Міжнародну Букерівську премію здобула індійська письменниця Бану Муштак

За книгу «Світильник серця» (Heart Lamp)

АВТОР:

ФОТО: Getty Images

ОПУБЛІКОВАНО: 22 травня 2025

Міжнародну Букерівську премію здобула індійська письменниця Бану Муштак

Міжнародну Букерівську премію, яку присуджують за перекладені англійською мовою художні книги, цього року одержало видання «Світильник серця» (Heart Lamp) індійської письменниці, юристки та активістки Бану Муштак.

Нагадуємо, що престижну літературну нагороду отримує не лише автор, а й перекладач. Книга Бану Муштак була написана мовою каннада, якою розмовляють на півдні Індії приблизно 38 мільйонів людей. Над її перекладом працювала індійська авторка Діпа Бхасті.

Вперше в історії журі відзначило збірку оповідань. До неї увійшло 12 текстів, що описують повсякденне життя жінок і дівчат у патріархальних громадах Південної Індії. Твори публікувалися мовою каннада з 1990-х до 2023 року та є свідченням того, як письменниця невпинно виступала на захист прав жінок і протестувала проти кастового й релігійного гноблення.

Букерівську премію 2025 отримала індійська письменниця Бані Муштак

Авторка почала свій творчий шлях у протестних літературних колах на південному заході Індії в 1970-х роках, учасники яких критикували соціальну нерівність і класову систему. На рахунку письменниці шість книг оповідань, роман, збірки есе та поезії.

Видання «Світильник серця» (Heart Lamp) — це перший повний переклад творів Бану Муштак англійською мовою. Вона стала другою індійською письменницею, яка отримала Міжнародну Букерівську премію.

«Ці прекрасні, наповнені, життєствердні історії, написані мовою каннада, переплітаються з соціально-політичним багатством інших мов і діалектів. Авторка говорить про життя жінок, репродуктивні права, віру, касту, владу та гноблення»,

— зазначають представники премії.

Букерівську премію 2025 отримала індійська письменниця Бані Муштак

«Ця книга повертає нас до справжнього, вічного задоволення читанням: ґрунтовні історії, незабутні персонажі, яскраві діалоги, напруга, що ховається в глибині, та сюрпризи на кожному кроці. Оманливо прості, ці історії мають величезну емоційну, моральну і суспільну вагу, спонукаючи нас копнути глибше», 

— підкреслюють на сайті Міжнародної Букерівської премії.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ