Що треба знати про історію «Оскара»: цікаві факти

Від створення статуетки до найбільш титулованих акторів

АВТОР:

ФОТО: Oscars, Getty Images, Кадри з фільмів

ОПУБЛІКОВАНО: 5 березня 2024

Цьогоріч церемонію «Оскар» проведуть у 96-й раз. 10 березня голлівудських зірок, провідних режисерів та продюсерів традиційно запросять у «Театр Долбі» в Лос-Анджелесі, щоб вшанувати найкращі фільми року.

Вже майже століття «Оскар» залишається головною нагородою в індустрії, а Американська кіноакадемія визначає, про які стрічки та артистів буде говорити весь світ. Але з чого все почалося? Звідки взялася назва премії та чим вона запам'яталася глядачам? Розказуємо в нашому матеріалі. 

Перша церемонія

У 1927 році Луїс Маєр, керівник студії Metro-Goldwyn-Mayer, заснував Академію кінематографічних мистецтв і наук — неприбуткову організацію, що мала сприяти розвитку індустрії. Через два роки спілка провела першу церемонію нагородження в готелі «Голлівуд Рузвельт» у Лос-Анджелесі. Квитки на приватну вечерю коштували $5, а сам захід тривав лише 15 хвилин. Найкращим фільмом академіки визнали німу картину «Крила», що розповідає про двох пілотів, закоханих в одну жінку. 

Церемонія нагородження академії, 1929. Фото: Oscars

Знаменита статуетка

Дизайн однієї з найвідоміших у світі нагород створив у 1929 році Седрік Гіббонс — артдиректор кіностудії Metro-Goldwyn-Mayer. Він представив академії образ лицаря, що стоїть на бобіні плівки й тримає в руках меч хрестоносця. Реалізувати проєкт довірили скульптору Джорджу Стенлі. 

Спочатку статуетка не мала культової назви й описувалася просто як «Нагорода за заслуги перед Американською кіноакадемією». За однією з версій бібліотекарка академії Марґарет Геррік, вперше побачивши статуетку, подумала, що вона схожа на її дядька Оскара, і поступово це найменування прижилося. В той самий час акторка Бетті Девіс стверджувала, що ідея назви належить саме їй, адже статуетка нагадала їй про колишнього чоловіка Гармона Оскара Нельсона. Точна причина невідома, однак у 1939 році назву премії офіційно змінили на «Оскар».

Фото: Getty Images

Статуетки виготовляють із суцільної бронзи та покривають 24-каратним золотом — кожна нагорода важить майже 4 кілограми. У період Другої світової війни, через дефіцит металу, їх виготовляли з пофарбованого гіпсу, однак у 1946-му повернулися до традиційного матеріалу. 

З 1950 року переможці премії мають обов'язково підписувати угоду, згідно з якою вони не можуть продати чи позбутися статуетки, попередньо не запропонувавши повернути її академії за $1. Це правило поширюється і на їхніх спадкоємців. 

За всю історію існування «Оскара» академія вручила вже понад 3 тисячі статуеток. Зараз їх виготовляє чиказька компанія R.S. Owens, що починає розробку нагород за рік до проведення церемонії.

Найбільш титуловані фільми та актори

Найбільшу кількість номінацій в історії, 14, одержали драма Джозефа Манкевича «Все про Єву», мюзикл Дем'єна Шазела «Ла-Ла Ленд» та фільм Джеймса Кемерона «Титанік», що також став одним із рекордсменів за кількістю здобутих нагород. Стрічка, яка зробила Леонардо Ді Капріо відомим в усьому світі, одержала 11 статуеток. Стільки ж премій мають на своєму рахунку епічна картина Вільяма Вайлера «Бен-Гур» і пригодницький фільм Пітера Джексона «Володар перснів: Повернення короля». 

Кетрін Гепберн, 1941. Фото: Wikimedia 

Акторка, що отримала найбільшу кількість «Оскарів», 4,Кетрін Гепберн, зірка фільмів «Рання слава», «Вгадай, хто прийде до обіду?», «Лев узимку» і «На золотому озері». По 3 нагороди удостоїлись Джек Ніколсон, Деніел Дей-Льюїс, Інгрід Бергман і Меріл Стріп, яка має найбільшу серед акторів кількість номінацій — 21. 

Водночас жоден з акторів чи режисерів не наблизився до Волта Діснея, знаменитого мультиплікатора і засновника корпорації Walt Disney Productions, що висувався на «Оскар» 59 разів і отримав 26 статуеток. 

Волт Дісней зі своєю нагородою. Фото: Oscars

«Оскар» і Нобелівська премія

Лише двоє людей в історії одержали й Нобелівську премію з літератури, і «Оскар»: ірландський драматург Бернард Шоу та американський музикант Боб Ділан.

Бернард Шоу написав десятки п'єс, серед яких особливе місце займає «Пігмаліон» — комедія, що оповідає про стосунки професора фонетики та вуличної квіткарки, яку він вирішив перетворити на справжню леді. Назва твору відсилає до античного міфу про скульптора Пігмаліона, що створив довершену статую жінки, в яку без пам'яті закохався. Бернард Шоу створив сценарій для екранізації власного твору в 1938 році й отримав за нього «Оскар». 

Боб Ділан удостоївся статуетки у 2001 році за пісню Things Have Changed, що звучить у фільмі «Вундеркінди». У 2017-му артист також одержав Нобелівську премію з літератури за поетичність своїх музичних текстів. 

Боб Ділан, 1963. Фото: Wikimedia 

Найдешевший і найдорожчий фільм

Картина з найменшим бюджетом, що перемогла в основній категорії, — драма Баррі Дженкінса «Місячне сяйво». Бюджет стрічки склав $1,5 мільйона. Фільм оповідає про три стадії дорослішання темношкірого хлопця на ім'я Шарон. Герой не мав щасливого дитинства і терпів знущання в школі, у процесі дорослішання він намагається зрозуміти, хто він і як йому вберегтися від світу криміналу. 

Найдорожчою картиною, що удостоїлася статуетки, стала стрічка Джеймса Кемерона «Титанік». Бюджет драми з Кейт Вінслет і Леонардо Ді Капріо, яка досліджує історію знаменитого лайнера і його загибель, склав $200 мільйонів. При цьому фільму вдалося заробити в міжнародному прокаті понад $2 мільярди.

Кадр із фільму «Титанік»

Перший «Оскар» для жінки-режисера

Першою жінкою, що претендувала на премію за найкращу режисуру, була італійка Ліна Вертмюллер зі стрічкою «Паскуаліно "Семеро красунь"» 1977 року, однак одержати нагороду вдалося лише Кетрін Біґелоу з фільмом «Володар бурі» у 2010-му. Режисерка обійшла свого колишнього чоловіка Джеймса Кемерона з його фантастичним проєктом «Аватар», і її перемога стала справді історичною. 

«Володар бурі» — це військова драма про елітний американський загін із розмінування, що працює в Іраку. Будь-який предмет може бути для героїв смертельно небезпечним, але сапер на ім'я Джеймс ставиться до своєї роботи як до гри. Він здається цинічною людиною, але насправді виявляє героїзм і турбується про свою команду. Головні ролі у стрічці зіграли Джеремі Реннер, Ентоні Макі, Рейф Файнз, Гай Пірс та Еванджелін Лілі. Всього картина удостоїлася 6 премій «Оскар».

Кетрін Біґелоу і Барбара Стрейзанд. Фото: Oscars

Наймолодший і найстарший артист

Наймолодшою акторкою, удостоєною нагороди, стала 10-річна Татум О'Ніл — у 1974 році вона одержала «Оскар» за найкращу жіночу роль другого плану у фільмі Пітера Богдановича «Паперовий місяць». Картина розказує про шахрая Мозеса, що зустрічає сироту на ім'я Едді. Разом вони відправляються у подорож по Америці та виманюють гроші в довірливих людей. Акторка знялася у фільмі разом зі своїм батьком Раяном О'Нілом. 

Татум О'Ніл, 1974. ФоТо: Wikimedia

Найстаршим актором, що отримав премію за найкращу чоловічу роль, став 83-річний Ентоні Гопкінс. Артиста відмітили за гру в драмі «Батько». Картина розказує про літнього чоловіка, що не виходить з квартири й не може порозумітися з жодною доглядальницею. Інколи його навідує старша донька Анна (Олівія Колман), та її образ в очах героя постійно змінюється, адже він страждає на деменцію і плутає реальність зі спогадами.

Ентоні Гопкінс у фільмі «Батько»

Історична перемога «Паразитів»

У 2020 році нагороду за найкращий фільм здобула стрічка південнокорейського режисера Пон Чжун Хо «Паразити». Це перша в історії «Оскара» неангломовна картина, що перемогла в даній категорії. Також на рахунку чорної комедії «Золота пальмова гілка» Каннського кінофестивалю. 

«У кіношколі я вчився на фільмах Мартіна Скорсезе. Навіть номінація для мене — велика честь, я ніколи не думав, що зможу перемогти» — так прокоментував режисер свій тріумф. 

Команда фільму «Паразити». Фото: Oscars

Стрічка розповідає про побут бідної родини Кім, що вимушена жити в пошарпаному підвальному приміщенні й перебиватися випадковими заробітками. Одного дня син сімейства Кі Ву потрапляє на роботу в престижний будинок Паків і поступово прилаштовує туди всіх своїх родичів. Режисер демонструє соціальну прірву, що існує між двома південнокорейськими родинами, та неможливість її подолання в сучасному світі. 

Кадр із фільму «Паразити»

Цей сезон може стати історичним і для України, адже в номінацію вперше потрапила стрічка українського режисера часів незалежності. Картина Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» претендує на звання найкращого документального фільму, і ми всі бажаємо їй тріумфальної перемоги. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ