Зігрівальний напій взимку — це не лише глінтвейн. Існує безліч інших смачних гарячих напоїв (з алкоголем і без), які не так популярні в широкому загалі. Гастрожурналістка Маша Сердюк розповідає про них, а також ділиться рецептом їхнього приготування.
Пунш
Глінтвейн — перше, що спадає на думку, коли мова йде про гаряче вино зі спеціями. Проте є ще пунш, який також чудово зігріває взимку. У перекладі з санскриту слово «пунш» означає «п’ять» і за класичним рецептом готується з п’яти компонентів: алкоголю, води, цитрусового соку, цукру і спецій. Алкоголь може бути будь-який — вино, ром, коньяк чи бренді. Пити пунш, до речі, можна як холодним, так і гарячим, а готувати — і з алкоголем, і без: просто замініть його улюбленим фруктовим соком.
Готується пунш напрочуд просто: у каструлі змішати воду й алкоголь (пропорції — на ваш власний розсуд), додати цукор на смак, порізаний скибками цитрус (лимон, апельсин або грейпфрут) і спеції — наприклад, зірочки бодяну, палички кориці, насіння кардамону або духмяного перцю, бутончики гвоздики, мелений мускатний горіх. Перемішати, нагріти, але не доводити до кипіння.
Масала-чай
Масала-чай, що в перекладі з хінді означає «чай із суміші спецій», готується на основі чорного чаю та індійських спецій і трав. Ця суміш духмяних спецій і ароматних трав, власне, і називається «масала». Єдиного способу приготування напою не існує, проте всі рецепти базуються на використанні чотирьох інгредієнтів, які є обов’язковими: чорний чай, молоко, мікс спецій і підсолоджувач.
Ось одна варіація рецепта: півтори склянки води довести до кипіння, додати 2 чайні ложки чорного чаю, кілька бутончиків гвоздики, паличку й дрібку меленої кориці, кілька зерняток кардамону, мускатний горіх. Кип’ятити все разом кілька хвилин. У цей час почистити шматочок імбиру, натерти на дрібній тертці, щоб вийшла повна чайна ложка м’якоті. Додати імбир у воду, за пару хвилин додати склянку молока й цукор, знову довести до кипіння. Потім трошки зменшити вогонь і прогрівати все разом ще 5 хвилин. Перед подачею процідити через сито.
Салеп
Салеп — справжня зірка Туреччини в зимову пору ще з часів Османської імперії. Цей гарячий напій готують із молока, цукру й перетертого на порошок кореня дикої орхідеї під назвою салеп. Зараз, коли дика орхідея під загрозою зникнення, турки дуже обережно витрачають цей дорогоцінний порошок, розбавляючи борошно салеп кукурудзяним крохмалем. Холодної пори року салеп подають на ятках із вуличною їжею, у модних кав’ярнях і вишуканих ресторанах. На смак напій чимось схожий на тепле солодке молоко зі спеціями.
Як приготувати: у невеликій каструлі змішати столову ложку порошку салепа зі столовою ложкою цукру. Влити 4 склянки молока і нагрівати на повільному вогні, постійно помішуючи, поки цукор не розчиниться. Варити на повільному вогні, помішуючи, близько 7-10 хвилин, напій має трошки загуснути. Розлити гарячий салеп у кухлики та посипати зверху меленою корицею.
Ег-ног
Ег-ног прийшов до нас із Шотландії, де він виник у 16-му столітті. Тоді напій готували виключно на Різдво, а в його складі було лише чотири інгредієнти: яйця, темний ель, мед і прянощі. Коли напій дійшов до Америки, там придумали замінити ель на ром і молоко. Проте сьогодні ег-ног готують також і на основі віскі чи бурбона або ж взагалі без алкоголю.
Щоб приготувати ег-ног, треба ретельно збити 4 жовтки із двома столовими ложками цукру. Дві склянки молока налити в змочену водою каструлю, додати кілька бутончиків гвоздики та довести до кипіння. Тонкою цівкою ввести гаряче молоко у жовтки, не припиняючи мішати, після чого добре збити все разом. Підігріти молочно-яєчну суміш, влити 100 мл міцного алкоголю, перемішати. Гарячим розлити в чашки та присипати корицею і мускатним горіхом.
Кава по-ірландськи
Irish coffee, мабуть, найпростіший зігрівальний напій у світі: треба лише заварити міцну каву з цукром, додати в неї віскі та прикрасити вершками. До речі, оригінальний рецепт передбачає використання незбитих вершків, проте зазвичай усі використовують саме збиті вершки, бо так зручніше.
До речі, кава по-ірландськи належить до офіційних напоїв Міжнародної асоціації барменів у категорії «Сучасна класика». Офіційно зареєстрований склад напою містить 80 мл (4 частини) гарячої чорної кави, 40 мл (2 частини) віскі, 1 чайну ложку коричневого цукру та 30 мл (1½ частини) вершків.