Видавництво «Основи» випустить нову фотокнигу «Зупинки. Архітектура край дороги», до якої увійшли знімки Євгена Нікіфорова. Кадри доповнить літературно-філософський есей Артема Чеха «Спинитись», написаний спеціально для видання.
Подорожуючи Україною впродовж 10 років незалежний фотограф і дослідник українського монументального мистецтва Євген Нікіфоров фіксував особливі місця очікування і зустрічей, розкидані узбіччями, — автобусні зупинки. З понад тисячі знайдених і відзнятих архітектурних обʼєктів до книги увійшли близько двохсот найцікавіших зображень.
Фото демонструють різноманіття дизайну зупинок та рутинний плин людських життів навколо них. У своєму автобіографічному есеї український письменник та військовослужбовець Артем Чех, автор книг «Точка нуль» і «Пісня відкритого шляху», міркує про дорогу як метафору зростання, про дитинство, самотність, любов і смерть. Він описує персональну і колективну памʼять як живу матерію, змальовує пейзаж як внутрішній світ і розповідає про подорож як про невпинний динамічний стан нашого життя.
Частину зупинок, показаних у цій книзі, вже поглинули час, побутова недбалість, війна і тимчасова окупація. Проте фотографія назавжди зберегла образи знайомих, узвичаєних, а подеколи — забутих і втрачених місць. Наразі на видання діє передзамовлення.
Нагадуємо, шо раніше у видавництві ist publishing вийшла книга «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90», до якої увійшли знімки Євгена Нікіфорова. Це архів, що створювався протягом 2013–2023 років і представляє роботи невідомих авторів у стані напіврозпаду. Наївні мозаїки часто залишаються непоміченим тлом для місцевих мешканців або ж становлять незручний матеріал під час трансформації публічних просторів. У цьому виданні вони опиняються в центрі уваги як явище, що порушує питання про минуле й теперішнє, самовираження й наслідування.
Раніше видавництво «Основи» також презентувало читачам книгу balcony chic, присвячену українським балконам. Фотографії з другого, оновленого видання фіксують зміни, що відбулися з ними за час повномасштабного вторгнення: руйнування після російських обстрілів, а також сонячні панелі та супутникові системи Starlink, що почали зʼявлятися внаслідок вимкнень енергопостачання.