Український фільм «Стрічка часу» побореться за головну нагороду Берлінале

Документальна картина Катерини Горностай

АВТОР:

ФОТО: Надані власником, Кадр із фільму

ОПУБЛІКОВАНО: 22 січня 2025

Фільм «Стрічка часу» увійшов до основної конкурсної програми 75-го Берлінського кінофестивалю, що відбудеться з 13 по 23 лютого 2025 року. Документальна стрічка Катерини Горностай позмагається за головний приз кіноогляду — «Золотого ведмедя». Це перша з 1997 року картина української режисерки, що потрапила до основного конкурсу, — востаннє це був фільм Кіри Муратової «Три історії».

«Стрічка часу» розказує про вчителів та учнів, які під час військових дій продовжують навчати та навчатися, зокрема на деокупованих і прифронтових територіях. Знятий без закадрового голосу, інтерв'ю та реконструкцій, фільм пропонує глибокий погляд на боротьбу українського народу за збереження освіти, за своє існування та ідентичність. Він показує, як війна в Україні впливає на повсякденне життя та виклики, пов'язані з роботою в умовах постійної небезпеки. Стрічка охоплює різні регіони країни — від Харкова та Запоріжжя до Києва, Чернігова, Черкас, Одеси, Миколаєва, Очакова, Кам’янського, а також містечок і селищ, таких як Буча, Бородянка і Зарічне.

«“Стрічка часу” — це елемент турнікету: важливо зафіксувати час накладання кровоспинного пристрою, аби не втратити знекровлені тканини. Зараз кожен школяр, на жаль, знає, що таке турнікет і для чого його використовують, адже тепер це вивчають і в школі. Але не це є основною темою фільму. Ми акцентували свою увагу на буденності та простих шкільних досвідах, як-от сльози на святі першого дзвоника, старшокласник у ролі святого Миколая, різнобарвні стрічки в руках випускників. Усе це, звісно ж, містить контекст війни тепер: школярі часто вчаться в укритті через тривогу, директор показує зруйновану й законсервовану частину школи, поки в іншому крилі йдуть уроки, а на онлайн-випускному звучить дзвоник, евакуйований з Бахмуту. Війна увійшла в цю буденність дуже глибоко, але нам нічого не лишається, окрім як продовжувати жити та навчатись. І навіть шукати щоденну радість»,

— ділиться режисерка і сценаристка проєкту Катерина Горностай.

Ідею фільму про освіту в часи війни запропонувала громадська спілка «Освіторія», яка виступила виконавчим продюсером. Виробником фільму стали 2BRAVE PRODUCTIONS. Це вже другий повнометражний фільм Катерини Горностай на Берлінале. Її ігровий дебют «Стоп-Земля» отримав «Кришталевого ведмедя» Юнацького журі програми Generation 14+ Берлінале у 2021 році.

Мета фільму «Стрічка часу» — не лише привернути увагу до викликів, з якими стикається українська освіта, але й зібрати кошти для відновлення шкіл, зруйнованих війною. За час повномасштабного вторгнення в Україні було пошкоджено близько 3000 закладів освіти, з яких 400 — повністю знищено. Кошти, зібрані під час масштабної міжнародної кампанії, дозволять відремонтувати та обладнати школи, щоб навчальний процес тривав попри війну.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ