Колаген: пити чи не пити

Краса та молодість зсередини

АВТОР: Катерина Попова

ФОТО: Instagram: @mvb

ОПУБЛІКОВАНО: 27 квітня 2024

Чи можемо ми насправді вплинути на нашу шкіру зсередини? Нутрицевтики існують на ринку краси вже давно, але багато експертів досі ставлять їхню ефективність під сумнів. Однак у міру того, як ми старіємо, ідея використання для боротьби зі зморшками косметичних біодобавок, наприклад питного колагену, стає дедалі привабливішою. Адже цей метод, на відміну від ін'єкцій та пластичних операцій, абсолютно безболісний. Але чи ефективний він? Ми провели невелике розслідування та запитали у фахівців.

Що таке колаген?

«Колаген — це найпоширеніша форма білка в організмі. 25–35% всього білка у нашому тілі — це і є колаген, — каже дієтологиня Зої Бінглі-Пуллін. — Він діє як структурний каркас, що підтримує пружність м'язів та щільність шкіри. З віком його синтез знижується, шкіра та м'язи починають втрачати об'єм та еластичність, з'являються зморшки. Ось тоді є сенс приймати колаген додатково, водночас не забуваючи про харчування. Коли ми їмо продукти, багаті на білок, організм використовує амінокислоти з нього для синтезу колагену. Однак достатнє вживання білка ще не гарантія того, що шкіра вироблятиме колаген у достатній кількості. Для цього процесу також важливі залізо та вітамін С. Дієта, в якій їх не вистачає, може порушити синтез колагену»,

— попереджає дієтологиня. 

Колаген

Instagram: @vilmabergenheim

Які переваги питного колагену?

За словами Зої Бінглі-Пуллін, порошок колагену — чудовий спосіб підтримати організм загалом і шкіру зокрема, якщо ви не впевнені у своєму харчуванні.

«Колагенові добавки можна використовувати в тому випадку, якщо кількість білка в раціоні низька, а кількість поживних елементів залишає бажати кращого, — каже Зої. — Хочете мати еластичні м'язи та шкіру — підтримайте організм харчовими добавками з колагеном».

Приймати їх особливо важливо, якщо ви подорожуєте, маєте стрес, проблеми з кишківником або перебуваєте на обмежувальній дієті. 

Чи працюють колагенові добавки?

Як ми вже говорили, приймати колагенові добавки корисно, якщо у вашому організмі не вистачає певних нутрієнтів. Але як працює питний колаген? Дерматологи впевнені, що питний колаген, безумовно, ефективний, проте є одне застереження: він може бути використаний організмом не з тією метою, з якою ми його приймаємо.

«Наприклад, колагенові добавки, призначені для пружності шкіри та боротьби зі зморшками, організм може використовувати для зміцнення кісток або хрящової тканини, тобто там, де в цьому є гостра потреба, про яку ми не підозрюємо. Іншими словами, організм може знехтувати естетичним боком питання на користь практичного і використовувати питний колаген не для боротьби зі зморшками, — пояснює дерматолог. — Але в будь-якому разі добавки працюють і є хорошою підтримкою для тіла».

Які маски та креми збільшують синтез колагену в шкірі?

Існує перевірений часом компонент, який гарантовано стимулює виробництво колагену у шкірі, якщо застосовувати його місцево. Це ретинол. Тому, якщо хочете підтримати свій колагеновий каркас, використовуйте маски та креми з ретинолом і його похідними — ретиноїдами. За словами лікарів, ретинол сприяє оновленню шкіри та збільшує вироблення колагену, яке починає знижуватися після 30 років. Однак варто пам'ятати — ретинол не є простим у використанні інгредієнтом. Шкіра, яка ніколи не стикалася з ретинолом, може реагувати на нього роздратуванням, сухістю та лущенням. Тому до засобів із ретинолом її потрібно привчати поступово, керуючись порадами свого косметолога. Він допоможе підібрати косметику з м'якими формулами для первинного використання, доки шкіра не звикне до ретинолу.

Колаген

Instagram: @hannaschonberg

Що таке «колагенова дієта»?

Щоб ваш організм отримував достатню кількість колагену природним чином, є кілька дуже важливих інгредієнтів, які ви маєте включити до свого раціону.

«Переконайтеся, що у вашому раціоні достатньо білка, заліза і вітаміну С. Білок можна знайти у м'ясі, рибі, морепродуктах, бобових, насінні та горіхах. Залізо — у листових салатах і зелені. Вітамін С — в ягодах і фруктах, наприклад у чорній смородині, полуниці, малині, вишні, годжі, хурмі, апельсинах, мандаринах, лимонах. Але й колагенові добавки теж не завадять», — каже Зої Бінглі-Пуллін.

Окрім дієти та добавок, є безліч інших чинників, які впливають на синтез колагену:

— регулярні фізичні вправи;

— достатня кількість кальцію в раціоні;

— зменшення впливу сонця;

— відмова від куріння та алкоголю;

— зниження рівня стресу;

— регулярне зволоження шкіри;

— обмеження цукру;

дієта, багата на корисні жири та білки;

антиоксиданти;

підтримання здорової ваги.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ