 1,5% природних запасів щороку. Є багато факторів, які можуть ще більше уповільнити вироблення колагену, наприклад куріння, надлишок цукру, UV-промені, надмірне споживання алкоголю та вживання трансжирів.

Чи потрібно постійно вживати колаген?

Якщо ви слідуєте збалансованій та різноманітній дієті, потреби постійно вживати добавки немає, оскільки організм виробляє колаген самостійно. Однак у стресові періоди чи під час реабілітації прийом колагену — це ніби рука допомоги вашому тілу, що прискорює відновлення. Окрім цього, якщо ви відстежуєте певні проблеми з травленням, не дивуйтесь, коли лікар порадить ввести колагенові добавки в раціон, адже цей білок також сприяє зміцненню слизової оболонки стінок кишківника.

Колаген — не панацея

З іншого боку, перш ніж починати курс біодобавок, варто чітко визначити причину проблем із волоссям чи шкірою. Якщо, наприклад, випадіння волосся викликане дисфункцією щитоподібної залози, жодна дієтична добавка не буде ефективною. Як випливає з назви, це — добавка. Вона не замінює лікування чи збалансовану дієту. Інакше кажучи, саме по собі приймання колагену не здатне компенсувати наслідки нездорового способу життя: регулярного куріння, зловживання швидкоїжею, газованими напоями чи алкоголем. Окислювальний стрес — головна причина руйнування колагену. Ми маємо допомагати організму виробляти власний колаген і захищати вже наявний. 

Як приймати колаген?

Якщо ваш колаген у чистій формі, то його молекули досить великі, тому найкраще приймати його натщесерце. Важливо пам'ятати, що чистий колаген засвоюється повільніше та ефективніше, коли він не має «конкурентів» у шлунку. Якщо ж ви обираєте гідролізований колаген (розщеплений на дрібні пептиди), його засвоєння буде значно легшим, тому ви можете приймати його разом з іншими продуктами.

Щоб колаген працював ефективніше, корисно підкріпити його дію такими елементами, як вітамін С та цинк. Вітамін С сприяє не лише кращому засвоєнню білка, але й стимулює організм до його власного вироблення, що є важливим для підтримки еластичності шкіри. Один із цікавих способів приймати колаген — це у вигляді напоїв. Віддавайте перевагу холодним напоям або додавайте колаген в інші страви, які не потребують термічного оброблення.

Також будьте обережні з клітковиною — вона може сповільнювати процес травлення, що, своєю чергою, знижує засвоєння колагену. Подібно до цього, травні ферменти, які містяться в ананасі, папаї, комбучі та інших ферментованих продуктах, можуть знижувати ефективність колагенових добавок. А от жири можуть бути корисними у поєднанні з гідролізованим колагеном. Тому додавати його, наприклад, до шоколаду або інших жирних продуктів має сенс, оскільки це допомагає кращому засвоєнню колагену. Однак варто бути обережними з добавками, які містять цукор або ароматизатори. Щоб приховати специфічний смак колагену, деякі виробники додають цукор або підсолоджувачі, що може призвести до стрибків рівня цукру в крові й зайвого апетиту.

Рослинного колагену не існує

Колаген обов’язково має тваринне походження: він може бути бичачим, свинячим, овечим або морським (тобто з риб). Це пов’язано з тим, що колаген — це білок, який природно синтезується лише у тваринних організмах.

Часом можна зустріти продукти з маркуванням «рослинний колаген», але це радше маркетинговий хід. Йдеться не про сам колаген, а про рослинні екстракти, що містять амінокислоти-попередники — зокрема, гліцин, пролін і гідроксипролін. Вони справді сприяють природному виробленню колагену в організмі, але не є колагеном як таким. Тому будьте уважні до складу і не плутайте: якщо ви шукаєте продукт із реальним колагеном — звертайте увагу на його джерело, а не лише на назву.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ