Без Девіда Лінча історія сучасного кіно і телепроєктів була б зовсім іншою. Культовий американський режисер запропонував глядачам унікальне бачення, поєднавши містику і реальність, елементи сюрреалізму, детектива і мелодрами. В першу чергу його знають і люблять за серіал «Твін Пікс» 1990 року, що під виглядом невигадливого кримінального сюжету розкриває набагато глибші теми про природу добра і зла.
Також митець відомий загадковими картинами «Малголленд драйв», «Синій оксамит», «Дикі серцем» і стрічкою «Загублене шосе». Однак Девід Лінч — не тільки режисер, а й талановитий художник та візіонер, про що детальніше розповідає в біографічному фільмі «Життя в мистецтві» та у книзі «Кімната снів». Розказуємо, як сміливі проєкти та впізнавана естетика митця, що пішов з життя у віці 78 років, надихали знаменитих дизайнерів і вплинули на світ моди.
Шоу «Твін Пікс»
Серіал розказує про жителів маленького американського містечка Твін Пікс, де відбуваються незрозумілі речі. В основі сюжету таємнича загибель старшокласниці Лори Палмер, яку всі любили. Та чи так це насправді? По ходу розвитку подій глядач дізнається, що головна героїня приховувала багато секретів, а її життя було зовсім не таким щасливим, як здавалося. Мало того, сам Твін Пікс пов'язаний із паралельним світом духів.
Кадр із серіалу «Твін Пікс»
Костюми, які для фільму підібрала дизайнерка Патриція Норріс, нагадують про моду початку 1990-х. Бунтівні підлітки з'являються на екрані в об'ємних шкіряних куртках і затертих джинсівках, брюках з високою посадкою, джемперах вільного крою і плісированих спідницях. Складність характеру головної героїні Лори підкреслюється її образами: коли дівчина відчуває на собі вплив злих сил, її стиль стає більш агресивним і сексуальним. Шкільну уніформу вона змінює на обтислі чорні сукні. Знаковим для агента Дейла Купера, що розслідує таємниці містечка, став мінімалістичний чорний костюм і пісочний тренч.
Кадр із серіалу «Твін Пікс»
Кадр із серіалу «Твін Пікс»
Модними рішеннями шоу, що цілком відповідали стилю американців у 1990-х і водночас передавали атмосферу містичного та ірреального, надихалися багато відомих дизайнерів, зокрема Марк Джейкобс, Алессандро Мікеле, Раф Сімонс, Керол Лім та Умберто Леон.
Колекція Raf Simons AW, 2016 рік
Свою осінньо-зимову колекцію 2016 року відомий бельгійський дизайнер Раф Сімонс назвав Nightmares and Dreams. Найяскравішим елементом лінійки стали подовжені светри з дірками, які нагадали про образи старшокласників у серіалі «Твін Пікс». Моделі не просто йшли подіумом, а блукали свого роду лабіринтом. Замість музики Сімонс використав запис голосу композитора Анджело Бадаламенті, що працював над більшістю проєктів Девіда Лінча.
Шоу Raf Simons AW16. Фото: Yannis Vlamos
Пізніше дизайнер також випустив білі й чорні футболки та худі, присвячені картині Лінча «Дикі серцем», — на них Сімонс розмістив портрети головної героїні Лули та інші атмосферні кадри з фільму.
Кримінальна мелодрама розказує про коханців Лулу (Лора Дерн) і Сейлора (Ніколас Кейдж). Пара вимушено розлучається після того, як Сейлор опиняється за ґратами. Герої намагаються возз'єднатися за будь-яку ціну, щоб не дати своїм почуттям згаснути.
Футболка Raf Simons
Comme des Garçons і «Синій оксамит»
У 2016 році Рей Кавакубо, креативна директорка бренду Comme des Garçons, презентувала колекцію, натхнену незвичайними жінками, зокрема героїнею романтичної та темної картини «Синій оксамит» Дороті Веленс, яку зіграла Ізабелла Росселіні. Свою лінійку японська дизайнерка присвятила жінкам, яких суспільство не розуміє і вважає ексцентричними та химерними. За основу саундтреку для шоу композитор Фредерік Санчес також взяв музику із фільму Девіда Лінча.
Шоу Comme des Garçons SS16. Фото: Yannis Vlamos
Prada і «Малголленд драйв»
У рекламній кампанії Prada AW13 помітні відсилання до жанру «нуар», а також до образів головних героїнь фільму «Малголленд драйв» — Ріти, яку зіграла Лора Геррінґ, і Бетті у виконанні Наомі Воттс. За сюжетом психологічного трилера молода акторка випадково зустрічає загадкову жінку, яка не може згадати, хто вона. Разом вони намагаються відновити пам'ять незнайомки, а в цей час з героїнями трапляються дивні речі. Головним мотивом кампейну стали акторські проби та різні грані жіночої особистості.
Співпраця з Kenzo
У 2014 році креативні директори французького бренду Kenzo Керол Лім та Умберто Леон об'єдналися з Девідом Лінчем для підготовки показу осінньо-зимової колекції. Режисер підібрав саундтрек для шоу та оформив простір дзеркалами, в яких відображення моделей викривлялися, що надавало показу містичної атмосфери.
Також вплив митця можна помітити у чорних геометричних візерунках, які використали дизайнери, — вони нагадують риси Чорного Вігвама, таємничого порталу в інший світ із серіалу «Твін Пікс».
Шоу Kenzo AW14. Фото: Yannis Vlamos
Співпраця з Dior
У 2010 році режисер зняв для бренду короткометражний фільм Lady Blue Shanghai, головну роль в якому виконала французька акторка, лауреатка премії «Оскар» Маріон Котіяр. За сюжетом сюрреалістичного ролика героїня знаходить у готельному номері сумку Lady Dior, що скоріше нагадує іншопланетний об’єкт, ніж модний аксесуар. У класичній для себе манері Девід Лінч обігрує тему снів і спогадів жінки. У фіналі фільму героїня знаходить в сумочці блакитну троянду, що нагадує їй про любовну пригоду.