Просеко: розкриваємо секрети популярного напою

Історія походження та найцікавіші факти

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Serena

ОПУБЛІКОВАНО: 4 березня 2024

Хто з нас не чув про просеко і хоч раз не пробував цей освіжний та грайливий напій, що має тонкий смак і аромат? Він давно став незмінним супутником приємних подій у нашому житті — від красивих презентацій та вечірок до романтичних побачень і родинних святкувань. Яка ж історія цього напою, що здобув не меншу прихильність, ніж шампанське, як правильно споживати його та в чому секрет його популярності? Розказуємо в нашій статті.

Просеко — це італійське біле ігристе вино. Його люблять у Голлівуді та Венеції, Нью-Йорку та Лондоні, і вже багато років в Україні. Просеко виготовляється з винограду сорту Глера, іноді з додаванням сортів Вердізо, Перера і Б'янкетта. Створюють напій в 9 провінціях Італії, в регіонах Фріулі-Венеція-Джулія і Венето.

На відміну від свого основного конкурента, шампанського, просеко виробляється методом Шарма, в якому вторинна ферментація відбувається в резервуарах з нержавіючої сталі. Це робить процес виготовлення вина менш затратним і сприяє тому, що кожного року випускають приблизно 250 мільйонів пляшок італійського просеко!

Перша згадка про просеко датується 1772 роком — в одному італійському журналі про вирощування винограду Глера написав місцевий аристократ Франческо Марія Малворті. Вже до середини XIX століття цей сорт став одним з основних у регіоні, і під нього стали відводити окремі виноградники.

Наприкінці XIX століття італійський енолог (експерт у науці про вино. — Ред.) Федеріко Мартінотті доопрацював технологію Шарма і створив перший «автоклав» для ігристих вин. Це був великий чан, який мав охолоджувальну систему і міг підтримувати тиск, що дозволило італійським виноробам відмовитися від традиційної технології вторинної ферментації у пляшках та зробити виробництво ігристих вин набагато простішим і дешевшим.

Приблизно до середини 1960-х років вина просеко мало чим відрізнялися за стилем від Асті. Їх також робили напівсолодкими, і в них не було нічого примітного. Ближче до кінця століття винороби почали експериментувати зі смаком і зробили просеко сухішими, та водночас зберегли їхню доступну ціну. Це рішення стало доленосним: дуже швидко вино перетворилося з непримітного аперитиву «для своїх» на національне надбання, яке люблять у всьому світі.

А тепер питання, які цікавлять багатьох: яким має бути справжнє просеко та як зрозуміти, чи воно якісне? У «правильному» просеко не буде яскравих, помітних тонів. Смак і аромат дуже делікатний, тонкий та вишуканий. У ньому ледь помітні ноти білих квітів — акації та ромашки, а також яблук та груш. Найцінніше у просеко — це свіжість у смаку та ароматі напою. Виробників сьогодні досить багато, але забезпечити високу якість здатні далеко не всі. Важливо, щоб бульбашки були маленькими, ніжними, живими, але водночас не перебивали смак напою.

А як же подавати? Просеко слід подавати у вузькому келиху-флейті, наповнюючи його лише наполовину. На батьківщині напою, в Італії, його можуть пити в будь-який час та з будь-якого приводу. Погодьтеся, італійці розуміються на задоволеннях, адже келих просеко зранку в поєднанні з омлетом додасть гарного настрою на цілий день!

У світі ж просеко заведено подавати як аперитив у другій половині дня. Італійське ігристе вино п'ють добре охолодженим: 6-8°C. Робіть маленькі ковтки, щоб «відчути» кожну ноту напою. Просеко чудово підходить до прошуто та салямі, пасти та різотто з овочами та ніжними соусами. Рекомендують його і до азійської їжі, але не дуже гострої. І звичайно, цей напій чудово пасує до морепродуктів — це класика. До речі, в Італії навіть роблять пасту з морепродуктами та соусом на основі просеко!

Бажано вжити просеко у перші два роки з моменту виробництва. Якщо ж збираєтеся зберігати пляшку протягом якогось часу, краще помістити її у винну шафу в вертикальному положенні, щоб корок не вплинув на смак. Відкриту пляшку зберігати не варто.

Види просеко різняться за якістю:

  1. Винне маркування DOC розшифровується як Denominazione di Origine Controllata, що у перекладі з італійської значить «Найменування, контрольовані за походженням». До цієї категорії потрапляють вина високої якості. Мільозимні напої виготовляють з урожаю винограду одного року.

  2. Denominazione di origine controllata e garantita (DOCG), у перекладі «Найменування, контрольовані за походженням і прогарантовані», — це найвища категорія у класифікації італійських вин, що гарантує географічне походження, сорт, правильний вміст алкоголю та метод виробництва. Більшість елітних італійських вин належать до цієї категорії та пройшли жорстку перевірку.

Яскравий представник просеко — Serena 1881. Це бренд з багатою історією, яка бере початок ще у XIV столітті у Венеції, в добу Відродження, коли світ мистецтва, літератури, науки та філософії сколихнули нові відкриття. Саме в цей час, у 1390 році, богемна родина Serena була зареєстрована як член венеціанської аристократії. Вона володіла власною справою з виробництва скла — тоді це був один з найприбутковіших видів бізнесу, адже скло коштувало надзвичайно дорого, і дозволити собі його могли лиш одиниці.

У 1881 році родина відкрила виноробню Vinicola Serena і на своє 140-річчя представила бренд Serena 1881, більшу частину колекції якого складають ігристі вина. Створюючи дизайн для пляшок марки, сім'я надихнулася досягненням з власного минулого — роботою зі склом. Бренд Serena 1881 надихнув сім’ю повернутися до витоків та провести конкурс серед найбільш талановитих учнів венеційської Академії мистецтв. Так, дизайн пляшки, що відображає історію та цінності родини, розробили студенти академії. Тонкі лінії на ній символізують п'ять поколінь сім'ї, які створювали цю виноробню.

Serena 1881 — це універсальне ігристе вино, яке чудово пасує як для вечірки, так і для сімейного вечора. Легке, сповнене духу впевненості та незалежності. Кожен ковток розкриває неповторний смак та елегантність напою — саме таким він був задуманий відомою венеційською родиною 140 років тому. П’ять поколінь вдосконалювали своє вино, дотримуючись цінностей: традиції, території походження, прозорості, стійкості та якості, щоб зараз його могли смакувати таким, як воно є. Serena 1881 — це не просто ігристе вино, а бренд з ідентичністю, що відображає історичне походження.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ