Лауреаткою Премії PinchukArtCentre стала художниця Леся Васильченко

Розказуємо про проєкт, що приніс мисткині перемогу

АВТОР:

ФОТО: PinchukArtCentre

ОПУБЛІКОВАНО: 20 червня 2025

Лауреаткою Премії PinchukArtCentre стала художниця Леся Васильченко

Українська сучасна художниця Леся Васильченко здобула Головну премію PinchukArtCentre. Вона отримала 400 000 грн й автоматично увійшла до списку номінантів міжнародного конкурсу Future Generation Art Prize. Мисткиня зазначила, що спрямує всю суму на благодійні внески на допомогу армії.

Катерина Алійник та Євген Коршунов нагороджені Спеціальними преміями. Євген Коршунов також здобув Приз громадськості. Крім того, цьогоріч спеціальною позаконкурсною відзнакою було вшановано пам’ять Вероніки Кожушко — молодої художниці з Харкова, яка подала заявку на участь у Премії, але трагічно загинула 30 серпня 2024 року внаслідок російського ракетного удару.

Переможців премії визначило міжнародне журі: письменниця та кураторка Каріна Бакетц, артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф, художниці Алевтина Кахідзе та Леся Хоменко і мистецтвознавиця Марта Чиж.

Українська художниця Леся Васильченко

Проєкт Лесі Васильченко «Ніч без тінів і світло без проміння хвиль» включає відео 2022 і 2025 років. Це футажі з архівів, ролики YouTube, CCTV, зйомки дронами, вирізки з новин та відеозаписи з фронту, що формують апокаліптичні образи. Краса українського неба поєднується тут з картинами руйнувань і глобальних загроз.

«Ця робота вражає фізично і водночас є глибоко поетичною. У роботі Васильченко українське небо постає як простір туги, травми та надії. Небо — колись простір свободи — перетворюється на тло для катастроф, але водночас і на простір пам’яті та споглядання. Через поетичне редагування та відчуття ритму мисткиня розповідає про світ, що змінюється на наших очах з 1918 року й донині — не через жорстокі о́брази, а через їхню відсутність, через тишу, через світло й тінь. У творі ненав’язливо порушуються актуальні питання щодо авторства, майбутнього та алгоритмічної побудови історичного наративу. Журі особливо вразила концептуальна чіткість, технологічна вишуканість і глибокий емоційний резонанс інсталяції, що надає споглядальну, але водночас нагальну реакцію на історичний розрив, поєднуючи інтимність із масштабом, людське з планетарним»,

— зазначило журі про роботу переможниці.

Леся Васильченко роботи

Нагадуємо, що загальнонаціональна Премія PinchukArtCentre присуджується що два роки, починаючи з 2009-го, українським художницям та художникам до 35 років. Відвідати виставку цьогорічних фіналістів та переможців можна до 13 липня.

Робота української художниці Лесі Васильченко

Леся Васильченко отримала Національну премію PinchukArtCentre


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ