Як був створений культовий жакет Dior Bar

Що визначив жіночний та вишуканий силует New Look

АВТОР:

ФОТО: Dior

ОПУБЛІКОВАНО: 12 травня 2025

Як був створений культовий жакет Dior Bar

Знаменитий жакет Dior Bar з підкресленою лінією талії, який публіка вперше побачила в 1947 році, став символом післявоєнного силуету New Look і візитівкою французького модного дому. У різні десятиліття дизайнери, що очолювали бренд, поверталися до його образу, переосмислюючи та доповнюючи його, і вкотре нагадуючи, що Dior Bar — одне з найважливіших модних відкриттів XX століття.

Крістіан Діор представив власний погляд на жіночність і вишуканість, що існує поза часом. Ідея створення жакету прийшла до кутюр'є в готелі Plaza Athenée — одному з його улюблених місць у Парижі, де він часто вечеряв зі світськими друзями. Саме тут Діор створив ескіз костюму Bar, уявляючи, що жінка могла б вдягнути його, щоб насолодитися післяобідним коктейлем у розкішному барі готелю.

12 лютого 1947 року дизайнер показав у салоні Christian Dior на Авеню Монтень костюм Bar, доповнивши витончений жакет кольору слонової кістки, що мав п'ять гудзиків, чорною вовняною спідницею та капелюхом. Їх створив за ескізом кутюр'є його асистент, 21-річний П'єр Карден, який на той час ще не мав власного бренду.

Показ кутюрної колекції Christian Dior весна-літо 1947 року

Також гості презентації побачили й інші знакові образи Christian Dior, що візуально нагадували вісімку чи перевернуту квітку й стали означенням New Look — нового силуету, що відмовляється від стриманості, практичності та строгості воєнного часу, пропонуючи замість них мрію, повернення до романтичності, жіночності та акценту на вигинах тіла. 

Більшість гостей, як і сам кутюр'є, погодилися з тим, що уособленням «революційного» нового стилю став жакет Dior Bar. У першому сезоні його відтворили 21 раз та пізніше презентували майже в кожній кутюрній колекції Крістіана Діора аж до раптової смерті дизайнера в 1957 році. Однак на цьому історія жакету та його впливу на світову фешн-індустрію не закінчилася.

Костюм із колекції Christian Dior осінь-зима 1949 року

Наступником Діора став 21-річний Ів Сен-Лоран, що вважається наймолодшим в історії кутюр'є. Очоливши модний дім Christian Dior, він запропонував власну інтерпретацію жакету Bar і трактування французького шику. Дизайнер подовжив його силует і практично відмовився від підкресленої лінії талії та стегон, надихнувшись формою трапеції. Його погляд здавався провокаційним та суперечливим і сподобався не всім.

У 1961-му році французького дизайнера замінив британець Марк Боан, який поставився до оригіналу з глибокою повагою, дещо пом'якшив лінії класичного Dior Bar та додав об'єму. Боан керував модним домом 28 років і здобув прихильність багатьох знаменитостей, зокрема Грейс Келлі і Софі Лорен. У 1987-му, через сорок років після історичного показу Крістіана Діора, дизайнер презентував глядачам шанобливу імітацію жакету в кольорі слонової кістки.

Показ кутюрної колекції Christian Dior весна-літо 1987 року (дизайн Марка Боана)

Переосмислив жакет у своїх колекціях і Джон Гальяно, що був креативним директором Christian Dior з 1996 по 2011 рік. Дизайнер завжди тяжів до драматичності та театральності в своїх шоу, тож у його версіях Dior Bar набув більшої екстравагантності за рахунок використання глянцевих тканин, блискучої фурнітури, гіперболізованого коміру та додаткового об'єму на стегнах.

Альтернативою «надмірності» Гальяно став стриманий, скульптурний і лаконічний стиль Рафа Сімонса, який очолив Christian Dior у 2012 році. Він віддав шану захопленню Крістіана Діора архітектурними лініями, однак у свій спосіб, запропонувавши чистий і лаконічний образ жакету Dior Bar  в чорному кольорі.

Показ кутюрної колекції Christian Dior весна-літо 2009 року (дизайн Джона Гальяно)

У 2015 році креативною директоркою бренду стала Марія Грація К'юрі — перша жінка на цій посаді. Дизайнерка дотримується ідеї витонченої жіночності, яку колись запропонував Крістіан Діор і звертається до культового жакету майже в усіх своїх колекціях, експериментуючи з кольорами та матеріалами, запрошуючи до співпраці художників, колег-дизайнерів та інтелектуалів.

Так, у 2020 році вона залучила до створення круїзної колекції британську дизайнерку Грейс Велс Боннер і афроамериканську мисткиню Мікалін Томас, що представили власні інтерпретації класичного Dior Bar, доповнивши жакет яскравими принтами та вишивкою-кроше.

Показ кутюрної колекції Christian Dior весна-літо 2010 року (дизайн Джона Гальяно)

Показ кутюрної колекції Christian Dior осінь-зима 2012 року (дизайн Рафа Сімонса)

Показ круїзної колекції Christian Dior 2020 року


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ