Названі переможці 15-го Одеського кінофестивалю

Найкращі українські та європейські фільми

АВТОР:

ФОТО: Кадри з фільмів

ОПУБЛІКОВАНО: 24 липня 2024

У Києві завершився 15-й Одеський кінофестиваль, що представив глядачам міжнародні хіти та очікувані національні прем'єри. Розказуємо про переможців цьогорічного кіноогляду.

Нагороду в категорії «Найкращий український ігровий фільм» здобула картина Дмитра Мойсеєва «Сірі бджоли». Стрічка розказує про невеличке село в «сірій зоні» АТО, де двоє друзів-пенсіонерів ведуть свій скромний побут під снарядами, іноді зустрічаючись для суперечливого, але необхідного їм спілкування. У кожного з них життя не склалося з різних причин і обидва мають час його переосмислити. 

Найкращим документальним фільмом визнали проєкт Ксенії Кравцової «Глядєлов», присвячений майстру чорно-білої документальної фотографії Олександру Глядєлову. Мандруючи разом з головним героєм від Києва і Бучі до Харкова, Одеси та Іловайська, від 1990-х до 2022, від безпритульних вуличних дітей до страшних руйнувань війни, глядач стає співрозмовником героїв фільму. І разом з фотографом проходить шлях від невідворотності подій сьогодення до впевненості у перемозі добра.

Спеціальну відзнаку за найкращу режисуру вручили картині Івана Тимченко «Киснева станція», події якої розгортаються в Україні 1980-х. Багаторічний політв’язень та невтомний борець за права кримських татар Мустафа Джемілєв відбуває чергове заслання у якутському селищі Зирянка. Тим часом троє людей прямують до нього через величезну країну, і наміри в них дуже різні — побачити, знищити та захистити.

Спеціальною відзнакою журі також була відзначена стрічка Сергія Маслобойщикова «Яса». Фільм розповідає про непрості стосунки двох жінок, втрату, відчуття провини та соціальні потрясіння 2014 року. Матір Ганну та подругу Дарку об'єднують спогади про Даню, який загинув під час Революції гідності. Ганна була активісткою Майдану ще у 2004-му та поступово дійшла до посади держслужбовця високого рівня і стала частиною корупційної схеми, що призвела до загострення ситуації в країні. З часом героїня все більше переконується в залежності своїх особистих дій і смерті сина.

Кадр з фільму «Яса»

Найкращим європейським фільмом став проєкт «Майже нічого» польського режисера Ґжеґожа Дембовського. Група фермерів організовує протест біля будинку депутата, який, всупереч своїм обіцянкам, проголосував проти їхніх інтересів. Коли в гної, який вони викидають на його подвір'я, знаходять тіло людини, підозри одразу падають на Ярека, лідера протесту, хоча покійний був його найближчим другом. Вирішивши очистити своє ім'я, Ярек розпочинає власне розслідування, розкриваючи правду про смерть свого друга та виявляючи справжні наміри мешканців села навколо нього.

Спеціальною відзнакою нагородили стрічку «Секс» норвезького режисера Даґа Йогана Гауґерюда. Головні герої картини — двоє чоловіків, які знаходяться у гетеросексуальних шлюбах, та після низки несподіваних подій переосмислюють своє розуміння сексуальності, гендеру та ідентичності.

Аналогічну премію отримала і картина «Чорничні мрії» Елене Мікаберідзе. За сюжетом родина з чотирьох осіб засновує ферму з вирощування чорниці, щоб забезпечити своє майбутнє разом. Сім'я мешкає на півночі Грузії, поруч з неспокійним регіоном Абхазії, який підтримує Росія. Ніно мучать спогади про війну, і вона мріє, щоб її діти побачили світ, тоді як Сосо прагне зберегти їхній зв'язок із землею.

Кадр з фільму «Майже нічого»


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ