Повернення хутра: чи змінилися принципи моди, чи це просто новий тренд?

Повернення хутра: чи змінилися принципи моди, чи це просто новий тренд?

Чому великі бренди повертають хутро на подіуми?

АВТОР:

ФОТО: spotlight/launchmetrics

ОПУБЛІКОВАНО: 19 березня 2025

Майже десятиліття тому Gucci оголосив хутро пережитком минулого, запустивши хвилю відмови від натуральних матеріалів, яка торкнулася всієї індустрії. Бренди один за одним заявляли про хутряні заборони, а тиск з боку зоозахисників лише посилювався.

Проте цього сезону хутро буквально всюди. Як зазначає Business of Fashion, від Нью-Йорка до Парижа дизайнери вкрили подіуми пухнастими пальтами, аксесуарами та деталями. Anna Sui представила контрастні хутряні коміри, манжети та шапки. Simone Rocha прикрасила свої образи пухнастими бюстгальтерами та оздобленням суконь. Burberry загорнув моделей у масивні хутряні шарфи, а Fendi відзначив 100-річчя дому, нагадуючи про свою хутряну спадщину. У Prada, Dolce & Gabbana, Bally, Tod’s і навіть Gucci хутро — або його імітація — знову в центрі уваги.

Що це? Трендовий цикл, чергова провокація або ж повільний відхід від «етичних» рішень?

Gucci

Gucci

Prada

Prada

Simone Rocha

Simone Rocha

Чи це справжнє хутро?

Відстежити початок тенденції непросто, але, безперечно, соціальні мережі відіграли значну роль у її поверненні. Ще до того, як хутро з’явилося на подіумах, воно стало популярним у TikTok у вигляді естетики Mob Wife (образів, натхнених гламурними героїнями мафіозних фільмів). BOF зазначає, що, попри повернення пухнастої естетики, натуральне хутро все ще залишається під забороною у багатьох брендів. Але використання його штучних аналогів уже не є табу.

«Довгий час навіть імітація хутра була ризиком, адже ніхто не хотів, щоб його звинуватили у використанні справжнього. Цього сезону, здається, понад половина колекцій включала той чи інший вид хутра»,

— пояснює тренд-аналітикиня Менді Лі у коментарі для BOF.

Bally

Bally

Burberry

Burberry

Ferragamo

Ferragamo

Раніше фальшиве хутро сприймалося як дешевий пластик на основі поліестеру чи акрилу. Однак сьогодні з'явилися альтернативи, що відтворюють ефект натурального хутра завдяки вдосконаленим технологіям. Фактурні матеріали, зокрема овчина, стають все більш популярними. Ferragamo, Giorgio Armani, Burberry, Prada і Dolce & Gabbana використовували овчину, оброблену так, щоб вона нагадувала норку, лисицю або соболя.

Овеча шерсть та стрижене хутро стали найпопулярнішими замінниками хутра цього сезону. Fendi використали овчину разом із традиційною норкою, застосовуючи класичні хутряні техніки. Сільвія Вентуріні Фенді пояснює:

«Я працювала здебільшого з овчиною, застосовуючи всі ті ж традиційні технології, що й до хутра».

FENDI

Fendi

Tod’s

Tod’s

Dolce & Gabbana

Dolce & Gabbana

Водночас екологи наголошують, що овчину варто класифікувати як хутро, адже для її виробництва тварин все одно вбивають. Проте більшість брендів вважають, що її доцільніше порівнювати зі шкірою, оскільки вівці вирощуються не лише заради хутра.

Альтернативні матеріали також набувають популярності. Наприклад, Maison Alaïa використовували шерсть для створення ефекту хутра, в’язавши волокна у петлі та розчісуючи їх для додання пухнастості. Max Mara запропонували власну версію пухнастих пальт з вовни мериноса.

Але не всі бренди розкривають, з чого саме зроблені їхні хутряні вироби. Gucci відмовилося коментувати, а Simone Rocha підтвердили BOF, що використовували акрил, зокрема матеріали з мертвих запасів (deadstock).

ALAÏA

Alaïa

MAX MARA

Max Mara

Чому хутро повертається саме зараз?

Мода завжди циклічна, але повернення хутра пов’язане не лише зі стилістичними вподобаннями.

BOF аналізує кілька основних факторів:

Культурний фон та соцмережі. Образ Mob Wife, який розкрутили TikTok та Instagram, створив попит на хутряні шуби, масивні аксесуари та зухвалий стиль.

Політичний клімат. У деяких регіонах набирає популярності консервативна реакція на woke-культуру, що ґрунтується  на відмові від радикального екологічного порядку денного.

Технологічний прогрес. Новітні хутряні альтернативи стали значно реалістичнішими.

Бенедетта Петруццо, дослідниця матеріалів і консультантка з інновацій у моді, зазначає в коментарі для BOF:

«Проблема штучного хутра завжди була в його вигляді та відчутті. Сьогодні ми спостерігаємо значний прорив у виробництві альтернатив».

Giorgio Armani,

Giorgio Armani

Нове «зелене» хутро?

Останнім часом з’являються аналоги, що не є ані пластиком, ані продуктами тваринного походження.

  • Ganni випустили сумку із Savian — хутроподібного матеріалу з льону, кропиви та конопель, розробленого стартапом Biofluff.
  • Stella McCartney представила пальто з того ж матеріалу на кліматичному саміті COP28.
  • LVMH інвестує у стартапи, які створюють лабораторне хутро.

Міучча Прада, яка давно відома своїм балансуванням між етикою та комерцією, говорить у BOF:

«Справжня розкіш — це не просто матеріал, а його контекст. Нові технології відкривають нам можливості, яких ще не було в минулому».

Окрім інноваційних матеріалів, у тренді — апсайклінг. Hodakova створювали пальта з вінтажних хутряних шапок, а Gabriela Hearst переробляли старі норкові шуби.

STELLA MCCARTNEY

Stella McCartney

GABRIELA HEARST

Gabriela Hearst

Що далі?

Оскільки багато брендів звертаються до альтернатив, малоймовірно, що естетичне відродження хутра суттєво підтримає занепадаючу хутряну індустрію.

Галузь переживає історичний спад. Десятиліття кампаній зоозахисних організацій призвели до заборони хутра у брендів, ритейлерів, а також у деяких штатах Америки та в інших країнах. Геополітична ситуація також не сприяє його відродженню. Пандемія завдала серйозного удару по сектору: спалахи Covid-19 на норкових фермах фактично знищили виробництво в Данії, яка колись була одним із найбільших світових виробників хутра. Повномасштабна війна Росії проти України дестабілізувала важливий торговий центр, а економічний спад у Китаї негативно вплинув на продажі в ключовому для індустрії регіоні.

На сьогодні зростання популярності хутра мало що змінило в цій ситуації. Багато споживачів віддають перевагу старому або вінтажному хутру замість купівлі нового, якщо хочуть долучитися до тренду.

«Не думаю, що Gucci чи Prada скажуть: “Ми передумали і знову використовуватимо хутро”. Але, здається, є молоде покоління, яке не любить, коли йому говорять, що воно може, а що не може носити»,

— говорить Марк Оутен, керівник International Fur Federation, у коментарі для BOF.

Fendi

Fendi

Ferragamo

Ferragamo

Швидше за все, основними гравцями стануть лабораторні альтернативи, старе вінтажне хутро та синтетичні розробки нового покоління.

Залишається питання: чи є естетика хутра поверненням до традиційної розкоші, чи це просто чергова спроба моди грати з минулим?


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ