КультBAZA: куди піти в Києві в лютому

Від балету-біографії «Леся» до нової вистави Івана Уривського «Макбет»

АВТОР:

ФОТО: Надані власниками, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 1 лютого 2025

КультBAZA: куди піти в Києві в лютому

У лютому на нас чекає одразу декілька важливих театральних прем'єр: нова постановка Івана Уривського «Макбет», заснована на п'єсі Вільяма Шекспіра, трагікомедія «Тату троянди» за твором Теннесі Вільямса та пластично-драматична вистава «Праматері степів» про боротьбу кохання та обов'язку.

Цього місяця ми відзначаємо день народження видатної української письменниці Лесі Українки — на честь цього глядачам представлять унікальний балет-біографію «Леся» з Наталією Мацак, постановку «Лісова пісня» за однойменною драмою-феєрією та символічний музичний концерт «Світ натхнення Лесі». Крім того, у лютому в Києві відбудеться фестиваль сучасної драматургії. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

Балет «Леся», Міжнародний центр культури і мистецтв

2 лютого в Міжнародному центрі культури і мистецтв (МЦКМ) відбудеться прем’єра балету «Леся» від Art Ballet Company. Це перша постановка, яка через неокласичну хореографію розповідає про життя, особистість і творчий шлях видатної української письменниці Лесі Українки. Постановка пропонує глядачеві зануритися у світ, де оживають кохання, боротьба, мрії та незламний дух авторки. Серед героїв — знакові постаті її життя: чоловік Климент Квітка і близька подруга Ольга Кобилянська. Також глядач побачить маленьку Лесю та Смерть, а персонажі з її творів — Одержима, Русалка, Мавка — стануть відображенням різних етапів її життя.

Автором хореографії став Артем Шошин — один із найцікавіших сучасних балетмейстерів України. Постановку супроводжує музика Франца Шуберта. Особливого звучання додають вірші самої Лесі Українки, інтегровані у виставу, що дозволяє глибше відчути її внутрішній світ. У головних партіях Наталія  Мацак, Сергій Кривоконь, а також Ілля Морозов та Іван Авдієвський.

Вистава «Тату троянди», Національний драматичний театр ім. Лесі Українки

Нова постановка Дмитра Богомазова та Андрія Самініна у Національному драматичному театрі ім. Лесі Українки. Трагікомедія «Тату троянди» заснована на п'єсі класика американської драматургії ХХ століття Теннессі Вільямса. Серафіна живе любов'ю до покійного чоловіка Розаріо. Зачинившись від світу, вона зосередилася на переживанні своєї трагедії. Чутки про зраду коханого лише розпалюють вогонь ревнощів у її серці, а паростки першого кохання юної доньки Рози приносяться у жертву надмірним материнським страхам. Ситуація раптово змінюється, коли в оселі Серафіни з’являється дивакуватий молодик Альваро. Покази вистави відбудуться 1, 2 та 21 лютого.

Вистава «Стусанина», Музей війни

2 лютого завершиться другий фестиваль «Стус Фест» присвячений творчості українського поета-шістдесятника Василя Стуса, який був одним із найактивніших представників дисидентського руху та за свої переконання зазнав репресій з боку радянської влади. Творчість автора збірок «Круговерть», «Зимові дерева» і «Палімпсести» була заборонена, а він сам був ув'язнений і загинув в неволі. Фестиваль закриє вистава «Стусанина» у Музеї війни. Це постановка театральної спільноти DSP за віршами Василя Стуса. «Не всі з них були акторами. Вони були військовими. Вони є військовими зараз», — розказують про виконавців вистави на сторінці проєкту.

Балет «Лісова пісня», Національна опера України

6 лютого в Національній опері України покажуть балет «Лісова пісня», в основі якої знаменита драма-феєрія Лесі Українки. Це постановка на лібрето Наталії Скорульської та музику її батька, українського композитора Михайла Скорульського. Артисти перероджуються в ній у простого парубка Лукаша, міфічну Мавку та жителів магічного лісу, розповідаючи легенду про неземне щастя і трагічне кохання. У 2023 році «Лісова пісня» вперше вразила світ під час гастролей Новою Зеландією та Австралією, а зараз у переосмисленні балетмейстера Віктора Литвинова закохує в себе глядачів в Україні.

Фото: Олександра Злуніцина

Вистава «Праматері степів», Молодий театр

8 лютого в «Молодому театрі» відбудеться прем'єра постановки «Праматері степів» — пластично-драматичної вистави про боротьбу, кохання та прагнення до свободи. Дія розгортається в причорноморських степах VII століття до н.е. Це історія косачок — гордих амазонок, які живуть за власними законами. Їхня краса і міць — це їхня зброя, а незалежність — їхня сутність. Однак молода Амага вимушена піти проти традицій, коли зустрічає своє кохання. Протистояння косачок з воїнами-скіфами перетворюється на випробування для двох народів, а романтичні почуття героїні сплітаються з ворожнечею. Їй доведеться обирати: любов чи обов’язок, вірність традиції чи власний шлях.

Вистава «Макбет», Театр ім. Івана Франка

28 лютого Театр ім. Івана Франка представить нову виставу — постановку Івана Уривського «Макбет» за п'єсою Вільяма Шекспіра. Трагедія, заснована на історії реального шотландського короля, розповідає про генерала Макбета, який готовий на все, включно з політичними вбивствами, щоб здобути абсолютну владу. Свій темний шлях і тріумф він розділяє з леді Макбет, яка, однак, не може позбутися почуття провини, та зрештою позбавляє себе життя.

«У своїй інтерпретації демонічного в житті сучасної людини ми відмовляємося від форм запропонованих Шекспіром — сьогодні демони живуть у цифровому світі, засобах масової інформації, у просторі гібридної війни. Демонічний світ проявляє себе у маніпуляціях і тиску через формування публічної думки у соціальних мережах, на телебаченні тощо», — підкреслюють у Театрі ім. Івана Франка.

«Сто років тому, у 1924-му,  видатний український театральний режисер-авангардист Лесь Курбас реалізує першу масштабну постановку трагедії Вільяма Шекспіра “Макбет” в театрі “Березіль”. Сьогодні ми продовжуємо цей рух до пізнання людини політичної в театрі», — додає команда проєкту. Покази вистави також відбудуться 1, 12 та 30 березня.

Фестиваль короткої драми 2025

З 7 по 9 лютого в Театрі Драматургів відбудеться «Фестиваль короткої драми 2025», присвячений творам сучасних українських авторів. У рамках події на гостей чекають читання актуальних текстів. Проєкт має на меті показати різноманіття тем та нові ідеї, об'єднати талановитих драматургів, режисерів і акторів.

Цього року відвідувачі зможуть почути п'єси «Антоніна», «Винувата війна», «Війна фрау Козак», «Казка про Мертву Царівну», «Коли гримить грім, я радію», «Нью-Йорк, +38°», «Свідки телячого розстрілу», «Сірий камінець», «Що робити з цими соплями» та «Як Петро став стоїком». Фестиваль проходить за підтримки Європейського Союзу.

Концерт «Світ натхнення Лесі», Музей Лесі Українки

До дня народження видатної української письменниці Лесі Українки, авторки поем «Кассандра», «В катакомбах», «Лісова пісня» і «Камінний господар», 23 лютого проведуть спеціальний концерт за підтримки Національної філармонії України.

Він покликаний розкрити образ Лесі Українки, як мрійниці та фольклористки, письменниці, що подарувала нам красиві філософські поезії, драми і музичні імпровізації. У програмі прозвучать романси на вірші авторки та її друзів, що рідко виконуються. Когцерт відбудеться в Музеї Лесі Українки.

Концерт Marco Concert «Ludovico Einaudi & Yann Tiersen»

15 та 16 лютого у готелі Fairmont Grand Hotel відбудеться концерт, присвячений сучасним композиторам Людовіко Ейнауді і Яну Тірсену. Ейнауді — сучасний італійський композитор, що у своїх мистецьких пошуках часто озирається в минулі епохи. Надихаючись естетикою класико-романтичних традицій та міксуючи її з рисами поп-, рок- і фолк-музики, він творить свій власний впізнаваний стиль. Відвідувачі зможуть почути найвідоміші твори композитора, серед яких «NightBook 2», «Primavera», саундтрек з фільму «1+1» та багато інших. 

Відомий французький композитор Ян Тірсен легко поєднує класичні, фольклорні та сучасні елементи для створення захоплюючих музичних оповідей. На концерті прозвучать композиції з альбому «Rue des Cascades», твори якого були записані за допомогою іграшкового піаніно, клавесина, скрипки, акордеона, мандоліни та інших звичних і нетрадиційних музичних інструментів. Також музиканти представлять слухачам твори з  п’ятого альбому композитора «Les Retrouvailles» і музику до фільму «Амелі».

Концерт Marco Concert «Ukraine»

23 лютого у готелі Fairmont Grand Hotel відбудеться концерт «Ukraine», до програми якого увійшла музика українських композиторів різних епох — від класицизму до сьогодення. Гості вечора почують твори Дмитра Бортнянського — видатного музиканта, що жив у XVIII столітті та вплинув своєю творчістю на багатьох митців наступних поколінь.

Крім того, у програмі концерту твори сучасних українських композиторів: «Мелодія», «Іспанський танець» та «Диптих» для струнного квартету Мирослава Скорика, автора музики до кінофільму «Тіні забутих предків», а також «Сни старого лісу» для струнного оркестру Олександра Шимка.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ