Що робити, якщо не вистачає мотивації

І чому нічого не хотіти — це нормально

АВТОР:

ФОТО: Instagram: @christietyler

ОПУБЛІКОВАНО: 8 червня 2024

Для початку потрібно зрозуміти, що ж таке мотивація і як вона працює. Мотивація — це психофізіологічний процес, який спонукає нас до дії та визначає її активність, стійкість і спрямованість. А причина, через яку людина здійснює ту чи іншу дію, називається мотив. 

І тут-то зазвичай і виникає найбільша складність. Адже, щоб мотивувати себе, потрібно усвідомлювати свої мотиви. А в нас їх величезна кількість, і часто вони заплутуються у великий клубок, який так легко не розв’язати.

Що робити, якщо не вистачає мотивації

Instagram: @filippahaggdotcom

Наприклад, у вас є мотив отримати визнання на роботі. Для цього протягом години потрібно здати звіт. І є ще один мотив — голод. Два мотиви входять у конфлікт, і кожна людина відреагує на нього по-своєму. Хтось відкладе роботу і пообідає, а хтось працюватиме і забуде про відчуття голоду. Зазвичай мотивів набагато більше, і вони можуть вступати в конфлікти між собою, змушуючи вас фруструвати, забирають у вас сили та позбавляють вас відчуття задоволення від життя.

Як же тоді мотивувати себе, якщо нічого не хочеться?

1. Прийняти те, що іноді нічого не хотіти — це нормально.

2. Прислухатися до себе — своїх емоцій і бажань. Будьте акуратні. Уважно розгляньте свої бажання. Більшість із них може виявитися не вашими, а нав'язаними сім'єю/близькими/друзями/суспільством. А їх реалізація не принесе вам щастя. Тому важливо час від часу проводити ревізію своїх бажань та мотивів і викидати застарілі або чужі. Наприклад, навряд чи ви хотіли бути найкращою в класі. Якщо так, то, може, не варто тягнути це бажання в доросле життя і намагатися бути найкращою на роботі? Раптом насправді ви хочете зайнятися вишивкою? Це як приклад, може працювати і у зворотний бік. Але будь-яке бажання при детальному розборі може виявитися не вашим.

Як це зрозуміти? Тут на допомогу приходить наша сигнальна система — емоції. Вони говорять вам за допомогою роздратування/суму/нудьги, що ви робите щось не те. Якщо, досягаючи цілей, ви не відчуваєте себе наповненим, то, ймовірно, ви робите це не для себе. Тоді як радість і задоволення — сигнал того, що ви на правильному шляху.

Що робити, коли немає мотивації

Instagram: @pernilleteisbaek

3. Нагадати собі, чому вам потрібно робити те, що не хочеться. Який мотив вас веде? Наприклад: «Так, це важка і неприємна робота, але за неї я отримаю визнання/гроші/задоволення».

4. Звертайтеся по допомогу до своєї системи цінностей. Якщо мотиви конфронтують один з одним, подумайте про те, що для вас важливіше в житті. Чи готові ви не спати, працюючи над проєктом, чи ви краще пожертвуєте часом із друзями? Чи залишите сон і друзів і вирішите зменшити час роботи над проєктом, розуміючи наслідки цього вибору? Це складна робота, яка передбачає, що ви замислюватиметеся над тим, що для вас у житті важливо.

5. І найголовніше — будьте чуйними до себе. Говоріть собі те, що сказали б близькій людині, яка опинилася в такій ситуації. І якщо вам бракує мотивації, не сваріть себе, а підтримуйте. Зрештою, якщо ми не подбаємо про себе, то хто?

Текст: Богдана Сердюкова, психолог, викладач


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ