Починаємо новий рік з фестивалю музики відомого українського композитора Бориса Лятошинського, що проводять на честь 130-річчя митця. Також серед найважливіших культурних подій місяця — гастролі Львівської національної опери, що вперше покаже київським глядачам постановку Франсіса Пуленка «Діалоги кармеліток».
Окрім того, радимо звернути увагу на виставу «Стус: Перехожий», засновану на віршах Василя Стуса, театральний етюд «Коцюбинський. З глибини» за творами Михайла Коцюбинського, вистави Ha*l*t, «Небезпечні зв'язки» і «Мина Мазайло». Детальніше читайте в нашому матеріалі.
Фестиваль музики Бориса Лятошинського
На честь 130-річчя видатного українського композитора Бориса Лятошинського — класика XX століття та засновника нової української музики — у Києві з 3 по 26 січня проведуть фестиваль Liatoshynsky Space. Головна мета події — популяризація творчості Лятошинського та відкриття нових сенсів у його композиціях. Відвідувачі фестивалю почують «Скрипкову сонату», «Український квінтет», «Другу симфонію», цикл «Відображення», «Четверту симфонію» та інші символічні твори композитора. Кожен з концертів має свою ключову тему — вони досліджують питання пам'яті, ідентичності, дому та приналежності до української культури. Проєкт ініційований Національною філармонією України та Фундацією Лятошинського.
«Діалоги кармеліток», Національна опера України
15 січня колектив Львівської національної опери вперше представить у Києві постановку Франсіса Пуленка «Діалоги кармеліток». У сюжеті опери відображені події, повʼязані з періодом Великої французької революції та якобінським терором, що мають позачасовий характер і актуалізуються в сучасних українських реаліях. Режисером постановки став музичний керівник театру, диригент Іван Чередніченко, костюми створила Оксана Караванська, а сценографію — Микола Молчан, сфокусувавшись на традиційних символах віри в період кровопролиття і боротьби.
Вечір музики Антоніо Вівальді, Національна філармонія України
10 січня у Національній філармонії України проведуть концерт музики Антоніо Вівальді — знаменитого італійського композитора та скрипаля-віртуоза, що написав понад 40 опер, кантат і ораторій та став одним з найвизначніших майстрів барокової доби. Слухачі почують цикл концертів «Пори року», що й через три сотні років не втрачає своєї популярності, концерт Alla rustica G-Dur, «Концерт для чотирьох скрипок, віолончелі, струнних і basso continuo h–moll» та інші твори композитора.
Концерт «Моцарт, Респіґі, Сильвестров», Національний заповідник «Софія Київська»
17 січня в Національному заповіднику «Софія Київська» прозвучать твори трьох відомих композиторів: Фортепіанний квартет мі-бемоль мажор Вольфганга Амадея Моцарта, «Ікона» для струнного квартету Валентина Сильвестрова та Фортепіанний квінтет фа-мінор Отторіно Респіґі. «Попри те що піанофорте Бартоломео Крістофорі існувало від початку XVIII століття, широкий вжиток нового інструмента вкорінився лиш у другій половині 1700-х. Тож, твори Гайдна та Моцарта із залученням піанофорте (сонати, концерти) стали утвердженням нового музичного звучання в європейській музиці», — зазначають організатори. Композиції виконає для слухачів Камерний ансамбль «Київ».
Вистава Ha*l*t, Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
Символічна вистава Тамари Трунової, заснована на трагедії Шекспіра та реальних подіях, що відбулися в Україні. У лютому 2022 року в Театрі на Лівому березі тривали репетиції постановки «Гамлет». Фасад будівлі прикрашала афіша, на якій виконавець головної ролі Олександр Соколов утримує двері потягу Київського метрополітену, ніби зупиняє мить. Скоро повномасштабне вторгнення зупинить репетиції вистави. Ha*l*t — це проєкт про постановку, яка не відбулася. Це Hamlet (Гамлет), з якого вирізали 'me' — «мене» (у перекладі з німецької — «повна зупинка»). Вистава є копродукцією Театру на Лівому березі та фестивалю RADAR OST, що проходив у Берліні у 2023 році. Побачити постановку можна 17 та 30 січня.
Вистава «Стус: Перехожий», Центр сучасного мистецтва «ДАХ»
25 та 26 січня музиканти та актори Центру сучасного мистецтва «ДАХ» представлять камерну оперу «Стус: Перехожий». Постановка створена на основі віршів Василя Стуса — українського поета-шістдесятника, який став жертвою радянського режиму і символом опору українського народу. Автор поетичних збірок «Круговерть», «Зимові дерева» і «Палімпсести» був одним із найактивніших представників дисидентського руху, через що був засуджений і загинув у в'язниці. Нагадуємо, що 6 січня українці відзначили 87-му річницю з дня народження Василя Стуса.
Вистава «Коцюбинський. З глибини», Київський національний академічний театр оперети
Драматичний етюд на одну дію за творами видатного українського письменника Михайла Коцюбинського, автора повістей Fata Morgana і «Тіні забутих предків». Головний герой постановки Антін мешкає у невеликому містечку, оточений буденністю. Зранку він слухає, як його дружина Марта розповідає про свої сни, але йому нецікаво. Здається, він давно вже не розуміє її. В герої живе потреба краси, але дійсність дає замало. Та одного разу він прокидається іншим, повністю зануреним у себе. В обід Антін поводить себе збуджено і Марта питає, що сталося. Антін бачив сон… Показ вистави запланований на 26 січня.
Вистава «Небезпечні зв'язки», Молодий театр
Постановка, створена за мотивами популярного роману французького письменника Шодерло де Лакло. Світ мадам де Мертей, що не боїться руйнувати долі інших, сповнений пристрастями. У свою чергову інтригу вона втягує давнього друга Вальмона — підкорювача жіночих сердець. Заради розваги Мертей вимагає, аби той спокусив 15-річну Сесіль Воланж, яку незабаром мають видати заміж. Однак підступному плану стає на заваді несподіване захоплення Вальмона неприступною мадам де Турвель. До того ж юна Сесіль закохується в бідного музиканта Дансені. Парі перетворює життя головних героїв на жорстоку гру, з якої, здається, ніхто не зможе вийти переможцем. Побачити виставу, режисером якої став Андрій Білоус, можна 10 і 30 січня.
Вистава «Мина Мазайло», Національний драматичний театр ім. Лесі Українки
Наприкінці грудня команда Театру імені Лесі Українки представила нову постановку, засновану на п'єсі відомого українського письменника і драматурга Миколи Куліша «Мина Мазайло». Трагікомедія розказує про харківського службовця Мину Мазайла, що вирішив змінити своє прізвище, у якому вбачав причину своїх життєвих і службових поразок, на російське Мазєнін. Суперечка з цього приводу поступово переростає у запеклу сімейну дискусію і виходить на рівень глобальної проблеми. «Куліш знав, що бʼє у найболючіше місце українців — травму меншовартості», — зазначає режисер постановки Віталій Гавура. Побачити виставу можна 16 січня.
Лекторій Музею Ханенків
Музей Ханенків запрошує доєднатися до освітнього лекторію, у рамках якого з грудня по травень для відвідувачів проведуть серію мистецьких лекцій. На 11 січня запланована подія «Нецке — історії на долоні», присвячена японським традиціям та культурі. Дослідниця Катерина Барановська розкаже про вишукані мініатюри, якими прикрашали японський одяг. Невеликі та майстерно виконані статуетки могли виконувати роль ґудзика чи кріпитися на поясі, а в XIX столітті набули окремого мистецького значення.