Смачно, пікантно та… незаконно, якщо ви купуєте її в якоїсь бабусі на ринку. Гастрожурналістка Маша Сердюк розповідає, чому черемша (вона ж дикий часник або ведмежа цибуля) з ринків нелегальна, що треба робити, щоб їсти її на законних підставах, а також що смачного можна з нею приготувати.
Якщо ви купили черемшу в милої бабусі на базарі чи стихійному ринку біля метро, вітаю вас: цілком можливо, що ви стали співучасником злочину. Річ у тім, що черемшу занесено до Червоної книги України, збирати її в лісах категорично заборонено. Черемша, яка продається на стихійних ринках, зазвичай зібрана нелегально. Хіба що тільки та мила бабуся, яка продала вам ароматний пучечок, не вирощує її в себе на підвіконні чи на городі біля дому. Раджу уточнювати цей момент перед купівлею. В іншому випадку, якщо ви маєте непереборне бажання ласувати диким часником, раджу вирощувати його власноруч — насіння черемші продається у вільному доступі.
Чому варто їсти черемшу
Черемшу недарма називають весняним суперфудом, адже вона багата рослинним білком, корисними амінокислотами, різними вітамінами, важливими для організму. Так, в 100 грамах рослини міститься близько 100 мг вітаміну С. А якщо врахувати той факт, що в цій зелені є фітонциди (природні антибіотики), то черемшу можна сміливо назвати противірусною рослиною номер один.
Дикий часник також містить вітаміни групи B і провітамін A (бета-каротин), багато клітковини, кальцію, калію, заліза, йоду, міді, фтору та мінеральних солей, що підтримують в організмі кислотно-лужний баланс, нормалізують водно-сольовий обмін, корисний для ендокринної, нервової та травної систем.
Проте варто зазначити, що надмірне споживання черемші викликає розлад шлунка, головний біль і безсоння. Крім того, людям, які страждають на гастрит, епілепсію, виразку шлунка і дванадцятипалої кишки, а також вагітним жінкам черемшу краще не вживати.
Що готувати з черемшею
Черемша чудова тим, що її можна їсти як свіжою, так і смажити, запікати, маринувати чи сушити. Черемша гостренька на смак і має інтенсивний часниковий запах, тому її можна сміливо використовувати в салатах і супах замість часнику та зеленої цибулі.
Нижче даю кілька рецептів смачних страв з черемшею.
Вершкове масло з черемшею
Таке масло чудово смакує зі свіжим хлібом, хрусткими грінками та вареною картоплею.
- черемша — 1 пучок
- вершкове масло — 1 пачка
- сіль, перець — до смаку
Масло дістати з холодильника за 2–3 години до приготування, щоб воно стало м’яким і піддатливим. Черемшу помити, висушити паперовими рушниками. Подрібнити — можна блендером, а можна дрібненько посікти ножем. Отриману суміш вмішати в м’яке вершкове масло.
Додати сіль і перець, знову добре перемішати. Готове масло викласти у харчову плівку або пергамент. Сформувати ковбаску та загорнути плівкою чи пергаментом як цукерки. Покласти в морозилку для застигання.
Песто з черемші
Готується за принципом звичайного соусу песто, тільки замість базиліку використовується зелене листя черемші. Часник у таке песто можна не додавати. Чудово смакує як соус до пасти, намазка на хліб або як мачанка для крекерів і хлібців.
- черемша — 150 г
- тертий пармезан — 50 г
- лимон — половинка
- улюблені горіхи — 50 г
- олія — 150 мл
- сіль, перець — на смак
Листя черемші добре промити, підсушити паперовими рушниками й дрібно нарізати. Скласти в блендер, додати пармезан, горіхи, цедру з половинки лимона. Збити все до однорідності. Потім влити олію й трішки лимонного соку і знову збити на низькій потужності.
Готове песто перекласти в чисту й суху банку, зверху налити трохи олії. Зберігати під щільною кришкою в холодильнику.
Омлет з черемшею
Під час термічної обробки зелень втрачає різку гостроту, а от яскравий аромат її посилюється. Тому не раджу готувати цю страву перед важливими зустрічами, краще залишити її для затишних домашніх вихідних у колі найрідніших.
- черемша — невеликий пучок
- яйця — 3-4 шт.
- олія — для смаження
- сіль, перець — на смак
- фета або бринза — на смак
Черемшу помити, підсушити паперовими рушниками й нарізати на 2-3 частини.
Викласти на розігріту й змащену олією пательню, смажити на середньому вогні, поки зелень не стане м’якою.
Яйця збити в мисці з дрібкою солі й перцю. Вилити яєчну суміш на черемшу, смажити під кришкою, поки поверхня омлету не стане пружною. Посипати омлет розкришеною фетою або бринзою, скласти навпіл і подавати. На бажання фету чи бринзу можна замінити будь-яким улюбленим сиром.