У віці 78 років пішов з життя знаменитий американський режисер Девід Лінч. Про це родина митця повідомила 16 січня у Facebook.
«З глибоким жалем повідомляємо про смерть людини та художника Девіда Лінча. Ми будемо вдячні за приватність у цей час. Тепер у світі утворилася велика діра, коли його більше немає з нами. Але як він сам казав, "дивись на пончик, а не на дірку". Це чудовий день із золотим сонцем і блакитним небом до самого краю»,
— зазначили в публікації.
Минулого року режисер розказав журналістам, що бореться з хронічною хворобою легень, причиною якої стали «роки куріння».
Девід Лінч у 1986 році, Лос-Анджелес
Девід Лінч був одним із найяскравіших представників незалежного кіно, що мав унікальний візуальний стиль і включав до своїх картин елементи сюрреалізму, снів та марень.
Режисер дебютував у 1977 році з фільмом «Голова-гумка», що став визнаною класикою і зберігається у Національному реєстрі фільмів США. У цій чорно-білій стрічці Лінч віртуозно поєднав елементи реальності та нічного жахіття, що буде впізнаваною рисою й інших його проєктів. На рахунку митця картини «Людина слон», «Дюна», «Синій оксамит», «Дикі серцем», «Загублене шосе», «Проста історія», «Малголленд Драйв», «Внутрішня імперія» та, звісно, революційний серіал «Твін Пікс», що змінив сприйняття телепроєктів, розширивши межі жанру.
Режисер був удостоєний премії «Оскар», двох нагород Каннського кінофестивалю, «Золотого лева» Венеційського кінофестивалю, а також номінацій на BAFTA, «Еммі» і «Золотий глобус».
Девід Лінч був не тільки режисером, а й музикантом, фотографом та художником. Зокрема, на рахунку митця артбуки David Lynch: The Factory Photographs і David Lynch: Nudes, присвячені похмурим індустріальним будівлям і красі оголеної натури.
Митець працював із живописом та літографією, записав 13 альбомів, включно з саундтреками та розмовними лонгплеями. Роботи його авторства зберігаються в Музеї сучасного мистецтва Нью-Йорка (МоМА) і Пенсільванській академії витончених мистецтв. У 2016 році на екрани вийшов документальний фільм «Девід Лінч: Життя в мистецтві», присвячений практиці художника.
У лютому 2022 року Девід Лінч виступив із закликом на підтримку України. Нагадуємо, що режисер особисто приїжджав до Києва у 2009-му та 2017-му роках, щоб поспілкуватися з журналістами та діячами культури та представити свій благодійний фонд David Lynch Foundation, який популяризує трансцендентальну медитацію.
Докладніше про те, як Девід Лінч вплинув на сучасну моду, читайте в нашому матеріалі.