Погодьтеся, неприємно почуватися втомленим, коли ведеш робочі переговори, зустрічаєшся з друзями чи проводите час із коханими. Чому ми можемо почуватися не в дусі? До війни більша частина нашого дня проходила за усталеним сценарієм — був запрограмований маршрут на роботу, кава-брейк, звичне робоче місце, спілкування з колегами за обідом, ввечері зустріч із друзями чи побачення з коханою людиною. Тепер же нам необхідно пристосовуватися до нових реалій, тому мозку доводиться працювати старанніше, щоб зрозуміти та прийняти нову реальність.
Через зміни, що відбуваються у житті кожного українця через повномасштабну війну в Україні, ми починаємо відчувати стрес, який може перерости в емоційне вигорання. По суті, термін «вигорання» можна інтерпретувати як виснаження. За твердженням фахівців, його ознаками є:
1. Зниження рівня мотивації.
2. Труднощі у виконанні буденних завдань.
3. Забудькуватість.
4. Неможливість зосередитися.
5. Погіршення настрою.
Instagram: @alisontoby
Щоб зменшити відчуття вигорання і наблизитися до рівноваги, пропонуємо дотримуватися деяких простих порад:
Відокремити роботу від відпочинку. Якщо ви зараз працюєте з дому (через переїзд в інше місто чи країну), важливо розуміти, що межі зникли, можна сидіти перед ноутбуком і не рухатися протягом багатьох годин. Фахівці рекомендують «розбити» свій день. Наприклад, приготувати смачний обід, виділити час для занять спортом або знайти собі нове хобі. Також важливо організувати свій день і не розтягувати виконання робочих завдань.
Дотримуватися режиму дня. Замість того щоб щоранку планувати робочий день з нуля, вирішуючи, чим ви займатиметеся сьогодні, продумайте все заздалегідь. Це допоможе вам зменшити розумове навантаження, навіть якщо ви просто знатимете, що ви приготуєте на сніданок або о котрій годині ви вийдете на прогулянку і вип'єте кави.
Взяти вихідні. Можливо, ви не захочете витрачати дорогоцінні дні відпустки. Але відпочивати все ж потрібно. Якщо ви будете перевантажені, мозок не зможе відпочити.
Instagram: @christietyler
Зменшити час перебування в соціальних мережах. Погодьтеся, що соціальне життя зараз дуже активне. Більшу частину часу необхідно проводити в Мережі, адже усі головні світові новини, великі конференції, переговори в Zoom зараз проходять саме там. Однак вони не повинні займати весь ваш часовий простір.
Робіть те, що спонукає вас почуватися щасливими. Подивіться на межі між тим, що ви робите, і тим, що ви відчуваєте. Такі речі, як фізичні вправи, відпочинок на природі, спілкування з близькою людиною і гарне харчування, — все це складається в приємні відчуття, які зрештою і наповнюють наше життя радістю і сенсом.
Можливо, вам знадобиться 20-30 хвилин, щоб зайнятися чимось, що вам подобається, щоб знайти бажаний баланс.