Функціональний код стійкості: українські дизайнери про розвиток інклюзивної моди в Україні

Функціональний код стійкості: українські дизайнери про розвиток інклюзивної моди в Україні

Спецпроєкт Harper`s Bazaar Ukraine

АВТОР:

ФОТО: Надані брендами, UFW, Колажі: Катерина Серегова

ОПУБЛІКОВАНО: 16 травня 2025

Сьогодні мода — не лише про естетику, а й про турботу і повагу. Повномасштабне вторгнення спричинило фундаментальні зміни в українському суспільстві, а разом із тим — трансформувало й ландшафт fashion-індустрії. Відтепер вагоме місце у ньому посідає інклюзивність, і це зовсім не тренд, це відповідальність спільноти. 

Одяг із функцією — це речі, які взаємодіють із тілом, відповідаючи на його досвід, дозволяють бути собою і дають впевненість; це комфорт і стиль без компромісів. Він адаптується і підтримує, говорить до споживача мовою емпатії та свідомості, відкриває діалог про різноманітність тіл. 

Функція народжується, коли мода звертає увагу на реальні потреби. Тож Harper`s Bazaar Ukraine підготував проєкт «Функціональний код стійкості» — серію інтерв’ю з українськими дизайнерами, які інтегрують інклюзивні принципи у колекціях власних брендів. 

У його межах fashion-редакторка Аліса Єрмоленко поспілкувалася з Андрієм Моськіним та Андреасом Білоусом (Andreas Moskin), Ігорем Сідлецьким (Sidletskiy), Макаром Ципаном (MAKI) та Юлією Перекрьостовою (Juliya Kros) про розроблення одягу з функцією, ключові принципи у роботі та майбутнє інклюзивної моди в Україні. 

Андрій Моськін та Андреас Білоус, Andreas Moskin 

Як розповідають засновники бренду, шлях до створення одягу з функцією розпочався з усвідомлення глибокої потреби — дати можливість кожній людині, незалежно від життєвого досвіду, відчувати себе гідно, стильно і впевнено. Особливо тим, хто заплатив високу ціну за свободу України. Тож у сезоні весна-літо — 2025 на подіумі Andreas Moskin поряд із професійними моделями з’явилися українці, які використовують протези, а вже за пів року бренд розширив лінійку виробів із функцією. 

«Ми тісно співпрацюємо з ветеранами, які мають ампутації, зокрема із благодійним фондом Revived Soldiers. Ми тестуємо речі разом із ними, отримуємо чесний зворотний зв’язок, разом обговорюємо, як покращити посадку, фурнітуру, зручність застібки чи доступність елементів. Це не лише робота — це діалог. І ми вважаємо це великою честю». 

При розробці одягу з функцією Андрій Моськін та Андреас Білоус враховують сторони ампутації, тип протезування, специфіку руху та деякі індивідуальні потреби. Для дизайнерів це ювелірна робота, яка починається з емпатії. 

Повний текст інтерв’ю — читайте за посиланням. 

Функціональний код стійкості: Андрій Моськін та Андреас Білоус, Andreas Moskin

Ігор Сідлецький, Sidletskiy 

У межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима — 2025/26 Sidletskiy уперше представив одяг із функцією, на подіумі його продемонстрував ветеран Захар Бірюков. За словами Ігоря Сідлецького, знайомство із Захаром стало для нього глибоким особистим досвідом, нагадуванням про силу, яка народжується в тиші, після втрат, у боротьбі, яка триває щодня. 

«Для нас участь Захара — це більше ніж колаборація. Це нагадування про те, навіщо ми створюємо те, що створюємо. І про те, що мода, яка не «чує», — це просто форма. А ми хочемо робити моду, яка відчуває»,

— поділився Ігор. 

Нині Sidletskiy планує розширити лінійку одягу з функцією, у найближчих планах бренду — модульні костюми, які можна адаптувати під різні потреби завдяки знімним або трансформованим елементам. 

Ігор Сідлецький вірить, що ми перебуваємо на етапі формування нової естетики, де головними цінностями стають не лише краса й форма, а і людяність, рівність і прийняття — це про гідність і силу. 

«Інклюзивна мода — це дзеркало змін у суспільстві. І сьогодні, коли в Україні так багато людей стикаються з новою реальністю після травм, ампутацій чи змін у тілі, мода має стати підтримкою, а не викликом». 

Повний текст інтерв’ю — читайте за посиланням. 

Функціональний код стійкості: Ігор Сідлецький, Sidletskiy 

Макар Ципан, MAKI 

Бренд MAKI під час UFW провів презентацію «Одяг з функцією: рівність у розмаїтті», унікальність якого полягала, зокрема, у тісній співпраці з фокус-групами. Макар Ципан поділився, що завдання проєкту — створити максимально уніфіковані моделі, які будуть підходити якомога більшій кількості різних форм ампутацій. 

«Для проєкту ми визначили 10 найбільш поширених форм травм. Якщо ми зможемо задовольнити всі ці 10 груп по функції, то напевно зможемо задовольнити 99% людей, які мають різні форми ампутацій, втрати зору». 

MAKI вдалося розробити декілька вдалих моделей, і наразі бренд займається їхнім патентуванням. Макар поставив собі за мету створити одяг на всі випадки життя: від роботи у державній установі до відпочинку на пляжі. Водночас дизайнер наголошує, що одяг із функцією — це одяг для всіх. Ми не маємо створювати сегрегацію, адже сам факт поділу — це бар'єр.

«Основним викликом стала відсутність інформації, ми першопрохідці у цьому напрямі. Насправді ця ніша взагалі не зайнята. Я зрозумів, що це потрібно популяризувати, про це треба говорити. Хай краще буде висока конкуренція, але у ветеранів буде вибір. Зараз потрібно забезпечити ринок таким одягом». 

Повний текст інтерв’ю — читайте за посиланням. 

Функціональний код стійкості: Макар Ципан, MAKI 

Юлія Перекрьостова, Juliya Kros 

Колекція You Are Like Infinity, представлена у сезоні осінь-зима — 2025/26, започаткувала напрямок безбарʼєрності через призму концептуального одягу для бренду Juliya Kros. Як розповіла Юлія Перекрьостова, сама ідея функціонального одягу вже фактично була закладена в ДНК бренду. Зокрема, сукні без виворітного боку, без задньої та передньої частин може використовувати жінка, яка втратила зір, а у всіх блейзері і пальт є блискавки, що робить їх зручними для тих, хто має протези рук. 

«Найбільшим викликом для нас стало створення брюк для дівчини, яка користується кріслом колісним. Консультації наших дівчат дозволили ретельно вивчити всі особливості, і ми створили зручні брюки з корсетом і відповідними блискавками для комфорту».

Наразі Juliya Kros налагоджує тісну співпрацю з людьми з інвалідністю як для консультацій з розробляння речей, так і з його подальшого використання, а також встановлює соціальне партнерство з організаціями, які опікуються питаннями людей з різними видами інвалідності. 

«Ми плануємо набути високу експертизу в інклюзивному одязі, тому розширюємо власне виробництво. У нас є стратегія: представити наші інклюзивні рішення ще й за межами України!»

— ділиться Юлія. 

Повний текст інтерв’ю — читайте за посиланням.

Функціональний код стійкості: Юлія Перекрьостова, Juliya Kros 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ