Наприкінці року згадуємо найкращі стрічки, що удостоїлися нагород Венеційського, Каннського та Берлінського кінофестивалів, премії Європейської кіноакадемії, номінацій на «Золотий глобус» та інших престижних нагород.
Серед фільмів, що стали справжніми подіями 2024 року, драма «Сусідня кімната» з Тільдою Свінтон і Джуліанною Мур, мюзикл «Емілія Перес» із Селеною Гомес, історична стрічка «Бруталіст» з Едрієном Броуді, біографічна картина «Марія» з Анджеліною Джолі, продовження фантастичної франшизи «Дюна» та інші гучні прем'єри. Докладніше читайте в нашому матеріалі.
«Сусідня кімната»
Перший англомовний фільм іспанського режисера, володаря премії «Оскар» Педро Альмодовара. Стрічка розказує про давніх подруг Інгрід та Марту, що колись працювали в одному журналі. З плином часу шляхи героїнь розійшлися: Інгрід стала письменницею автофантастики, а Марта — військовою репортеркою. Після багатьох років розлуки героїні зустрічаються знову за незвичних обставин. Головні ролі в картині зіграли Тільда Свінтон та Джуліанна Мур. Фільм відзначений головною нагородою 81-го Венеційського кінофестивалю — «Золотий лев».
«Емілія Перес»
Мюзикл французького режисера Жака Одіяра «Емілія Перес» розповідає історію адвокатки на ім'я Ріта, яка отримала несподівану пропозицію — захистити злочинного боса, що хоче змінити стать і назавжди залишити кримінальний світ. Хуан Дель Монте, який тримає у страху всю Мексику, робить трансгендерний перехід та розкривається в образі нової людини — Емілії Перес, яка прагне знайти чисте кохання, допомагати людям та подбати про своїх дітей. Головні ролі в картині зіграли Селена Гомес, Зої Салдана та Карла Гаскон. Фільм був спродюсований компанією Saint Laurent Productions, а костюми для нього створив креативний директор бренду Ентоні Ваккарелло. Стрічка стала найкращим фільмом року за версією Європейської кіноакадемії та побореться за «Оскар» від Франції.
«Бруталіст»
Історична стрічка Бреді Корбета «Бруталіст» здобула одразу 7 номінацій на премію «Золотий глобус». Раніше драма також одержала нагороду за найкращу режисуру на 81-му Венеційському кінофестивалі. Події фільму розпочинаються наприкінці 1940-х і охоплюють понад 30 років життя головних героїв. Картина розповідає про єврейського архітектора Ласло Тота, що вижив в Аушвіці та після Другої світової війни емігрував до США разом із дружиною Ержебет. Тут він отримує покровительство амбітного аристократа Гаррісона Лі Ван Бюрена та береться за монументальний проєкт у стилі баугауз. Значну увагу режисер приділяє не тільки особистості героя, якому довелося пройти важкий шлях, а й самому мистецтву архітектури та дизайну. Головні ролі у стрічці зіграли Ендрієн Броуді, Фелісіті Джонс і Гай Пірс.
«Види доброти»
Картина грецького режисера Йоргоса Лантімоса, до роботи над якою він залучив своїх улюблених акторів. Це розповідь про трьох ексцентричних героїв: чоловіка, що намагається відновити контроль над своїм життям і вийти з-під тиску боса; поліцейського, стривоженого тим, що його дружина, яка вважалася безвісти зниклою в морі, повернулася іншою людиною, та жінку, що шукає духовного лідера з надзвичайними здібностями. Одну з головних ролей у стрічці зіграла Емма Стоун — це вже третя спільна робота акторки й режисера. Нагадуємо, що акторка також знялася у картинах «Фаворитка» і «Бідолашні створіння». Також до касту доєдналися Віллем Дефо, Марґарет Кволлі, Гантер Шафер, Джессі Племонс Джо Елвін та Хонг Чау.
«Дюна: Частина друга»
У 2024 році глядачі побачили продовження фантастичного фільму Дені Вільнева «Дюна». Події картини розгортаються на пустельній планеті Арракіс у далекому майбутньому. Нащадок благородної родини Атрейдесів, Пол, приєднується до племені фременів, щоб разом вступити у глобальну війну, яка охопить усі куточки космічної імперії. Роль Пола, який має дар провидіння і може отримати безмежну владу, зіграв Тімоті Шаламе. Також у картині знялися Зендая, Ребека Фергюсон, Хав'єр Бардем, Флоренс П'ю, Леа Сейду, Остін Батлер, Оскар Айзек і Крістофер Вокен. Про те, як створювалися костюми для фільму, читайте докладніше в нашому матеріалі.
«Суперники»
Спортивна драма італійського режисера, номінанта на «Оскар» Луки Гуаданьїно розказує про тенісистку Таші Дункан (Зендая), що зазнала травми та була змушена попрощатися з професійною кар'єрою. В центрі сюжету не тільки амбіції героїв, а й любовний трикутник Таші з двома друзями-тенісистами — Патріком (Джош О'Коннор) та Артом (Майк Фейст). Костюми для фільму створив ірландський дизайнер Джонатан Андерсон, креативний директор брендів LOEWE та JW Anderson. Пізніше він також працював з режисером над стрічкою «Квір» та планує долучитися до команди нового фільму Луки Гуаданьїно — «Американський психопат».
«Ідеальні дні»
Картина німецького режисера Віма Вендерса, триразового номінанта на «Оскар», найбільш відомого глядачам за стрічками «Париж, Техас» та «Небо над Берліном». Фільм розповідає про Хіраяму — прибиральника туалетів у Токіо. Він повністю задоволений своїм простим життям: дотримується структурованого розпорядку дня, а вільний час присвячує слуханню рок-музики, читанню книг та вирощуванню дерев. Однак через низку несподіваних зустрічей розкривається усе більше деталей про життя головного героя. Знімання картини, що оспівує красу буденності, проходили в японській столиці. Прем'єра стрічки відбулася на 76-му Каннському кінофестивалі, де вона одержала Приз екуменічного журі.
«Марія»
Біографічна картина Пабло Ларраїна, присвячена історії знаменитої оперної співачки Марії Каллас, роль якої зіграла володарка премії «Оскар» Анджеліна Джолі. Світове визнання зірці принесли партії в операх Ріхарда Вагнера, Вінченцо Белліні, Джузеппе Верді та інших видатних італійських композиторів. Марія Каллас пройшла непростий шлях. Артистка була закохана у грецького мільярдера Арістотеля Онассіса, однак здобути особисте щастя їй так і не вдалося. 1959 року співачка почала втрачати голос і була змушена піти з театру «Ла Скала». Попри спроби повернутися на велику сцену, вона вже не змогла відновити форму. Фільм фокусується на останніх роках життя зірки у Парижі в 1970-х та її спогадах про минуле. Докладніше про те, як створювалися вишукані костюми для стрічки, читайте в нашому матеріалі.
«Субстанція»
Сатиричний баді-горор французької режисерки Коралі Фаржа, що удостоївся «Золотої пальмової гілки» Каннського кінофестивалю за найкращий сценарій. Головна героїня стрічки Елізабет Спаркл (Демі Мур) веде популярне фітнес-шоу та почувається справжньою зіркою, допоки продюсер не вирішує, що її час вийшов. Тоді в житті Елізабет з’являється «Субстанція» — загадковий препарат для реплікації клітин, що тимчасово створює молодшу, кращу версію людини. Так народжується прекрасна С’ю (Маргарет Кволлі), але наслідки існування двох жінок з однією свідомістю стають напрочуд непередбачуваними. Картина одержала п'ять номінацій на «Золотий глобус», включно з нагородою для Демі Мур за найкращу жіночу роль у фільмі-мюзиклі або комедії.
«Хороша погана дівчинка»
Еротична стрічка Галини Рейн розказує про впливову генеральну директорку на ім'я Ромі (Ніколь Кідман), яка відчуває, що їй недостатньо близькості, яку вона має зі своїм багаторічним партнером і чоловіком — театральним режисером Джейкобом (Антоніо Бандерас). Так у житті героїні з'являється новий об'єкт захоплення: зухвалий і значно молодший за неї інтерн Семюел (Гарріс Дікінсон). У пари починається пристрасний роман. Фільм досліджує теми влади, бажання та контролю. Світова прем'єра стрічки «Хороша погана дівчинка» відбулася на 81-му Венеційському кінофестивалі. Картина принесла Ніколь Кідман «Кубок Вольпі» за найкращу жіночу роль та номінацію на «Золотий глобус».
«Дагомея»
Документальна картина Маті Діоп, що перемогла на 74-му Берлінському кінофестивалі. Стрічка розказує про 26 скарбів королівства Дагомея, які в XIX столітті вивезли з Африки французькі колоніальні війська. Артефакти виставлялися у Парижі, а у 2021 році були відправлені додому, на територію сучасної Республіки Бенін. Фільм досліджує теми ідентичності та історичної справедливості. Оповідачем у картині стає дух, втілений у статуї дагомейського короля, — його голос розповідає про роки поневіряння та музейного ув’язнення, які нагадували не що інше, як порожнечу і морок.
«Носферату»
Готичний фільм жахів Роберта Еґґерса, що є сучасною версією класичної історії, яка вперше вийшла на екрани у 1922 році. Граф Орлок одержимий дружиною свого агента з нерухомості — Елен і готовий на все, щоб зробити її частиною містичного світу. Роль вампіра втілив на екрані Білл Скарсгард, який раніше вже знімався в горорі «Воно» за романом Стівена Кінга. Елен зіграла Лілі-Роуз Депп, відома за фільмами «Планетарій» та «Король», а її чоловіка Томаса — Ніколас Голт. Також у картині знялися Віллем Дефо, зірка серіалу «Корона» Емма Корін та Аарон Тейлор-Джонсон.