У травні на нас чекають одразу декілька театральних прем'єр: постановка Театру на Печерську «Ліниві та ніжні», натхненна віршами Юрія Іздрика, психологічний трилер «Куліш 97» від Театру «Сузір’я», в основу якого лягла п'єса Пантелеймона Куліша, покази сучасних балетів «Ескапістіко» та «1984. ІНША» від колективу Insha Dance Company та поновлена версія балету «Дама з камеліями» в Національній опері України.
Також серед головних культурних подій місяця концерт Jamala QIRIM, присвячений однойменному альбому співачки, та фестиваль сучасної електронної музики Strichka. Докладніше читайте в нашому матеріалі.
Вистава «Ліниві та ніжні», Театр на Печерську
16 та 17 травня Театр на Печерську покаже прем'єру «Ліниві та ніжні» — постановку режисерки Ольги Ларіної на вірші популярного українського поета та прозаїка Юрія Іздрика. Це історія про кохання, розказана мовою поезії, музики й тіла. Десять текстів Юрія Іздрика оживають у піснях, конструюючи драматичний сюжет, що починається з доленосної зустрічі та розкриває різні грані стосунків: пристрасть, ніжність, ревнощі, розчарування та вибір на користь любові.
Вистава «Куліш 97», Театр «Сузір’я»
9 травня Театр «Сузір’я» представить глядачам нову постановку, засновану на п'єсі «97» українського письменника Пантелеймона Куліша. «Гострий та іронічний, пройнятий жорстким оптимізмом, цей твір відкриває простір для різних інтерпретацій і навіть має декілька альтернативних фіналів», — підкреслює команда проєкту. Вистава присвячена одній із найтрагічніших сторінок в українській історії — масовому голоду 1921–1923 років і розкриває протистояння за владу, боротьбу за ідею та бажання вижити.
Вистава «Зерносховище», Театр ім. Івана Франка
25 травня у Театрі ім. Івана Франка представлять виставу Рівненського академічного театру «Зерносховище» за п'єсою української письменниці та режисерки, лавреатки Шевченківської премії Наталки Ворожбит. Постановка Максима Голенка присвячена трагедії українського народу — Голодомору 1932–1933 років. Ця складна та болюча тема розкривається через історії окремих людей, які люблять, заздрять, працюють, живуть своє життя і просто хочуть бути щасливими. У 2023 році вистава отримала нагороду міжнародного журі фестивалю «ГРА».
Сучасний балет «Ескапістіко», Київська опера
26 травня у Київській опері відбудеться показ сучасного балету «Ескапістіко» від колективу Insha Dance Company. Його представлять в рамках вечора одноактних вистав. Проєкт досліджує внутрішній пошук свободи через танець та боротьбу між втечею від реальності і прагненням повернутися до самого себе. Сучасна хореографія та електронна музика створюють внутрішній конфлікт, де кожен рух і звук мають свій сенс.
Також у програмі балет «1984. ІНША» з хореографією Іллі Мірошніченка та Катерини Кузнецової — сучасне авторське прочитання антиутопії Джорджа Орвелла, що втілює боротьбу особистості проти тоталітарної системи.
Балет «Лісова пісня», Національна опера України
28 травня на сцені Національної опери України відбудеться прем’єра балету «Лісова пісня», над яким працювали студенти Київського державного фахового хореографічного коледжу імені Тетяни Таякіної. Постановку створено за мотивами однойменної драми-феєрії Лесі Українки на музику українського композитора Михайла Скорульського. Це чарівна історія кохання фантастичної Мавки та Лукаша, що сповнена магії та водночас звертається до протистояння між світом людей і природою, духовним і побутовим. Над хореографією вистави працював балетмейстер-постановник Олексій Коваленко.
Балет «Дама з камеліями», Національна опера України
25 травня глядачі зможуть побачити поновлену версію балету «Дама з камеліями» в Національній опері України. У 1848 році Александр Дюма-син написав роман «Дама з камеліями» на основі особистих переживань, який пізніше перетворив на п'єсу. Трагічна історія кохання надихнула Джузеппе Верді на створення знаменитої опери «Травіата». Також твір ліг в основу балетних постановок і майже двох десятків художніх фільмів. У Національній опері України хореографію балету «Дама з камеліями» здійснила Аніко Рехвіашвілі, написавши лібрето разом з диригентом-постановником Олексієм Бакланом, який також працював і над музичною композицією.
Автори проєкту підкреслюють, що постановка нова у повному розумінні цього слова, адже це не адаптація «Травіати» — тут звучить музика одразу декількох відомих композиторів: Л. В. Бетховена, І. Брамса, І. Пахельбеля, Г. Форе та Е. Елгара. Також декорації вистави оживають завдяки різноманітним оптичним ефектам, а костюми наближені до сучасної естетики.
Концерт Jamala QIRIM, МЦКМ
14 травня Jamala дасть великий концерт у Міжнародному центрі культури і мистецтв (МЦКМ) та виконає пісні з альбому QIRIM. Реліз сьомого студійного альбому співачки відбувся в травні 2023 року. До лонгплею увійшло 14 старовинних пісень кримськотатарською мовою. Артистка представила їх у Києві, а потім у Ліверпулі в супроводі одного з найстаріших оркестрів Великої Британії BBC Philharmonic. Альбом увійшов до лонгліста премії «Ґреммі», а також приніс співачці Шевченківську премію у номінації «Музичне мистецтво».
Фестиваль сучасної електронної музики Strichka
17 травня у Києві знову проведуть фестиваль сучасної електронної музики Strichka, що об'єднає сім майданчиків і понад сорок артистів. «Наш фестиваль — та й світ — обирає щирих і належить сміливим — тим, хто діє, шукає і йде вперед. Тим, у кому звучить власний голос. Їхній шлях — наче течія живої води: іноді неконтрольований, але завжди природний і невпинний. Тож звідки б не дивились — з висоти міста, крізь обрій країни чи навіть крізь цей артворк, — наша автентичність лине звідусіль, де ми залишаємося чесними перед собою», — зазначають організатори події. Фестиваль відкриється в суботу, 17 травня, о 14:00 та завершиться ввечері 18 травня.
Концерт Mozart & Bach, Fairmont Grand Hotel Kyiv
25 травня колектив Kyiv Mozart Orchestra виконає для слухачів твори двох видатних композиторів епохи бароко та класицизму — Йоганна Себастьяна Баха та Вольфганга Амадея Моцарта. «Їх творчість є зразком високого мистецтва, що існує поза часом та залишається актуальним і затребуваним в усьому світі як серед слухачів, так і серед виконавців і дослідників. Напевно, сьогодні не існує такої людини, яка б не знала імен Баха та Моцарта». Виступ відбудеться у концертній залі Atrium в Fairmont Grand Hotel Kyiv.