Протягом останніх років тривога (як внутрішня, так і повітряна) стала новою нормою для кожного з нас, а психологічне напруження — постійним тлом нашого життя. Нині ми прокидаємося серед ночі зі сповіщеннями, проводимо цілий день у невпинному потоці новинних повідомлень і лягаємо спати із тривожними думками, не в силі викинути їх з голови.
Гортання стрічки Telegram перетворилося на вагому частину життя українців, а разом із тим зростає й емоційна напруга. Тож ми зібрали прості щоденні практики й поради, що допоможуть психологічно встояти в умовах постійного стресу.
Instagram: @monikh
Проживайте почуття
Тривога, злість, страх, відчай, обурення і навіть безсилля — все це нормальна реакція на ненормальні обставини, з якими ми вимушені щодня стикатися. Тож важливо дозволяти собі відчувати всі ці емоції, прислухатися до себе й ділитися болем, а не пригнічувати його.
Говоріть про свої почуття, називайте їх: «мені страшно», «я злюсь», «я відчуваю тривогу». Саме лиш називання емоції вже здатне знизити її інтенсивність.
Стежте за своїми думками
Кожному з нас знайоме відчуття, коли раз у раз прокручуєш у голові одні й ті самі негативні думки чи сценарії. У такому разі відчуття тривоги посилюється, а безсилля повністю поглинає нас, тож найкращий вихід — перемкнути увагу, повернутися до тіла.
Наприклад, виконавши дихальні вправи або спробуйте практику «5-4-3-2-1». Це допоможе сфокусуватися на «тут і зараз».
Впливайте на те, на що можете
Стрес і відчуття тривоги посилюються, коли здається, що ми безсилі й нездатні впливати на своє життя. Однак це не так. Ми не можемо контролювати обставини, проте здатні самостійно визначати свої дії.
Подбайте про свої потреби, просіть про допомогу й самі допомагайте іншим, контролюйте те, що вам підвладно.
Instagram: @alicepilate
Поверніться до рутини
Як би дивно це не могло прозвучати, проте найкращий антидот до безпорадності — рутина. Тож поверніться до буденних справ, складайте собі to-do list на день і виконуйте його: вигулюйте собаку, готуйте вечерю, робіть фізичні вправи, а також піклуйтеся про своїх близьких.
Підтримка — ключ до всього
Говоріть із близькими про свої переживання, адже це укріплює вашу внутрішню опору. Не тримайте емоції у собі й не переживайте їх наодинці.