Крістіан Діор і його музи: якими були манекенниці, що надихали генія моди

Як французький кутюр'є Крістіан Діор вибудував особливі стосунки зі своїми манекенницями, даруючи кожній особливу роль у житті Дому моди

АВТОР:

ФОТО: Getty Images, galeriedior.com

ОПУБЛІКОВАНО: 25 жовтня 2024

Легендарний французький кутюр'є Крістіан Діор, чиє ім'я та спадщина досі викликають великий резонанс, залишив неповторну спадщину не лише в дизайні, але й у ставленні до людей, що працювали поруч із ним. У своїй автобіографії «Крістіан Діор і я» (Christian Dior et moi) він щиро описав життя, творчий процес і особливу роль манекенниць у своєму Домі моди. Кожна з них була для Діора не просто моделлю, а музою, без якої, за словами дизайнера, його творіння були б неживими. 

Пропонуємо вам разом з нами зануритися в залаштунки, а саме — творчу студію дизайнера, про яку він розповідає власними словами в автобіографії, опублікованій 1956 року, за кілька місяців до його смерті.

Christian Dior et moi

«Крістіан Діор і я» (Christian Dior et moi)

«Закулісся — це окремий світ. Як театральна гримерка, воно має свої стільці, лампи та дзеркала. Як і гримерки, воно трохи захаращене. Але як і в театральних гримерках, тут живуть лише феї»,

— Крістіан Діор, 1956.

Створення краси: внутрішній світ Крістіана Діора та його манекенниці

Роки співпраці Крістіана Діора з манекенницями стали фундаментом його модного Дому, вносячи особливий настрій у простори творчої студії Dior й задаючи тон його колекціям. Щоденні розмови, міцний зв’язок із моделями та вимогливість до природного шарму кожної з них заклали основу естетики модного дому Dior.

Погляд на модель у Діора був цілком особливим. Для нього це були не просто жінки, а справжні «музи», які оживляли його творіння. У своїх мемуарах, виданих 1956 року видавництвом Editions Vuibert за підтримки модного Дому, Діор присвятив манекенницям цілий розділ, віддаючи їм пошану як ключовим натхненницям свого творчого процесу. «Вони — життя моїх суконь», — говорив він, акцентуючи, що на моделях його вбрання досягають свого піка виразності та досконалості.

Моделі Крістіана Діора в гримерці, 27 жовтня 1954 року.

Моделі Крістіана Діора в гримерці, 27 жовтня 1954 року

Крістіан Діор описує гримерку на авеню Монтень, 30, майже з фотографічною точністю:

«Під кожним столом лежить цілий маленький світ солодощів, фотографій і любовних листів. Кожна з "юних дівчат" має власного перукаря і дуже до нього прив'язана. Рене, наприклад, ніколи не поступиться своїм місцем навпроти дверей. Одного разу вночі їй наснилося, що її посадили в інше місце, вона прокинулася з риданнями, а того дня прийшла набагато раніше в перукарню, щоб заспокоїти себе».

Душа гримерки Dior

Діор описував робочу атмосферу свого кабінету як простір, де перепліталися розмови про кулінарію, мистецтво й життя, що створювало гармонійну і теплу атмосферу. «Студія кутюр’є — це місце, де заперечуються всі дієти», — з усмішкою зазначав Діор, згадуючи, як манекенниці обговорювали рецепти або жартували над останніми модними тенденціями. Діор цінував їхнє прагнення досконалості, оскільки кожна модель відчувала відповідальність виглядати бездоганно.

Жінки Дому Dior також говорили про філософію, кіно і п'єси. Іноді вони також розповідають пікантні історії, які час від часу можна почути в майстерні дизайнера. Керувала цим веселим колективом мадам де Туркгайм, яку моделі з радістю називали баронесою, а вона своєю чергою називала їх «мої дівчатка». За місяць до колекцій молоді жінки працювали зі швачками з десятої ранку до восьмої вечора, іноді до десятої, іноді до півночі.

Гримерка перетворювалася на своєрідний гуртожиток, де люди сміються, їдять і курять, сидячи на підлозі. Коли цей період закінчувався, на моделей чекало два тижні роботи. Ранок присвячений фотографуванню для журналів, день — показам мод, а вечір — приватним покупцям, для яких їх іноді замінюють дублери. Незважаючи на певну нетерплячість, Крістіан Діор захоплювався їхньою витривалістю, участю в бурхливому житті модного Дому та впливом на моду 1950-х років. Кутюр'є добре усвідомлював, що його вибір моделей був дивовижним.

Крістіан Діор, баронеса де Туркгайм та її моделі, лютий 1954 року.

Крістіан Діор, баронеса де Туркгайм та її моделі, лютий 1954 року

Моделі в гримерці навколо Крістіана Діора, близько 1955 року

Моделі в гримерці навколо Крістіана Діора, близько 1955 року

Крістін Діор

Крістіан Діор обирає тканини для своєї наступної колекції

Вибір «ідеальних» моделей

«Мені часто ставлять це питання, і я мушу визнати, що моя студія дещо особлива. Переконаний, що моделлю радше народжуються, а не стають, я приймаю будь-яку молоду дівчину, яка хоче займатися цією роботою, звідки б вона не походила».

Хоча Крістіан Діор усвідомлював переваги високої, стрункої моделі, він перш за все шукав привабливої справжності. 

Крістіан Діор з двома моделями, одягненими в його творіння

Крістіан Діор з двома моделями, одягненими в його творіння

«Елегантна і природна хода, манера триматися складають те, що ми називаємо, словом, яке сьогодні дещо призабуте, поставою. Як і вдалі сукні, моделі невимушено елегантні. На них сукні оживають і набувають максимального ефекту та виразності».

Для Діора манекенниця повинна була бути не просто стрункою і високою — він шукав «поставу», здатність показати одяг елегантно та природно. Навіть серед акторок і танцівниць він іноді віддавав перевагу жінкам з нетрадиційним бекграундом, щоб досягти особливої гармонії з естетикою Dior. Наприклад, однією з його улюблених моделей стала Віктуар — неординарна дівчина з виразним «паризьким» шармом, яка за короткий час завоювала прихильність публіки.

Модель дефілює подіумом для Christian Dior у лютому 1948 року.

Модель дефілює подіумом для Christian Dior у лютому 1948 року

Спадщина і вплив на Dior

Для Крістіана Діора манекенниці стали частиною його творчого життя. Вони не просто демонстрували вбрання, а були голосом, що допомагав створювати нові горизонти в моді. «Я бачу їх очима Пігмаліона, вони — мої Галатеї», — підсумовував кутюр’є, акцентуючи на своєму бажанні, щоб його творіння «жили» на моделях, випромінюючи щастя і натхнення.

Кутюр'є закінчує свій розділ реченням, яке, зрештою, втілює все його бачення: 

«Я знаю, що в Домі мене звинувачують у тому, що я надто поблажливий до них: "Мсьє Діор і його моделі!" — завжди кажуть вони. Адміністрація схильна вважати, що я беру на роботу занадто багато або плачу їм занадто багато; перші думають, що я дозволяю їм робити все, що їм заманеться, продавці іноді стверджують, що це неможливо. Я нічого не кажу. Мої моделі — це життя моїх суконь, і я хочу, щоб мої сукні були щасливі».

Кутюр'є Крістіан Діор з шістьма своїми моделями після дефіле в лондонському готелі «Савой», 25 квітня 1950 року 

Кутюр'є Крістіан Діор із шістьма своїми моделями після дефіле в лондонському готелі «Савой», 25 квітня 1950 року 

Вплив цієї відданості деталям та ідеалам Dior продовжує жити в сучасних колекціях бренду. Зазирнути за лаштунки творчої студії Крістіана Діора можна на сайті Galerie Dior, а також на сторінках видання «Крістіан Діор і я» (Christian Dior et moi), що виходить у видавництві Editions Vuibert за підтримки Christian Dior Couture. Це справжні вікна у світ Крістіана Діора, що дають можливість відкрити для себе його унікальне бачення мистецтва моди та дізнатися більше про муз, які стали душею його колекцій. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ