Життя кожного українця сьогодні перетворилося на химерну суміш стресу й рутини, у якій повітряні тривоги та новини витіснили радість побудови планів, а відсутність сну — можливість радіти кожному дню. В умовах, коли психіка працює у режимі виживання, особливо важливо вміти знизити тривожність і заспокоїтися у стресовій ситуації.
Тож розповідаємо про просту і водночас ефективну техніку заземлення, що допомагає повернутися у теперішній момент і перемикнути увагу з болісних думок, емоцій або спогадів.
Практика «5-4-3-2-1» задіює п’ять органів чуття людини: зір, слух, дотик, нюх і смак. Вона допомагає сфокусуватися на «тут і зараз», повернути контроль над тілом і свідомістю, створивши дистанцію між собою та тривогою.
Instagram: @mvb
Як виконувати вправу «5-4-3-2-1»?
Цю вправу можна виконувати будь-коли і будь-де, адже вона не потребує жодного додаткового знаряддя. Почніть із дихання — глибокого і розміреного. Вдихайте через ніс і повільно видихайте через рот. Поступово переходьте до виконання вправи, назвіть:
5 предметів, які бачите довкола себе та схарактеризуйте їх. Наприклад, дерев’яний стіл, рожеві троянди у вазі, тінь на стіні, блакитна сорочка або чорний екран комп’ютера.
4 предмети, до яких можете доторкнутися, відчути їхню текстуру. Це можуть бути ваші джинси, підлога під ногами, стілець, на якому ви сидите, або тепла чашка з чаєм.
3 звуки, які можете почути, як-от шум за вікном, натиск на клавіші ноутбука або цокання годинника.
2 запахи, які можете відчути. Якщо ж виразних запахів навколо вас немає, спробуйте пригадати улюблені. Зокрема, повітря після дощу чи парфуми близької людини.
1 смак, який можете відчути. Це може бути післясмак кави або їжі, яку ви щойно їли. Якщо ж нічого не відчуваєте, згадайте смак улюбленої страви чи напою.
Instagram: @dawn.tan